| Luna2210 a întrebat:

Buna,este normal sa simt atracție pentru o fata sau sa am gândul de a face dragoste cu o fata? Nu stiu ce e cu mine dar as vrea sa-mi clarific ideile.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca este posibil ca orientarea ta sexuala dobandita genetic sa fie intr-o proportie foarte mare bisexuala sau lesbiana, ori de natura intermediara atat lesbiana cat si bisexuala, reiese ca ceea ce simti tu de fapt, reprezinta starea de normalitate in privinta sentimentelor tale amoroase si sexuale, care se manifesta in principal sau in mod special doar fata de persoane de acelasi sex. Doar incercand si probabil numai dupa un anumit interval de timp iti vei da seama care este de fapt adevarata ta orientare sexuala. Multa sanatate!

13 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Da, este normal indiferent de ce spun unii "spălați pe creier".

| simpluone a răspuns:

Defineste normal? Ce e normal pentru tine poate fi anormal pentru mine si vice versa. Vei gasi intotdeauna pe cineva care sa aprobe si altcineva sa dezaprobe. Cel mai important este ce-ti doresti tu si ce vezi tu normal pentru tine!

| Catalina990099 a răspuns:

Nu e normal. Dar na. fiecare e liber sa faca ce simte.

| Ela05 a răspuns:

Da este normal.
Conform unui studiu științific toate femeile suntem bisexuale, s-a demonstrat științific că toate femeile se excită atunci când văd o alta femeie (chiar dacă ele nu sunt conștiente în creier se activează aceeași arie care se activează atunci când văd un bărbat care le plac). Poți căuta pe internet asta femeile suntem toate bisexuale chiar dacă nu suntem conștiente de acest fapt.
Relațiile între parteneri de același sex au existat încă din timpul oamenilor din peșteri și asta o demonstrează multe picturi rupestre, etc. Deci este ceva normal, relațiile între sexe opuse sunt promoționale de către biserică și de aceea sunt "normale" pentru că societatea este care este, dar realitatea își spune cuvântul.
Este ceva normal, sunt persoane care se nasc în corpuri nepotrivite pur și simplu atâta tot.
Nu are rost să intrăm in detalii despre ADN, genetică, hormoni, etc.
Este o tema destul de complexă.
Caută pe internet și vei găsi studiile despre care vorbesc.

| Ela05 a răspuns:

Genetic vorbind toate femeile suntem bisexuale.
Nu vorbesc aiurea, sunt studii științifice care demonstrează asta.
Aici îți las un link unde poți vede că am dreptate, toate femeile sunt bisexuale inclusiv cele care afirmă a fi heterosexuale. Conform acestui studiu conștient sau inconștient toate suntem bisexuale. Țin să precizez că nu este și gurul studiu făcut pe aceasta temă.
Deci ceea ce tu simți este absolut normal.
Pentru mai multe informații țin să spun că relațiile între parteneri de același sex au existat fin timpul oamenilor din peșteri și asta o demonstrează o grămadă de picturi rupestre și nu numai. Trăim într-o societate homofobică datorită biserici care inculca prostia cu heterosexualitatea însă realitatea este care este.
Asta tine de ADN, genetică etc. Nu vreau să întru în detalii, nu este cazul unei polemici în comentarii.
https://www.viata-libera.ro/......-se-credea
Nu te lua după mințile adoctrinate ce ne înconjoară trăim într-o lume liberă. Dacă continui cu dubii cu respect la sexualitatea ta, sfatul meu este să mergi la un sexolog, el te va putea ajuta să îți găsești orientarea sexuală și cum să înfrunți societatea în cazul în care ești lesbiană sau bisexuală.
Capul sus și nu lua în seamă aberațiile unora, majoritatea au mintea închisă și habar nu au care este realitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ela05):

Explica si ca cele in relatii heterosexuale nu le place asa usor sã impartã, nu de alta, dar sa nu isi faca filme sau fantezii nebunesti unii.

| Ela05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da bine asta ar fi vorba deja de un trío dacă vorbind e împărțit. Cu toate că eu cunosc o tipă ce și-a înșelat iubitul cu o altă față fapt după care s-a fscut lesbiană. Și avea peste 30 de ani și doi copii, deci... Na situații și situații și oameni și oameni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ela05):

Minti inchise, eu sper sa se adopte cele deschise. Atunci nu mai are nimeni treaba sa se ascundã cu inselatul de orice fel, dar pânã se accepta asta ca o normalitate probabil trebuie sa treaca vreo 1-2 generatii

| Ela05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Minți închise nu. Gândește-te dacă partenerul/a ta mai întreține relații cu altcineva în afară de tine te pune în risc și pe tine la anumite boli de tu ransmitere sexuală. În al doilea rand dacă ea ar rămâne însărcinată ce faci îi crești tu copilul altuia? Eu am pățit-o într-o relație de doi ani de zile el a lăsat însărcinată una din fostele sale și a avut un copil, acum eu ce fac continui cu el să îi cresc copilul alteia? Si dacă eu aveam copii cu el? Adică el face copii și cu alta și bani din casă să in loc să îmi cresc eu copii trebuie să îi cresc și pe ai alteia? Nu mulțumesc. Că vrea un trío cu o altă femeie genial și eu vreau unul, doar în pat să probez, dacă îmi place poate repetăm, cine știe. Dar să aibă o relație în paralel cu o altă femeie nu mulțumesc.

| Ela05 a răspuns:

Scuze nu îmi publica primul răspuns nu știu de ce. Le-a publicat pe amândouă odată.

| TsunadeSama a răspuns:

Nu, evident ca nu e normal. Oamenii au fost lasati sa se iubeasca barbat cu femeie, orice alta orientare e anormala si nefireasca.

| Bibiuk a răspuns:

Nu e normal din punct de vedere crestin-ortodox. Ești bisexuala, sau pur și simplu e o atracție fizică de scurta durata. Probabil că îți va trece