| beenedetta a întrebat:

dupa ce mia venit menarha imi vine din nou ceva lipicios alb-galben.Asta e ceva normail.inseamna ca trebuie sami vina ciclu '? dar peste cat timp_-__? dau

3 răspunsuri:
| bis a răspuns:

Peste 28 de zile dar nu intotdeauna, uneori poate sa vina mai repede chiar cu o saptamana, alteori poate sa intarzie pana la o saptamana

| Tso a răspuns:

Ciclul deja ti-a venit. Un ciclu menstrual dureaza in general 28 de zile, desi poate sa varieza cu 3 pana la 5 zile. Menstruatia este sangerarea lunara, iar prima zi de menstruatie coincide cu prima zi a ciclului menstrual si dureaza in general cam 4 zile pana la o saptamana. Deci, ca sa aflii cand ar trebui sa iti vina, numeri din prima zi in care ti-a venit, ica 28 de zile. Pentru ca esti inca la inceput, s-ar putea sa nu fie regulat, sa intarzie sau sa vina mai repede. De aceea ar trebui sa fi intotdeauna pregatia, sa ai in gheozdanel absorbante, servetele intime si poate si o pereche de chilotei, pe care le poti tine fie intr-un buzunar ascuns, fie intr-un portfard sau penar. Ar trebui sa iti notezi inca de la inceput, cand iti vine, cat dureaza si alte aspecte de genul asta, care iti vor folosi in viitor cand te vei duce la ginecolog.
In legatura cu acel ceva lipicios alb - galben, se numeste secretie vaginala si o au toate femeile. Este ceva norma, in conditiile in care nu miroase urat si nu are o culoare si consistenta nespecifica, caz in care ar tebui sa vorbesti cu mama ta sa mergeti la ginecolog. Multa sanatate.

| stejara2 a răspuns:

Depinde, uneori la 28 de zile, alteori la 30 dar nu e de speriat ca in primele luni sa vina ori mai devreme, ori mai tarziu, caci organismul tau se adapteaza noului statut si isi va gasi ritmul sau propriu, oricum, cand stii ca se vor implini acele 28 de zile, fii pregatita cu tampoane! iar acel lichid revine mereu dupa ciclu, isi schimba un pic culoare inainte de venirea acestuia.