| madalina_8216 a întrebat:

eu sunt madalina am 16 ani si am un prieten de 18 ani. suntem inmpreuna de aprom un an si de ceva timp este nu stiu absent cu mine. sta mult mai mult cu prietenii sau la baut iar pe mess sau sa ma sune nu. nu stiu ce e de facut in privinta asta. zice ca ma iubeste si ca orice ar face el cu prietenii lui tot la mine trage. iar eu il iubesc enorm de mult si nu vreau sa ma cert cu el nu stiu ce sa zic dar ma doare ff tare si continua sa zica ca ma iubeste dar nu prea imi arata treaba asta. ce credeti ca ar trebui sa fac? vreau sa contiunui cu el dar asa nu se mai poatesigh ce e oare de facut?sad

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, discuta cu el serios despre asta; e normal sa mai aibe si el libertate, sa mai stea cu prietenii, sau sa mai bea, desigur fara sa exagereze...si prietenul meu mai face asa dar totusi nu ma neglijeaza.Ar trebui sa te puna pe tine pe primul loc, iti zice ca te iubeste, asta e bine, dar uneori faptele conteaza nu doar vorbele; daca te iubeste, atunci te cauta el... vb cu el despre asta, spune-i ce simti si ce ti-ai dori sa schimbi la el si daca te iubeste cum spune, atunci te va respecta si va face cum doresti tu; normal ca acum nu trebuie sa ii interzici sau sa il ameninti ca daca nu se schimba il lasi sau chestii din astea; la un moment dat va realiza ca nu e bine ce face.
Daca nu isi schimba atitudinea atunci inseamna ca nu ii pasa de tine dar tind sa cred ca nu va face asa. DAca tot asa va face, atunci fi putin indiferenta cu el, iesi si tu cu prietenele, una alta, sa vada si el cum e, atunci sigur va observa schimbarea ta si te va intreba ce e cu tine; atunci tu sa ii spui ca din cauza lui te-ai schimbat asa, fi indiferenta sa vezi ca indiferenta doare. DAca el te iubeste nu va ramane nepasator la vorbele tale cat si la indiferenta ta.Ai grija de tine si gandeste-te ca decat sa suferi mai bine renunti, asta daca tot asa o va tine; in plus sa aiba grija cu anturajul si prietenii ca si prietenul meu din aceasta cauza si-a facut multe probleme si era sa devina un alcoolic, bine ca si-a revenit.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu cred ca te iubeste asa mult... Daca s-a schimbat in ultima perioada inseamna ca s-a intamplat ceva, vorbeste cu el neaparat!

| Linda a răspuns:

Daca se poate, iesiti impreuna pe afara. Daca nu merge impreuna cu tine, nu tine la tine. Nu cuvintele ci faptele vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Madalina, sti cum sta treaba... sa vorbesti e usor, sa demonstrezi e mai greu.
Vorbe dulci poate sa iti spuna oricine, dar de demonstrat doar cei ce te iubesc cu adevarat pot sa iti demonstreze. Daca el nu o face inseamna ca nu te iubeste. Tine mai mult la compania prietenilor lui si la paharul de bere decat la tine. Uneori e cruda realitatea, dar incearca sa privesti si cu alti ochi, nu cu cei orbiti de dragoste.
Eu zic sa ii spui ca vrei sa inchei relatia, ca nu iti demonstreaza iubirea lui si asta te face sa suferi.
Daca va fi indiferent la spusele tale e clar ca nu te iubeste.
Daca va fi preocupat de cele spuse de tine inseamna ca inca mai simte ceva pentru tine.
Ce simte? Asta va trebui sa afli tu singura.
Bafta multa! O sa ai nevoiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a plictisit de tine si daca i-ai dat ce voia, crezand ca-l tii langa tine, uite ca te-ai inselat, tocmai asa va pierdeti prietenii la varstele astea. culcandu-va cu ei.acum esti neinteresanta.