| elena_8328 a întrebat:

eu am luat pentru prima data anticonceptionale.(yasmin).le-am luat de pe data de 21 decembrie 2012 (din prima zi de ciclu )..mentionez le-am luat aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi.dar am o problema..am pierdut ultima pastila din greseala asta fiind joi (aseara 10 ianuarie ) si nu am mai luato...am avut contact sexual si miercuri seara si vineri dimineata...iar acum ma tem sa nu fiu insarcinata..mentionez ca sotul meu nu si-a dat drumul in mine.
va rog ajutati-ma urgent. spuneti-mi ce sa fac..noi inca nu ne dorim copiii

buna.eu am luat pentru prima data anticonceptionale.(yasmin).le-am luat de pe data de 21 decembrie 2012 (din prima zi de ciclu )..mentionez le-am luat aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi.dar am o problema..am pierdut ultima pastila din greseala asta fiind joi (aseara 10 ianuarie ) si nu am mai luato...am avut contact sexual si miercuri seara si vineri dimineata...iar acum ma tem sa nu fiu insarcinata..mentionez ca sotul meu nu si-a dat drumul in mine.
va rog ajutati-ma urgent. spuneti-mi ce sa fac..noi inca nu ne dorim copiii
buna.eu am luat pentru prima data anticonceptionale.(yasmin).le-am luat de pe data de 21 decembrie 2012 (din prima zi de ciclu )..mentionez le-am luat aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi.dar am o problema..am pierdut ultima pastila din greseala asta fiind joi (aseara 10 ianuarie ) si nu am mai luato...am avut contact sexual si miercuri seara si vineri dimineata...iar acum ma tem sa nu fiu insarcinata..mentionez ca sotul meu nu si-a dat drumul in mine.
va rog ajutati-ma urgent. spuneti-mi ce sa fac..noi inca nu ne dorim copiii

nu am patit pana acum asta ...si sunt fooarte ingrijorata ....acuma contact sexula nu am avut decat azi dimineata.iar sotul meu a plecat in alta tara ..si nu mai iau incontinuare pastile ca nu mai este nevoie.(nu voi mai avea contact sexula o perioada )

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal trebuia sa iei o alta folie din care sa iti administrezi doar ultima pastila. Nu cred ca vei ramane insarcinata, fiindca deja ultima pastila are efect contraceptive destul de redus, cel mult poti avea o hemoragie mai masiva decat normalul.
Nu poti intrerupe anticonceptionalele dupa doar o luna. Poti discuta cu ginecologul tau despre asta, dar nu iti va permite, mai ales cu contraceptive ca Yaz care au doza mare de hormoni. Cu sau fara viata sexuala va trebui sa le iei 3-4 sau chiar 6 luni, sa faci un nou consult ginecologic si abia apoi sa le intrerupi. Contraceptivele sunt preparate hormonale, inainte de a incepe tratamentul trebuie sa te gandesti extrem de bine daca esti capabila sa il urmezi (sa le iei fix la aceaesi ora, sa n uiti vreo pastila, sa te duci regulat la ginecolog) si in nici un caz nu te gandesti sa le intrerupi doar dupa o luna de administrare, ci te pregatesti sa le iei cat indica medicul (in trecut erau 6 luni obligatoriu, acum se poate mai putin, fiindca contraceptivele au devenit mai performante). Discuta neaparat cu ginecologul tau, asa cum stii, nu poti intrerupe oricum pastilele dupa ureche, ci numai daca iti permite medicul

| elena_8328 explică (pentru Brigaela):

Deci daca am pierdut ultima pastila yasmin nu exista sanse sa raman insarcinata (pentru ca trebuia sa o iau aseara ( azi dimineata am avut contact sexulal )iar acum nu am de unde sa iau alt blister pentru ca nu am prin casa ).fac pauza de 7 zile. incontinuare ma duc sa vb cu medicul ...cred ca abia joi fiindca este in concediu acum

| elena_8328 explică (pentru Brigaela):

Si nu i-au yaz...iau yasmin ..care nu are o concentratie mare de hormoni.din cate am inteles eu

| Brigaela a răspuns (pentru elena_8328):

Yasmin este un contraceptiv mai vechi, cu doza si mai mare de hormoni. Yaz e varianta lui mai nou, cu o usoara reducere a cantitatii de estrogen. Deci iei un contraceptiv care este al treilea sau al patrulea de pe piata in ceea ce priveste cantitatea de hormini (adica exista 2-3 cu doza mai mare si zeci cu doza mai mica)

| Brigaela a răspuns (pentru elena_8328):

Pentru viitor, trebuie sa stii ca intotdeauna cand iei contraceptive trebuie sa ai un blister de rezerva in casa. Ai grija ca pana joi sa nu treaca cele 7 zile, in cel mai rau caz du-te la alt ginecolog daca nu il poti gasi pe al tau in intervalul necesar

| blackrose_1611 a răspuns:

Pai daca nu a terminat in tine, nu e nici o problema, parerea mea. mai ales ca vineri dimineata poate inca erai in cele 12 ore de protectie.ca poti intarzia cu pastila maxim12 ore:* asa ca stai linistita. eu am fost ingrijorata pentru ca mi-a intarziat cateva zile desi luam anticoncept. dar rolul lor este sa te protejeze. deci parerea mea este sa stai linistita