| monica96 a întrebat:

Buna ...eu am 16 ani si prietenul meu are 17, suntem copii si ne iubim si nu cred ca am putea sta unul fara celalalt..parintii nostri nu sunt de acord cu relatia noastra si nu stiu de ce! pentru el mi-as da si viata mea..suntem impreuna de mai mult timp de cateva luni bune si neam obisnuit unul cu celalat. Parintii nostri aproape ca ne tin sechestrati in casa numai sa nu ne intalnim sau ceava, noi ne-am gandit sa ne luam inima in dinti si sa ne luam sa plecam departe sa nu mai stie nimeni de noi. Ajutati-ma si spuneti-mi ce sa fac!

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Bravo, frumoasa initiativa. Nu uitati sa luati o paine la voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu vrei ca el sa fie acuzat de corupere de minori si sa faca puscarie nu ai decat, voi nu realizati acum ce inseamna dragostea deoarece sunteti prea mici de varsta pentru asa ceva,este decat o inchipuire de-a voastra ca va iubiti. Sunteti foarte apropiati deoarece v-ati spus unul altuia secretele si necazurile voastre iar simplul motiv ca ati stiut sa tine-ti asta numai pentru voi va da puterea de a avea incredere unul in celalalt, dar pana la marea dragoste mai este. Spui tu ca nu au trecut decat cateva luni de cand sunteti impreuna, vezi tu... aici intevine inconstientul de a te lasa prada sentimentelor, lipsa de comunicare cu cei din jurul tau duce la acest gen de relatie, v-ati inchis in voi, pentru voi nu mai exista nimeni decat tu si el pe aceasta lume. Parerea mea este sa "deschizi ochii" si sa descoperi adevarata lume, sa te confrunti cu realitatea si sa dai piept cu greutatile vietii ca numai si numai asa poti sa stii cine te iubeste si cine nu, cine iti vrea binele si cine raul. Poate ma intelegi poate nu, in cazul in care ti se pare ca am fost prea acid impusca-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceti o alegere buna amandoi, fugiti de acasa, in felul acesta amandoi o sa fiti urmatoarele doua persoane care intra in randul oamenilor strazii, sper sa nu dau de voi in statiile de metrou!

Nu stiu cat este de reala povestea ta, dar exista copile care pot crede in decizia ta, pot alege sa fuga de acasa, in schimb, au toate sansele sa ajunga pe mana unor traficanti de fiinte umane, drogate, abuzate sexual, infometate si asa mai departe.

Vine o iarna foarte grea, iar dragostea trece prin stomac, amandoi mergeti ca orbii, scuze de expresie, prin baltile cu aligatori, aceasta este situatia din Romania, in momentul in care doi minori aleg sa fuga de acasa.

Te-ai intrebat, daca ramai insarcinata, ce-o sa faca prietenul tau?
Nu e mult pana acolo, deja a dovedit iresponsabilitate, din momentul ce tu fiind minora, esti instigata sa fugi de acasa, poate nu stiai, dar politia in loc sa prinda infractorii, iroseste resurse sa va caute pe voi si alti minori care aleg sa-si paraseasca domiciliul.

| December a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa ai o discutie clara cu parintii tai, chiar si cu prietenul de fata, sa vedeti ce au impotriva relatiei voastre. La varsta asta ar trebui sa va lase in pace in principiu, dar trebuie' sa vorbiti cu ei si sa aflati de ce sunt contra.

| PerfectInsanity a răspuns:

In general parintii fac asa pentru ca le e frica sa nu facem greselile pe care le-au facut ei

| GeooEuu a răspuns:

In niciun caz sa nu plecati. Sunteti prea mici pentru asta. Si oricum unde o sa va duceti? Chiar daca zici ca va iubiti extrem de mult niciodata nu stii.Adica baietii se schimba repede fara nici un motiv. Asa ca stai acasa si incearca sa le explici parintilor tai, dar daca nu vor intelege zi-le ca orice ar zice ei tu tot cu el o sa fii. Pana la urma o sa accepte. Bafta!

| Piticiubeşteciocolatacaldă a răspuns:

Bună şi ţie!
Părerea mea este că ar trebui să stai serios de vorbă cu ai tăi. Spune-le ceea ce ai pe suflet; ce te frământă; ce nu îţi convine şi poate te vor înţelege. Dacă vezi că totul o să continuie aşa; puteţi pleca. Dar crede-mă, este foarte greu să te întreţii singur; mai ales la o vârstă fragedă, presupun că ai 16-17 ani; poate mai puţin. Sper că te-am ajutat, baftă, noroc, sănătate şi cât mai multă fericire. Să auzim nu mai de bine.
Te pup!
Pa, pa.

| DCMatt a răspuns:

SA NU CUMVA SA FACI PROSTIA ASTA! Ai doar 16 ani iar el doar 17. Vorbeste cu ai tai oricat de greu ar parea. Ai impresia ca relatia e pe viata dar nu e. Noi barbatii suntem toti la fel. Iubitul tau cand o sa se plictiseasca sa ti-o tot puna o sa isi gaseasca pe altcineva. Sfatul meu este sa va intalniti cu totii(tu el si parintii vostri) la o masa comuna sa discutati. tine cont de sfatul meuwinking