| mgtow a întrebat:

eu n-am prieteni nu mai ies afara deloc am renuntat la ce a fost pentru ca mau dezamagit si ei pe mine si daca nu ies afara cu amicii si cand am timp liber stau doar in casa am hobyurile mele dar asta vrea sa zica ca o sa fiu singur? No sa am prietena daca nu caut? am 19 ani.

13 răspunsuri:
| Derye a răspuns:

Cobra, izolarea asta iti rareste neuronii, dragutule.
Crezi ca o sa intre o blonda, 90-60-90, frumoasa, cu bani, inalta, pe usa si o sa zica: hai sa ne casatorim?

Get real.

...cred ca stii sa-ti raspunzi singur la intrebarea pusa de tine.

| Adyr0 a răspuns:

O sa-ti reduci sansele considerabil daca te izolezi.

| fluturas a răspuns:

Nu, nu inseamna ca o sa fi singur happy
pai acum nici fetele nu o sa vina la tine in casa sa te traga de maneca sa iesi afarahee hee
mai poti iesi si singur pe-afara, intr-o plimbare nu neaparat cu prietenii happy

| 80Cris a răspuns:

Ba da, o sa ai, fii linistit! Ca stai acum mai mult in casa si nu ai prieteni nu te va impiedica in viitor sau chiar si in prezent sa-ti faci o prietena! Si de multe ori tocmai atunci cand cauti nu gasesti. Calm, fara stres caci va veni si ziua in care poate nu numai una va vrea sa fie cu tine ci poate 2-3 fete! Bafta.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Cobra47, nu esti deloc singur in situatia asta, sunt intr-o situatie asemanatoare... insa e foarte important sa stii, oricat de singur te-ai simti (daca intr-adevar asta e problema), nu e o idee buna sa te izolezi de lume, si sa te autocompatimesti. Camera ta si calculatorul, iti pot fi surse de confort insa orice problema crezi ca ai avea acestea nu-ti vor oferi solutia. Concentreaza-te pe ceea ce-ti place sa faci, combina ambianta in care faci aceste lucruri cu ambianta in care ti-ar placea sa fi.

Nu e chiar bine daca ai renuntat la ce a fost, nu stiu in ce conditii s-a intamplat sau ce s-a intamplat, dar de obicei relatiile sunt benefice, oricat de distantiate sau de stranse ar fi. Izolarea e insa dezastruoasa pentru minte, si poate conduce la depresie. Deci iesi cat mai mult la aer, apuca-te de un sport, mergi la sala, fa miscare, socializeaza (chiar si pe net), citeste, umple-ti timpul cu hobby-urile pe care le ai, tine-ti mintea ocupata, fii productiv.

Probabil ca te preocupa si problema unei prietene, si in general da, daca nu cauti n-o sa ai. Insa asta depinde foarte mult si de calitatile pe care le ai, personalitatea ta, psihologia, increderea in tine, caracterul si vointa ta... si depinde si ce cauti mai exact. (Exista si sanse (minuscule) sa-ti pice din cer, ceea ce cauti, ce-i drept, dar eu nu m-as baza pe asta).

Singur vei fi doar daca vrei acest lucru sau daca nu faci nimic sa incerci sa previ asta. Incepe sa te intelegi pe tine, sa tragi concluzii, sa cauti singur solutii, (n-o prea poate face nimeni pentru tine) si vei vedea sa satisfactiile vor fi pe masura.

P. S. Un sfat pe care eu sper (chiar sper) sa-l consideri prietenos... Acorda putin mai multa atentie si rabdare felului in care scrii, eu te-am inteles, dar s-ar putea ca o parte din cititori sa considere mesajul tau greu inteligibil.

Bafta

| PhaseMorphXR a răspuns:

@Aidutsss

De pe net in ce sens? Raspunsul este al meu, dat la intrebarea de fata... sau la ce te referi, mai exact?

| RossSaid a răspuns:

N-ai cum sa ai prietena daca nu cauti... dar cautati una care are ceva in comun cu tine.

| mikutsa a răspuns:

Da pai nu o sa vn ea la tine si trebuie sa treci peste dezamagiri ca nu rezolvi nimic daca stai inchis in casa pana la urma o viata ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai o prietena, trebuie sa iesi sa cunosti
daca stai in casa nu o sa gasesti niciodata... ea singura nu iti bate la usa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sinucizi si nu mai ai nici o problema

| Aidutsss a răspuns:

Incercati sa nu va mai izolati, sa va mai inchideti in voi. Incercati sa credeti ca toti sunteti speciali. O sa-ti gasesti cand nici nu te astepti prietenii speciali, in care poti sa ai tot timpul incredere!:*

| Aidutsss a răspuns:

Floatilla... Raspunsul tau e de pe net sau ceva in genul?

| severian a răspuns:

Am o situatie asemanatoare. stiu ca e usor de spus si greu de pus in practica dar daca ai ocazia iesi, distreaza-te, fii natural si simte-te bine cu tine