| bogdy20000 a întrebat:

Eu si prietena mea ne-am certat acum 3 saptamani si ne-am despartit dupa un an si 3 luni de relatie. Motivul a fost ca de multe ori cand ne certam, eu injuram destul de urat, iar acum a spus ca motivul pentru care nu ar mai vrea sa ne impacam este ca nu mai vrea sa se simta asa urat, atunci cand o jigneam, nu mai vrea sa i se intample asta vreodata pentru ca se simte prost cel mai sigur...mie chiar imi pare rau ca am fost asa cu ea, ce credeti ca ar trebui sa fac sa ii recastig increderea asta?

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca i s-a umplut in asa masura ''paharul acceptabilitatii'' incat nu a mai ramas loc si pentru viitoarele injuraturi. Si pentru a evita o posibila si eventuala ''patare'' in viitor, s-a hotarat sa nu mai riste. Este posibil ca numai daca si dupa ce ea va fi pe deplin convinsa ca a intervenit o schimbare evidenta, radicala si totala a comportamentului tau manifestat in societate cat si in relatia cu ea, sa fie de acord si sa te mai accepte in viata ei. Deci... munca, munca si iar munca cat mai asidua din partea ta. Succes!

| Mosotti a răspuns:

Iti pare rau dar vei face la fel mereu ca asta ti-e caracterul, ce sa mai recastigi? Sa vina iar si iar sa faci la fel? Lasa sa ia altul care stie sa se comporte zic eu. Ai tu sa gasesti una care sa se simta bine asa cu, cum te porti tu. Normal ca fata a plecat.
Ca daca era sa fi ok, erai de mult, acu te-ai trezit, cand a plecat?
Daca nu pleca, faceai la fel la infinit.
Stii f bine ca nu era bine, dar asa erai tu.

Sunt sute de baieti buni care o vor place, nu e problema.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îți schimbi vocabularul, să nu mai înjuri.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeush):

A incercat, dar poate? E ca si cum imi zici mie "trebuie sa gandesti ca mancarea multa iti face rau, nu mai face asta", cand si eu mi-am zis de 100 ori dar nu am reusit. Nu stiu daca poate, daca sta in felul lui de a fi sa nu fie asa.

| AliGab a răspuns:

Desteapta fata ca in sfarsit a spus "pa!"

| acerr a răspuns:

Pai tu crezi ca te vei schimba? cine dracu accepta un iubit agresiv verbal, nu draga, nu se poate.Nu o iubesti, esti doar posesiv.O compartie banala < ai un catel bun si il certi mereu? daca nu te poti schimba cere ajutor unui psiholog

| Mosotti a răspuns (pentru acerr):

Si ce sa-i faca pisicologu? Sa-i zica ca asta e caracterul si sa-i ia si banii degeaba? Daca el nu s-a putut potoli, nimeni nu poate face asta in locul lui. Asa o sa faca el cu orice iubita pe care o va avea.

Asa fac toti si toate care-s rai, promit, jura ca nu mai fac, si recidiveaza mereu, e o regula cam, partenerii bun botul ca fraierii si iau plasa.
Un om care e om, e de la sine, de la inceput.
El si-a pierdut obiectul pe care se manifesta si acum plange dupa el.
Un om care iubeste, nu se poarta asa 1 ani si ceva.
Asa ca aia este din pacate.

| bogdy20000 explică (pentru Mosotti):

Hai ca deja exagerezi si tu, in primul rand cu ea chiar m as schimba, e prima relatie, si am iubit o de la inceput, si nu nu am vorbeam de la inceput asa, doar de la jumatea relatiei incoace si asta pentru ca s au intamplat niste lucruri in relatie...

| Mosotti a răspuns (pentru bogdy20000):

Pai prezinta tot ca sa stim, ca asa daca nu spui tot nu avem de unde sa stim ce si cum, ca e una sa faci asa degeaba, si alta e sa fi facut ea ceva si sa persiste in acel ceva.

| bogdy20000 explică (pentru Mosotti):

Nu e vorba de inselat sau vorbit excesiv cu vreunul, dar orice facea ea cu un baiat mai mult cred ca exageram eu cu imaginatia mea, au fost si unele lucruri facute de ea mai marunte, dar oricum, nu as folosi o ca si scuza pentru limbajul meu, problema r ca eu i am tot spus ca incerc sa ma schimb si nu o prea faceam, dar acum cand i s-a "umplut paharul" cum ziceti voi, chiar m-as schimba pentru ea, si poate fiind si "prima dragoste" e mai diferit.

| Mosotti a răspuns (pentru bogdy20000):

Tu te crezi ca te schimbi? Asta esti tu. Deci alea erau motive, am inteles acum, si oricum nu avea sens sa zici nu stiu ce, ca si daca facea ceva mai mult, ea alegea ce face la o adica, vezi ca o da si pe alte parti, o lasi si aia e, ca si daca vb nasol tot nu rezolvi, am zis la o adica daca ar face ceva mai serios.
Deci oricum e, tot nu foloseste asta la nimic.

Daca puteai, de ce nu te-ai schimbat pana acum? Eu nu zic ca nu vrei. Dar...sa mai si poti.

| bogdy20000 explică (pentru Mosotti):

De ce? Pentru ca dupa fiecare cearta de o zi-doua, ii spuneam ca o sa incerc sa ma schimb. Cearta asta a durat 3 saptamani, a fost o cearta mult mai serioasa, si i-am simtit lipsa si mi-am dat seama ce am pierdut...As face orice, doar ca ei ii este frica sa se mai simta din nou asa...chiar daca am promis ca nu o sa se mai intample, timp de 3 saptamani

| Mosotti a răspuns (pentru bogdy20000):

Pai si ce incredere sa aiba cand ai promis de n ori degeaba? A vb si ea cu altii, i s-au dat sfaturi fi sigur.
Si repet, daca nu pierdeai o tot tineai asa! Iar un om care vrea sa faca ceva doar dupa ce pierde, are o problema, nu condamn, zic ca asa e felul acelui om.

Si daca lasi un partener din mana cat e cald cum s-ar zice, se duce cu alt partener, nu sta prea mult in general, dar nu mereu.

| Katie1356 a răspuns:

Ar trebui intai sa lucrezi la tine, sa iti modifici acest obicei cu jignitul si injuratul, deoarece e normal ca ea sa nu se simta in largul ei langa cineva care se aprinde asa repede si ii adreseaza injurii.
Luati o pauza, cauta cauzele pentru care injuri, lucrurile care iti cauzeaza acest comportament si apoi arata-i ca te-ai schimbat.