| victory a întrebat:

dragii mei! din nou am nevoie de sfatul vostru.deci hai sa incerc sa va povestes ce am pe suflet...sad
pe la sfirsitul lunii iunie am cunoscut un tip pe internet, el a fost cu initiativa-a intrat la mine pe pagina, mi-a apreciat fotografiile, m-a salutat...si...de aici s-a inceput totu... mi-a propus ca sa ne cunoastem mai bine, adica ca sa ne vedem.ok...problema e ca nu suntem din aceeasi localitate, dar la nici multi km distanta(max.8km)...am fost de acord, mi-a zis ca poatem facem cunostinta pe la sfr.lui iulie ca era okupat.mereu cind eram online el era primul care imi scria si intr-adevar observam un anumit interes fata de mine.mai mereu imi spunea ca seara sa fiu pe mess ca sa vb. bun... dar intr-o buna, asta practic dupa vreo 15 zile de cind ne-am "cunoscut", ii tot scriam, nu prea imi rs... i-am scris ca daca e ceva sa-mi zic..."nu-i nimic, ce-i cu tine?"mereu asa-mi zicea... bun, nu-mi placea deloc schimbarea asta a lui si l-am intrebat:"tu mai vrei ca noi sa ne vedem?"
"-da... dar cred ca n-o sa ne mai vedem"
"-de ce?"sad
"-pentru ca ma mut in alt oras..."

mi-a f.greu sa aud asta...ma atasasem de el f.mult si aveam incredere dar... mi-a promis ca vom ramine prieteni...erau momente ca asa imi era dor sa vb cu el...de cite ori il vedeam online nu puteam rezista sa nu-i scriu, il intrebam ce face, imi rs ma intreba si el si cu asta se termina tot...saddar acum nici macar nu-mi mai rs, si chiar daca imi rs, imi rs-scurt si clar, mai mult nimic...imi este f.greu, nu stiu ce sa fac...mereu ma gindesc la el...
poate o sa va para niste prostii ce va spun eu, dar din pacate acesta e adevaru...as vrea niste sfaturi...nu stiu ce sa fac, cum sa ma mai comport... o prietena mi-a zis ca ar fi bine sa-l uit-dar nu vreau, totusi as vrea macar prieteni sa raminem... iar daca ati ajuns pin la sfr.va multumesc mult ca ati avut rabdare...

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E bine sa il uiti, relatia asta nu are nici un viitor, Cred ca el are prietena si ti-a spus treaba cu mutatul ca sa il lasi in pace.Nu are nici un rost sa insisti mai ales ca acum aproape nici nu-ti mai raspunde. Da dovada de demnitate, nu-l mai cauta iar daca te cauta el nu ii raspunde.Viata merge inainte, baieti sunt destui si cred ca ai invatat ceva din asta...

mariana
| mariana a răspuns:

Draga mea,
Nu cred ca insistenta ta are un efect pozitiv ci, dimpotriva el simte ca deja vrei neaparat sa va intalniti si sa comunicati prin messenger si nu mai este dispus, poate ca a intalnit o persoana care-l atrage si care are un efect mai profund decat corespondenta voastra pe mess. Dupa cum vezi ti-am citit intreg mesajul si cred ca prietena ta are dreptate cand te sfatuieste sa uiti de el, pentru ca nu are nici un viitor relatia voastra. Te rog sa ma crezi ca, vei gasi si tu un baiat care sa te placa pe tine, atunci cand te astepti mai putin si vei avea timp sa te indragostesti de o persoana "in carne si oase" si nu doar de un prieten virtual. Nu am nimic inpotriva relatiilor virtuale, insa daca pana la urma ele nu se concretizeaza, nu pot continua la nesfarsit. Asteapta, daca este cazul, va lua el legatura cu tine prin mess. si atunci poti sa-i comunici ca nu mai esti interesata pentru ca tu simti ca s-a distanta de tine si nu doresti sa pastrezi legatura cu cineva care nu te respecta si nu-ti raspunde la mesaje. Fii mandra de ceea ce esti, fii demna si "da-i papucii" cum s-ar zice. Multa sanatate si mult noroc.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Eu nu pot sa inteleg sentimentele REALE dezvoltate in mediul VIRTUAL. Am avut atractii pe net, ne-am vazut, ne-am placut sau nu.
Ia lucrurile asa cum sunt. Si mai iesi pe afara sa iti gasesti persoana de care sa iti fie dor. Iarta-ma ca sunt asa de transanta, dar nu e pacat sa iti irosesti sentimentele pe o persoana care nu te tine in brate, care nu iti zambeste, care, de fapt, nu imparte cu tine decat biti? Numai atat meriti?

| ing. a răspuns:

Buna.kiss
Mi se pare foarte interesanta povestea ta, insa daca el se muta in alt oras si nu veti putea sa va mai intalniti, poate ar fi bine sa o asculti pe prietena ta si sa-l uitisad.
Dar, ce Dumnezeu? Se muta la capatul pamantului? Ar fi trebuit sa va vedeti chiar si asa.Ma rog, conteaza sa ramaneti prieteni, ca in viata nu se stie niciodata. Dar daca iti va fi greu, mai bine sa il uiti si sa incerci sa te imprietenesti cu alti oameni, sa cauti sa-ti distragi atentia cu diverse lucruri pe net.sad
Chiar imi pare sincer rau.
Te pupkiss si iti urez succes.

| cristi27 a răspuns:

E putin cam complicata situatia, daca puteti ramane prieteni este ok, dar incearca cand mai vb cu cineva pe net, sa nu mai pui suflet asa din prima zi ca nu e prea bine, relatiile la distanta sunt f grele si asta tio zic din proprie experienta, prietena mea e din campulung muscel, eu din hd si de 3 ani de zile la fiecare sfarsit de saptamana ma duc la ea si vine la mine. Ce ai patit tu cu acest baiat este rau, dar in acelasi timp ai invatat cate ceva din treaba asta.Bafta multa si sper sa treci repede peste treaba asta. pup dulce

| www a răspuns:

Nu vrea sa aiba treaba cu tine, doar nu crezi ca se muta in "alt oras" nu?

Cred ca ar fi mai iesi din casa, sa cunosti oameni pe internet e o tampenie.happy

| kathessa a răspuns:

In primul rind te sfatuiesc sa nu te mai indragostesti pe net. Cea mai mare prostie este sa iubesti pe cineva necunoscut. Pentru ca te fascineaza, ii atasezi in mintea ta toate calitatile pe care ai vrea sa le aiba, ti se pare perfect.
Sincer, cred ca tipul vrea sa o termine cu tine. Sa fim seriosi, s-au cunoscut altii pe net si si-au dat intilnire si daca stateau la 2000 km departare.
Uita-l, este cel mai mare serviciu pe care ti-l poti face.
Si nu te mai indragosti de fantome! Fericirea este in viata reala, cauta si vei gasi omul potrivit pentru tine!

| just4fun_8801 a răspuns:

Adica in alta ordine de idei l-ai plictisit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat. Pcat ca s-a ajuns asa departe si s-a terminat asa de prost. Iti dai seama ca mutarea in alta localitate este doar un pretext. Sint doua posibilitati. Ori are familie si au aparut probleme dupa ce s-a prins nevasta-sa, ori a intilnit o alta fata, la care a gasit ce cauta la tine, dar ea este acolo, pe cind tu nu. Simplu. Alte variante nu ai si nici varianta parintilor nu ar fi posibila. Asta apare daca este mai mic, nu cred ca este cazul, sau dca este fata. Pentru ca de obicei parintii au un control mai mre asupra fetelor. Chiar dca sint deja mature, atita timp cit locuiesc cu familia (adica nu sint pe picioarele lor), sint sub controlul parintilor (si culmea este ca nici nu sesizeaza acest lucru). Stiu ca te doare si te chinui, ti-e dor, te mistuie, te sfisie... e greu... e foarte greu... Problema este cit o sa dureze chinul tau, mai devreme sau mai tirziu trebuie sa treaca. Nu uiti, cind iti amintesti oricum te doare sufletul, dar macar nu o sa te mai simti sfisiata... fara putere. Iesitul la plimbari si ocuparea timpului cu ceva, sint solutii cvasi-eficiente, daca reusesti sa-ti aduni puterile, desi in momentele de repaus amintirile te coplesesc iar. Probabil daca-ti gaseti un prieten o sa fie mai usor, doar sa accepti posibilittea unei alte iubiri.

| victory explică:

Treaba cu mutatul e chiar pe bune...sadde asta sunt convinsa...