| mihaela_3003 a întrebat:

Buna dragi prieteni vreau sa va cer sfatul si va rog sa ma ajutati. o persoana mia declarat ca ma iubeste si nebun dupa mine si ca ar face orice pentu mine insa eu nu stiu ce sa fac fiindca nul iubesc. ii spun acest lucru insa el nu ma aude ma tem ca va fi si mai rau mai departe ce sa fac eu nul iubesc cum sa procedez? el a inceput din cauza asta sa bea foarte mult sa fumeze mult.si spune ca mai mult nimic nul intereseaza.intr-o seara mia sunat un prieten de a lui si mi-a spus salajut sa nul las sa se distruga insa eu nu pot.va rog dati-mi sfaturi care m-ar ajuta

Răspuns Câştigător
| Zady a răspuns:

Propune-i s afiti prietenispune-i ca nu ai putea sa fi cu el pentru ca pur si simplu nu este pe gustul tau dar poti fi de acord sa ramaneti prieteni foarte buni. poate te va ajuta si pe tine si pe el.

4 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Ceea ce ar fi cu adevarat de folos ar fi sa vorbesti serios cu el. Spune-i ca daca ati fi amici poate ar fi ceva frumos si v-ati intelege mai bine.Nu poti face nimic in privinta asta. Daca nu il iubesti nu se va putea face nimic in relatia voastra, el trebuie sa inteleaga asta. Vorbeste cu cel mai bun prieten al lui daca vezi ca nu te intelege el. Nu vreau sa te sperii dar cunosc un caz exact ca al tau, un vecin de-al meu a iubit mult o fata care la fel ca tine nu il iubea. El se apucase de droguri/fumat/baut pana intr-o zi cand nu a mai putut suporta refuzul fetei si s-a sinucis. A lasat un bilet de dragoste pentru ea, un bilet de adio pentru parinti si s-a spanzurat.Categoric nu e de vina fata insa gandeste-te cum te-ai simti stiind ca un om a murit pentru tine.Clarifica situatia cu el daca lucrurile iti scapa de sub control vorbeste cu parintii lui.Succes si sa auzim de bine.

| ATHOS a răspuns:

Nu cred ca este corect ca din mila pentru el tu sa te sacrifici. Chiar nu merita. Dumnezeu ne-a inzestrat cu minte si intelepciune. Haide sa le folosim!

| shtephie a răspuns:

Daca nu-l iubesti n'are rost sa te sacrifici intr'o relatie doar de dragul de'al ajuta!
Nu esti tu de vina ca el e fraier si bea si fumeaza!
Vorbeste'i frumos, dar nimic mai mult doar ca niste amici!

| MihaiPloiesti a răspuns:

Doamne ce baiat, pai incerca sa ii explici ca nu poti simti nimic pentru el, si spune-i ca ai pe altcineva, poate asa nu se mai ia de tine sa-ti spuna ca te iubeste si etc, nu stiu e cam complicata treaba.