| ionuttemeri a întrebat:

Buna din nou TPU! am si eu o intrebare de ce sufera cel ce iubeste si cel iubit isi bate joc?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Poate pentru ca nu te poate iubi pe tine?
Nu intotdeauna suntem iubiti,Ionut,ne putem indragosti si putem iubi persoane care ne privesc cu indiferenta,fara sa aiba nici o vina,pur si simplu nu exista nici o chimie intre voi.
Cand se intampla un asemenea lucru, depinde numai de noi sa gasim puterea sa mergem inainte, sa reparam ceea ce am stricat singuri, in noi.
Cu alte cuvinte, te indragostesti de o fata si vezi ca ea nu-ti da nici o atentie.De ce continui? N-ai fost incurajat, nu ti s-a promis nimic, doar te-ai trezit iubind.Singur.
Ce vina are,atunci,persoana iubita? Are vreuna?
Nu-si bate joc,doar te ignora asa cum te ignora inainte sa-ti faci singur rau si sa-ti implantezi sentimentele de dragoste in suflet,singur te-ai condamnat si singur trebuie sa te vindeci!
Nu e vorba ca isi bate joc,cel putin in cazul tau!
Da,sunt alte cazuri,in care intr-adevar se intampla exact asa,cand cei doi consimt ca se iubesc si unul doar se lasa iubit,fara sa ofere nimic,profitand de sentimentele celuilalt!
Abia atunci poti afirma ca "isi bate joc"!
Stiu ca esti nefericit si suferi,dar ar trebui sa reflectezi la doua aspecte:unul,faptul ca singur ai intrat in situatia asta,fara sa fii incurajat de nimeni,fata explicandu-ti clar ca mai mult decat o amicitie nu doreste de la tine,si doi:dragostea nu e egoista,e generoasa,cand iubesti vrei binele persoanei iubite, un bine total, chiar daca acest bine i-l ofera altcineva si nu tu, important este sa fie fericita, fericirea ei contand mai mult decat fericirea ta!
Gandeste-te acum.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru greece12):

Mai am un amendament!
anume ca, poata sa ti se para ca-si 'bate joc', din timiditate, din inca nerealizarea ca este iubita persoana respectiva.Am intalnit situatii in care 2 persoane s-au iubit realmente toata viata, n-au avut niciodata, inexplicabil, curaj sa si-o impartaseasca, de cand cand era prea tarziu. E bine si asa.

| greece12 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Se iubeau reciproc, e alt caz....si e foarte dureros...
Dar aici e complet altceva, baiatul iubeste singur... fata, nu!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru greece12):

Exista si tragedii?

| greece12 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Some times.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru greece12):

'Some times'-ul asta al tau nu e de fapt o regula nefericita?

| greece12 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nefericita da, regula mai putin.
E doar o atentionare, pentru cei ramasi teferi ca li s-ar putea intampla si lor!
happy

| oprescudorin11 a răspuns (pentru greece12):

Nu cumva, experienta dura a vietii, ne explica faptul ca suferinta e mama bucuriei? Daca nu suferi? Cum recunosti bucuria?

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cand esti timid, nu ai curaj sa spui nici „buna ziua", daramite sa iti bati joc?!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti poti bate joc si prin faptul ca nu spui 'buna ziua'. Lumea nu mereu intelege astea.
Deci din timiditate poti face oamenii sa creada ca-ti bati joc'.
Cand esti puternic (a), esti ca un diamant care straluceste in fata tuturor, nu jignesti, nu esti timid(a).Ai un aparat in buzunar care zice 'buna ziua' si femeii de servici (garbich-manului).
Iubesti pe toata lumea si 'te iubeste' toata lumea.
Dar nimic nu dureaza.Nici fericirea nici necazul, nici timiditatea sau tupeul.
E timp pentru toate :fazele vietii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Ah, asa da. Sunt de acord.

16 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Voi ganditi cand puneti intrebarile astea aberante?

| irina20 a răspuns:

Asta e de fapt dragostea, lacrimi, nervi, disperare nicidecum fluturasi si zambete.Intr-un final tot la asta se va ajunge, in toate cazurile.Ai avut tu ghinionul sa fi cel care sufera, data viitoare vei fi celalalt si nu te vei gandi ca asa cum tu suferi va suferi si ea...cum spune @tef*tinc*r (urat nikname) legea naturii.
Tot ce poti face e sa ramai realist si sa nu te mai lasi purtat de val cum ca ai gasit iubirea vietii tale si ca nimic nu va merge rau.Lasa sperantele, te vor ucide ca un drog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu se potrivesc.
Depinde ce vrei sa spui prin „a-si batea joc". Ori vorbim de cineva care se simte superior, care vrea sa-si manifeste inchipuita superioritate in fata celorlalti „ia uite proasta ma place, hai sa radem de ea, ha ha ha", ori de cineva care pur si simplu nu vrea sa fie cu persoana aia. Amandoi conteaza, si, crede-ma, e un chin pentru amandoi sa fii intr-o relatie cu cineva pe care nu placi.

| teetrrerretre a răspuns:

Legea naturii.

| Tech212 a răspuns:

Nu aveti aceeasi frecventa prietene...Deci degajeaza terenul daca tu esti cel care iubeste...