| ionut20133 a întrebat:

Buna dimineata, TPU am si eu o intrebare. O prietena a luat pastila de a doua zi pe data de 14.04. 2018 adica acum 2 zile si de 2 zile tot are dureri de burta, ameteli somn este ceva normal? Tin sa mentionez ca a luat escapelle, cam cat timp tine efectele cu burta ameteli, oboseala?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pastila de a2a zi este o bomba hormonala. Daca nu este la sfatul medicului poate da organismul peste cap extrem de usor.

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula in aceste prime zile de dupa administrarea pastilei Escapelle, in cazul celor mai multe femei nu se produc niciun felde efecte secundare. Totusi uneori pot sa aparea efecte secundare cum ar fi greata, dureri de cap, sensibilitate la nivelul sanilor, dureri de stomac, diaree, senzatie de ameteala sau de oboseala dupa administrarea pastilei contraceptive de urgenta. Aceste simptome sunt de obicei usoare si trecatoare care vor dispare in timp scurt. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Este un efect advers al pastilei care este o bomba hormonala.

| HazelEyes77 a răspuns:

E reactia organismului la pilula de a doua zi. La unele femei se manifesta mai pronuntat efectele secundare. Nu e normal ca starea de rau sa persiste multe zile. Daca nu se produce o ameliorare vizibila se recomanda consultul unui medic ginecolog de urgenta. Multa sanatate.