| ElenaMaria96 a întrebat:

Buna dimineata
Revin din nou, pot testele de sarcina sa iasa negativa dar de fapt sa fii insarcinata?
Am o menstruatie foarte neregulata si nu prea stiu cand sa il pot face pentru o exactitate mai mare. La doctor am fost dar nu se vede nimic inca pentru ca ar fi prea mic daca ar fi sa fie. Am facut 2 teste unul invalid si unul negativ la un interval de o saptamana cam asa. Pe 13 aprilie ultima mentruatie care a tinut 6 zile acum ar fi trebuit sa imi vina dar se pare ca nu vine nimic deocamdata. Cand ma apas sau stau pe burta simt ceva acolo jos incomod parca ar fi ceva. Ma sperie gandul sa nu am vreo sarcina extrauterina sau ceva la doctor a zis ca totul e in ordine. Multumesc,

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pot, daca sunt facute incorect sau cu mult inainte de termenul normal de testare.

Un test corect de sarcina se face la minim 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual!
In cazul tau, 5 saptamanis e implinesc azi si testul de sarcina se poate face de MAINE, adica din 19Aprilie.
Orice test facut pana acum, a fost facut fara rost, fiind cu mult inainte de perioada corecta sa fie testat.
Nu uita: testul trebuei facut cu urina de dimineata, prima urina!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonul de sarcina denumit si hormon hCG (gonadotropina corionica umana hCG) se secreta/produce numai in cazul in care femeia este insarcinata. Concentratia de hCG creste constant in primele 8 – 10 saptamani de sarcina. Hormonul poate fi detectat incepand cu aproximativ 7 – 8 zile de la fecundare in sange si dupa trecerea a aproximativ minim 14 zile si in urina.
Spre deosebire de testele efectuate pe baza de urina, testele de sange pot sa depisteze o sarcina mult mai devreme (in primele 7 – 8 zile de la ovulatie). Exista 2 tipuri de teste de sange: unele cantitative (foarte precise, care depisteaza cantitatea exacta de hormon de sarcina din sange) si unele calitative (au cam aceeasi acuratete ca si testele efectuate din urina, ele sesizand doar prezenta sau absenta hCG in sange, nu si cantitatea exacta a acestuia). De cele mai multe ori acest gen de test se face in cabinetele medicale sau intr-un laborator de analize medicale. Testele de urina, pot sa depisteze sarcina intr-o proportiede 85-90% daca sunt facute prea devreme, insa niciodata inainte de a trece minim 14 zile de la ovulatie. Cantitatea de hormon hCG masurat de testele de sarcina variaza considerabil de mult in urina de la o femeie la alta in orice zi dupa implantare. Majoritatea testelor de sarcina ce se efectueaza acasa pretind/se lauda ca au o acuratete/precizie de 97 – 99% si ca se pot folosi chiar si in ziua in care trebuia sa apara menstruatia insa este o afirmatie falsa, mincinoasa. Intr-un studiu medical stiintific, publicat in 2004 in Jurnalul American de Obstetrica si Ginecologie s-a aratat ca cel mai bun moment pentru a face un test de sarcina este cam la o saptamana dupa momentul in care ar fi trebuit sa vina menstruatia (adica dupa trecerea a 21–22 zile de la ovulatie). Altfel daca nivelul/concentratia minim detectabila de hormon de sarcina nu este atins/este scazut, s-ar putea ca testul sa nu detecteze prezenta hCG si aceasta duce la un test fals negativ, cu toate ca sarcina exista insa/dar testul este negativ. Este foarte important ca testul sa nu fie facut prea repede pentru a avea garantia ca rezultatul testului este corect. In acest moment al ciclului tau menstrual nu se poate observa ca ar exista ceva sau tu sa simti existenta unei sarcini deoarece chiar si in cazul in care ar exista o sarcina implantata in endometru, acesta se reduce la o celula MICROSCOPICA care este invizibila pana in a 5-6 a saptamana de sarcina. Poti fi convinsa ca medicul ginecolog nu a gresit in aprecierea expusa. Multa sanatate!

| ElenaMaria96 explică (pentru corbulalbrosu):

Buna mersi de raspuns. Numai ca la mine nu e cu 21-22 de zile de la ovulatie eu am un stop neregulat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ElenaMaria96):

In cazul tau ce se intampla/produce dupa 21-22 de zile de la ovulatie?