| FlorinaDavid a întrebat:

Buna,
Dupa cat timp de la contactul sexual pot face analiza de sange betaHCG? si dupa contactul sexual la urinare am vazut cateva firicele de sange.Ce poate fi?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina beta-hCG pe baza analizei de sange va avea rezultatul VALID/VALABIL cu acuratertea de peste 98% daca este efectuat incepand cu a 11/12-a zi de dupa data intretinerii ultimului sex neprotejat. Deci rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine se poate obtine in cazul in care testul este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis calculat/determinat. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Deci in cazul tau testul beta-hCG se poate face fara nici-o restictie si este indicat sa fie efectuat fiindca este singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Multa sanatate!