| Andrei1199 a întrebat:

eu si iubita mea facem dragoste aproape in fiecare zi, neprotejat.Menstruatia ei trebuia sa ii vina de 2 luni si cateva zile,insa, nu i-a venit.In urma a 5 teste de sarcina,toate au iesit negative.Tin sa remarc ca,inainte de actul sexual,urinam, dupa care ma spalam bine cu sapun.De asemenea, ea a mai avut probleme cu intarzierea menstruatiei pe vremea asta anul trecut.Sunt sanse sa fii ramas insarcinata?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca NU este posibil sa se formeze o sarcina, deoarece se pare ca actualul ciclu menstrual este unul anovulatoriu, datorita amenoreei si probabil si unei afectiuni de ovare cu chisturi ceea ce nu permite sa se produca si sa se elibereze ovulul. Ar fi foarte bine ca iubita ta sa fie consultata atat d.p.d.v. endocrinologic cat si ginecologic, deoarece se pare ca glanda foliculara este afectata de asa numitul sindromal ovarelor chistice/polichistice. Multa sanatate!

| kandaraki a răspuns:

Sunt sanse, 50 la 50, cum iti va fi norocul

| Jewlie a răspuns:

Faptul ca urinezi inainte de actul sexual nu are vreun efect asupra spermei, cum multi cred, in mod eronat. In timpul actului, inainte sa iti 'dai drumu', ai o secretie de lichid seminal (preejaculator), care actioneaza ca o pelicula protectoare contra agentilor externi care s-ar putea afla in uretra (canalul ala mic ce se termina cu o gaurica in varful putei), cum ar fi urina. Asa ca, atunci cand sperma iese, nu este afectata de nimic (adica nu, nu ajuta sa faci pipi inainte de distractie, ca metoda contraceptiva). Prietenei tale ii recomand sa se duca la un doctor. Atat ca sa faca un test de sarcina sigur, bazat pe sange (testele de sarcina pe baza de urina nu sunt cele mai exacte, exista cazuri de fals pozitiv sau fals negativ), dar si ca sa i se recomande o metoda de a isi regla menstruatia. Cea mai folosita metoda? Pastilele anticonceptionale. Cu placere.