| bogdan199030 a întrebat:

dupa cat timp isi fac efectu` anticonceptionalele? ast rasp

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anticonceptionalele moderne, administrate la sfatul medicului (adica preparatul potrivit pentru femeia potrivita) si corect (adica prima folie din prima zi de sangerare si apoi in fiecare zi, la aceeasi ora, astfel incat noua folie e inceputa dupa exact 28 de zile), isi fac efectul de la prima pastila. Luate altfel pot sa nu aiba nici un efect contraceptiv, doar reactii adverse.

| monyk a răspuns:

Am auzit ca dupa 24 de ore dupa ce le-ai luat...

| SweetCandy a răspuns:

A doua zi dupa ce le administrezi corect!

| justify a răspuns:

Din a 2 zi... dar trebuie administrate corect...

| Ove a răspuns:

Anticonceptionalele isi fac efectul, daca le administrezi corect, incepand cu ziua a 2-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pastilele anticonceptionale au efect din primul moment al folosirii. Efectul pastilelor anticonceptionale, ca produs hormonal, este imediat, hormonii continuti intervenind in functionarea sistemului hormonal, cu efecte asupra ciclului menstrual. Actiunea pastilelor anticonceptionale nu este "retroactiva" - pastilele anticonceptionale nu au efect asupra fenomenelor care s-au intamplat inainte de inceperea folosirii lor, adica nu actioneaza asupra unei sarcini deja existente si nu au efect in cazul in care deja a avut loc o ovulatie.Se recomanda, in primul rand, inceperea folosirii pastilelor anticonceptionale din prima zi a unei sangerari menstruale, sau in primele 5 zile ale unei sangerari menstruale, fiindca se considera ca in acel moment probabilitatea existentei unei sarcini este nula. Folosirea pastilelor anticonceptionale poate sa inceapa in orice moment al ciclului menstrual dar atunci nu se mai considera ca probabilitatea existentei unei sarcini este nula, fiind necesara asigurarea ca nu exista o sarcina in dezvoltare. In acelasi timp se recomanda folosirea pe o perioada de timp a unei metode de protectie suplimentare (de obicei prezervativul). Perioada de timp este de 2 sau 7 zile, in functie de tipul pastilelor anticonceptionale. Se recomanda folosirea unei protectii suplimentare fiindca este posibil ca sa fi avut loc deja o ovulatie ceea ce poate duce la aparitia unei sarcini in cazul unui act sexual neprotejat.

| diaan a răspuns:

Din a II a zi dar este indicat ca timp de 7 zile sa se foloseasca metode suplimentare de protectie.