| Salisa a întrebat:

Eu m-am mutat intr-un apartament cu un camere cu o prietenă buna. Între timp mi-am facut un iubit. Suntem de 3 luni împreună. Relații apropiate a avansat foarte repede și ne înțelegem minunat. Colega de apartament a fost în ultimul timp plecată mai mereu. Cu săptămânile, și-n automat ca el tot a stat la mine. Cam în fiecare zi. Acuma ca ea s-a întors și este acasa, iubitul meu tot vine pe la noi și se autovinvita, gen "vin la tine". Sau apropuri ca, " Vrei sa scapi de mine" Și chestii de genul. Deși am avut deja câteva discuții în care i-am explicat că eu nu stau singura și ca nu este ok sa vina in fiecare zi la mine. Dar vad ca tot nu înțelege. Eu ma simt frustrată pentru a uneori ma simt sufocată. Am un job, o familie, prieteni. Alte persoane cu care trebui să ma vad, altele lucruri de făcut. Nu pot sa ma vad in fiecare zi cu el, sau sa ramana mereu peste noapte. Exagereze eu?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, pur și simplu aici sunteți diferiți. Există persoane care când intră într-o relație chiar țin la acea persoană și vor s-o vadă non-stop fără să se plictisească, și eu sunt ca el de exemplu laughing și persoane ca tine care-s ceva mai detașate și pentru ele ori că stau o zi întreagă ori că stau o oră e cam tot aia.
Încearcă să-i explici frumos care e genul tău și spune-i că nu e cazu că vrei pe altcineva sau că te-ai plictisit de el, doar că vrei să te ocupi și de alte chestii, iar eventual când se mai invită la tine, îi spui că ai lucru x de făcut și nu poț isă te vezi cu el.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da iubi de ce nu te cheama la el? sta cu mami?

| Liviu a răspuns:

Gaseste pe altul ca tine, care vrea sa va vedeti odata pe saptamana, ori un prieten cu beneficii.Deci practic cat era prietena plecata, era ok.Acum ca s-a intors, mno, numai e ok laughing cine te mai intelege si pe tine? vrei la fund cuc, dar nu vrei relatie, apai un prieten cu beneficii, si e ok xD

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu exagerezi. In primul rand trebuie sa ii explici cat de clar poti si intr-un mod serios cum sta treaba. Si sa ii oferi acea sustinere, cum a o sa ramaneti impreuna mereu si ca nu are de ce sa se ingrijorele, legat de aceste lucruri. Ca o sa vorbiti mereu cand o sa puteti si totul o sa fie bine. Daca ii explici aceste lucruri, ar trebui sa inteleaga si sa o lase mai moale.

Daca nici atunci nu intelege... are de ales? :/

| Freya1 a răspuns:

Sunteti la început, el a dat de gustul relației si a timpului petrecut cu tine si ii e drag.Nu trebuie sa fi nici tu asa dură si sa ii explici frumos si sa va faceti un program ca maine poimaine vi si ne spui ca sa distanțat, ca nu te mai ia in seama sau ca si-a gasit pe alta.

| Sofer a răspuns:

Sa vezi atunci când se satura de tine și pune punct relației ca nu îl iubești ca nu vrei sa îl vezi laughing e important într-o relație sa petreci când mai mult timp. Lasă-l sa stea cu tine și prietena ta.

| Nemessys a răspuns:

Nu exagerezi deloc. Ai si tu timpul tau si activitatile tale. Trebuie sa-ti respecti timpul exact asa cum ar trebui sa o faca si el cu timpul lui. Sau in cazul asta si cu timpul tau.
Eu i-as zice scurt si la obiect cum este situatia deoarece sunt mai direct si nu-mi place sa pierd timpul aiurea. I-as spune ca nu ma pot vedea in fiecare zi cu el din motivele X, Y, Z si ca nu poate ramane in fiecare noapte la mine deoarece (lucru pe care il stia DE LA BUN INCEPUT) ca mai stai si cu o colega. Daca ii convine bine, daca nu, usa e acolo happy.
Cam asa procedez eu, nu stau sa ma cert, sunt calm, ii explic omului detaliat care este situatia si ca nu o pot schimba. Daca accepta bine, daca nu, aia este, n-am ce face.

Nu exagerezi.
Aveți sentimente diferite (sau de intensitate diferită) și vă place să vi le manifestați în moduri diferite.
El își dorește mai mult compania ta decât ești tu dispusă să i-o oferi.

Autoinvitările lui și reacțiile de tipul "vrei sa scapi de mine" și faptul că spui că i-ai explicat și "tot nu înțelege" mă face să pun sub îndoială acel "ne înțelegem minunat".

În mod normal ar trebui să aibă și el o viață a lui - independentă și indivizibilă.
Ce face el e exagerat.

| Popescu_Tudor_1998 a răspuns:

Cred ca parintii lui sunt gay