| dafy a întrebat:

Buna dragii mei!
stiu ca povestioara mea este un pic mai lunga dar am vrut sa explic totul intocmai si v.as fi foarte recunoscatoare daca ati incerca sa o cititi si sa-mi si raspundeti.va promit ca dau vot la toate raspunsurile serioase si fundita la cel care ma ajuta cel mai mult.
deci...sa incepem:
am 17 ani si sunt impreuna cu prietenul meu de aproape 3 ani, el avand aceeasi varsta.ne iubim foarte mult,chiar ne iubim si, asa cum cred ca e firesc, ne.am apropiat destul de mult, adica nu doar sentimental ci si fizic.de la primele saruturi in care aman2 tremuram din toate incheieturile,am ajuns la unele cat mai fierbinti, mai dulci, mai pasionale.si stiu ca se apropie si momentul "primei dati",amandoi am fi incepatori la capitolul acesta.
nu mi.a cerut niciodata asta,nu sunt constransa de nici o imprejurare,ci pur si simpu imi doresc asta, il iubesc enorm si de fiecare data cand il sarut sau il ating vreau sa.l simt mai aproape, vreau sa.l simt "al meu"..in generl el e foarte timid,are grija cu fiecare misacare pe care o face si cu fiecare cuvand pe care il spune,dar are si momente in care e cel mai pasonional si mai romantic baiat.
problema mea este ca desi ma simt atat de pregatita sa fac acest pas,am atat de mari emotii, imi e atat de teama ca nu o sa stiu ce sa fac, ca o sa gresesc cu ceva..nu stiu.in ultima vreme m.am tot "documentat" privitor la fiecare detaliu in ceea ce priveste acest subiect dar sunt totusi intrebari al caror raspuns nu l.am gasit si speram sa mi.l puteti oferi voi ca de fiecare data, si sper sa ma ajute propria voastra experienta.de asemenea, daca nu cer prea mult, mi.ar placea daca mi.ati putea imparatasi cum a fost in prima voastra noapte de reagoste.cum a venit totul,ce ati simtit inainte,dar si dupa, de ce v.a fost frica, daca v.a durut...totul pana la cel mai mic detaliu(desi stiu ca aceste lucruri nu se impartasesc in general,ganditi-va ca si voi, poate, v.ar fi prins bine sa stiti cat mai multe inainte).
insa, totusi intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1.cum sa creez o atmosfera cat mai romantica? dar sa nu fie atat de siropoasa?(ideea e ca nu mi.as dori ca dimineata sa vorbim"deseara o facem"si... vreau ca lucrurile sa decurga normal...sa ajungem un pic mai departe coparabil cu celelalte dati)
2.aceasta s.ar putea sa vi se para un pic caraghioasa dar. ..in momentul in care el ar trebui sa isi puna prezervativul(pentru ca vreau sa ne protejam).se opreste asa brusc si si.l pune acolo in fata mea, adica ar fi un pic ciudat.eu ce ar trebui sa fac in momentul acela?
3.folosind prezervativ se poate intampla ceva daca iau si anticonceptionale sau alte metode de contraceptie?
si 4. dupa ce actul in sine se trmina, ce ar trebui sa facem? ne cautam fiecare hainele pe unde sunt aruncate? dormim impreuna >asa...goi:"? si.el ar trebui sa isi dea prezervativul jos..nu? trebuie sa se ridice sa mearga la gunoi sa.l arunce? efectiv ce er trebui sa se intample dupa?

so...imi cer scuze pentru intrebarile mele un pic jenante, caraghioase sau oricum vi s.au parut.dar..chiar am nevoie de ajutorul vostru.
multumesc din tot sufletul.
pupici

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Draga mea, un raspuns care sa acopere toate intrebarile tale ar fi ca nu exista o reteta sttandard pentru niciuna happy Totul se intampla dupa cum simtiti la momentul respectiv, in functie de locul in care va aflati, de cat timp aveti la dispozitie etc. Pe partea mai "tehnica" sa spun asa, tinand seama ca e prima data, de treaba cu prezervativul etc poate ar fi bine sa incercati pe intuneric mai intai, sau cu o lumina foarte-foarte mica, sa nu va stricati momentul cu jena. Daca vreti puteti pune ceva muzica in surdina, melodii care va plac amandurora, de care va leaga ceva amintiri romantice, sau care va fac sa va simtiti bine si relaxati. Prezervativul il pune langa tine, normal, ar fi mai ciudat sa fuga pana la baie sa si-l puna si sa vina inapoi laughing Se poate intoarce cu spatele la tine sa si-l puna, daca te gandesti ca o sa va fie jena, sau inchizi ochii, pur si simplu. Fiind prima data si la el insa s-ar putea sa fie ceva probleme cu prezervativul asa ca, preventiv, sa fie in perioada imediat inainte sau dupa mentruatia ta (maxim 4-5 zile), in caz de accident sa nu fie niciun pericol de sarcina. Dupa ce terminati normal ca-l scoate, si se si spala. Cu hainele na, precum ziceam, cum vreti, daca va simtiti confortabil puteti dormi goi, daca nu va imbracati. Ai putea tine la indemana, langa pat, un prosop mai mare sau un capot/halat, eventual ceva sexos din matase, in care sa te acoperi daca vrei sa te ridici, sa nu te simti jenata, sau cu prosopul sa se acopere chiar si el, in talie, ca sa nu va jenati prea tare. E important sa nu va jenati ca altfel va poate taia cheful de o alta situatie similara prea curand, dar daca sunteti impreuna de atat timp si va simtiti cum spui poate nu ar fi cazul sa va jenati prea mult happy Daca vrei sa fii sigura-sigura ca nu apare o sarcina poti lua si anticonceptionale, dar asta ar insemna sa iei cu cel putin 1 luna inainte de momentul respectiv si sa iei si in continuare. Daca iei anticonceptionale si esti absolut sigura ca si la el e prima data poate ati putea renunta la prezervativ la inceput, v-ar putea deranja si poate si mai delicat pentru tine.
Cu durerea chiar nu se poate spune, fiecare are prorpiul prag de suportabilitate, fiecare organism are structura proprie, depinde de amandoi, si de tine cum este anatomic vorbind, si el cat este de "priceput". Din cauza este este foarte posibil sa nu va iasa chiar din prima, nu trebuie sa va simtiti aiurea si nici sa va grabiti, sa fie un moment de frumoasa aducere aminte si nu un moment de jena happy

| AndreiAnD2013 a răspuns (pentru mixxjim):

Eu tias raspunde dar astia de mai inainte rtiau scris o gramada si daca sriu si eu scriu degeaba, pa

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. sa stii ca prima data nu este intelept sa fie atat de sponrtan, fiindca te poti trezi ca el nu e pregatit fizic si/sau sufleteste. E bine sa discutati intai si sa participati amandoi la seara romantica. gandeste-te ca tu vrei sa-ti faci niste chestii (gen epilat, etc), de ce nu crezi ca si el are dreptul sa se pregateasca cumva?
2. Da, el se opreste si isi pune prezervativul. Nu e absolut nici o problema. Daca tu esti excesiv de pudibonda, ii poti solicita sa mearga la baie. daca te-ai informat si tu si nu porti unghii lungi, il poti ajuta sa si-l puna. Ai grija ca el sa fie exersat macar cu 10-12 prezervative inainte.
3. Prezervativul protejeaza cel mai bine, nu e cazul sa folosit alte metode contraceptive (mai ales la varsta ta). Nu uita insa ca nu exista protectie 100% si daca esti activa sexual, oricum v-ati proteja, intotdeauna exista un risc foarte mic de sarcina.
4. Dupa actul sexual el va trebui sa-si scoata prezervativul si sa-i verifice integritatea (umplandu-l cu apa) si amandoi va trebui sa va spalati (ca si inainte de actul sexual, pe maini si pe organele genitale). Ulterior puteti dormi impreuna, goi sau imbracati, dar trebuie sa treceti intai pe la baie pentru igiena personala.

| lulutza13 a răspuns:

PAI.Atmosfera nu trebuie sa fie neaparat romantica...lumina nu stiu de care neaparat.Mie de exemplu imi ajungea cand aveam lumina mai scazuta si cu o muzica pe fundal.In rest nu aveam lumanarele sau prostii din astea. Prima mea data de exemplu a fost ziua si nu a fost nimic planificat, pur si simplu am trecut de pragul obisnuithappy. Insa noi am inceput incet, incet in timp cu joaca.La modul ca prima oara e cam naspa dupa parerea mea daca nu ai mai fost macar pe jumate dezbracat fata de celalalt.O sa fie jena mai mare banuiesc.Adica na eu nu am facut-o decat cu logodnicul meu cu care sunt de 8 ani... Poate nu sunt demna de luat in seamalaughing. Iti zic cum am procedat eu ca na. Poate te ajuta totusi.Cat despre protectie. daca iei pastile de macar o luna..eu zic ca nu ai nevoie de prezervativ.Si sincer nu iti recomand pentru ca se pierd 80 la suta din senzatii.Plus ca te apropie altfel senzatia aceea placuta. Cu plasticul o sa fie ca naiba.Plus ca e bataie de cap sa il pui.Ce zic altii ca vai domle sa il pui tu cu gura. vrajeli de doi lei. Eu am luat doar pastile timp de 6 ani si nu am avut nici o sarcina nedorita. Daca el e sanatos nu are rost prezervativul. In rest..nu planifica, e naspa asa lasa-te purtata de situatie si de sentimente. Sexul nu se planifica!

| Dutzum a răspuns:

Contacteaza-ma pe bigteo_m@yahoo.com si vorbim acolo!

| Ilinca_Ionut_1984 a răspuns:

Buna eu vreau sa te ajut pai pentru prima oara daca inca nu ai facut-o nu e de speriat nimica si daca tu crezi ca el este baiatul potrivit si care iti doresti sa o faci nu ai de ce sa te ferestii arata-i ca vrei sau poti sa spuii daca crezii ca esti mai indrazneata tu.

| beeaalexa a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa fii jenata.Chiar daca ti-am spune noi cum sa pricedezi, nu se poate intampla ca la carte.Totul o sa vina mai mult de la sine.Sa o luam pe rand cu intrebarile tale:1-tu esti cea care te gandesti sa pregatesti si sa faci in asa fel incat sa fie special,deci tu trebuie sa iei fraiele in maini, sa stabilesti o seara in care sa nu fie nimeni acasa, sa ai prezervative, poate si o sticla de bautura, ceva dulce; 2-da,in momentul in care trebuie sa-si puna prezervativul va trebui sa se opreasca, dar ca sa scapati amandoi de momentul oarecum jenant, il poti saruta pe gat, pe corp, dar in asa fel incat sa poata vedea ce face si daca se poate cu ochii inchisi ca sa nu se simta jenat k e privit; 3-exista sansa sa se poata rupe prezervativul, fiind virgina, dar poti lua o pastila pentru a doua zi, deci nu e cazul sa te panichezi; 4-dupa ce se termina actul in sine,normal k el trebuie sa renunte la prezervativ,dar poti avea niste servetele langa pat,in care sa-l lase,nefiind nevoit sa coboare din pat; daca puteti sa dormiti goi,nu este nici o problema,chiar deloc. Dupa, daca va simtiti relaxati sa mai stati de vorba, bine, daca nu, puteti petrece timpul imbratisati, cu priviri care sa spuna totul.Mult succes...