| rikkimady16 a întrebat:

:*... eu sunt o persoana foarte fricoasa. nu am facut multe chestii pentru ca mi-e frica: nu inot, nu am fumat niciodata, nu am baut alcool, nu ma dau cu schiurile, in fine. si teama asta a mea ma streseaza, ma innebuneste. eram aseara cu prt meu si de vreo sapt am zis ca daca ne intalnim o sa facem sex si aseara pur si simplu nu am putut, i-am spus ca nu pot ca mi-e frica, el nu s-a suparat, ba din contra mi-a spus ca ii place ca nu ma las usor, dar pe mine ma enerveaza frica asta a mea, e groaza mai bine zis. nu stiu ce sa fac sa scap de frica asta de a incerca lucruri noi. mi-e frica de sarcina, ma gandesc doar la momentul in care aflu ca sunt insarcinata, ma obsedeaza gandul asta si nu stiu cum sa nu imi mai fie frica. eu chiar as vrea sa ma culc cu prt meu pentru ca eu un baiat de nota 10000000 dar nu pot, mi-e groaza si nu pot sa fiiu altfel, ma gandesc doar la partile rele dintr-o chestie...ce ar trebui sa fac sa nu imi mai fie asa de frica sa ma culc cu prt meu? happy dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| darnme a răspuns:

Buna!
Cel mai usor mod de a infrange frica este pur si simplu sa faci acel lucru!
Sincer, si mie imi este frica sa nu raman insarcinata atunci cand o voi face prima oara. Totusi, exista metode contraceptive si mai ales daca iubitul tau are experienta si poti avea incredere in el nu ai de ce sa iti faci griji.
Incearca sa nu iti mai faci atatea griji! Daca acum iti este frica, ce vei face cand vei fi adult si vei avea nu stiu cate lucruri pe cap?
Pe de alta parte, gandeste-te ca intr-o zi o sa te gandesti la anii astia ca fiind cei mai frumosi si ce iti vei aminti? Ca ti-a fost prea frica sa faci ceva? Fiecare lucru se face la varsta lui, mai incolo s-ar putea sa fie prea tarziu.
Eu acum nu iti spun pune mana pe tigara si bea sau drogheaza-te. Le-am facut si eu si am invatat anumite lucruri, dar am si trecut prin momente super amuzante si memorabile. Ma bucur ca nu mai fumez, a fost alegerea mea. Chestia e ca trebuie sa ai o limita si cand vezi ca devine o dependenta sau iti face rau, trebuie sa pui linie. Nu trebuie sa iti fie frica.
Oamenii fac greseli, dar cea mai mare greseala in viata e sa nu faci nimic.
O seara buna!

12 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Daca nu faci nimic din ce ai zis mai sus, traiesti degeaba pe pamantul asta. la batranete vei fi o comunista inraita si le vei interzice nepotilor tai aceleasi lucruri. daca bunica nu le-am facut, nu le face nimeni. praf. e una singura, o viata! una! daca nu te bucuri de ea atunci de acum iti spun: vei ajunge ca toate babele ce il iubesc pe iliescu! bafta mare

| PlayWithMe a răspuns:

Cati ani ai? Eu cred ca ai in jur de 15-16 ani, toti se grabesc din pacate sa faca sex, aud zilnic prin autobuz discutii despre asta, pe strada, prin parc, pe mine unu ma inebuneste asta, mare filosofie, sa faci sex.Desi multi spun ca da, este ok sa faci asta de la o varsta frageda, mie mi se pare nebunie si prostie mai mult, viata e asa de frumoasa, sexul crede-ma te schimba enorm, iti ia fericirea aia, copilaria, simti ca ai intrat in jocul oamenilor mari si nu mai poti iesi. Spui ca prietenul tau este un baiat de nota 10, daca este de nota 10, sa te astepte.Mie nu mi-e frica de nimic spre ex, cand eram mic beam, fumam si uite acum la facultate m-am schimbat radical, mi-am dat seama ca am mers pe un drum gresit in copilarie si am reusit sa ma redresez.Cunosc persoane care au regretat ca au fumat, care au regretat asta mai tarziu.Nu incerca sa fumezi si sa bei, mai ales ca esti fata, este un lucru urat, imi amintesc in ce hal le mirosea gura fetelor si mainile care fumau, desi ele se dadeau cu tot felul de prostii, sau atunci cand beau in club, era extrem de usor sa faci ce vrei din ele. Sfatul meu este sa nu iti fie frica de lucrurile ok, dar sa faci lucruri stupide pe care mai apoi sa le regreti.Bafta

| Vektor a răspuns (pentru PlayWithMe):

Si eu regret ca fumez.
de baut beau rar, doar cand ies in oras.
iar despre sex..hmm..nu cred ca e mare filozofie dupa varsta de 16ani..mai ales daca ai un IQ destul de ridicat si iti dai seama cam despre ce este vorba si ce implica.

trebuie sa ne mai si distram, nu putem fi eunuci toata viata.
nu vad nimic rau ca o fata sa fie ametita sau beata si sa se distreze frumos, adica sa danseze, sa rada, sa faca glume ok.

| adriancraiescu a răspuns:

Anticonceptionale/prezertative si nu se intampla chestii neplacute, cat despre restul...ia-ti frica in dinti si incearca ceva nou.Asa invata oricine, eu sunt exact opusul laughing.

| Oana92 a răspuns:

Problema ta este de natura psihica si necesita o interventie pe masura. Consulta un psiholog, te va ajuta foarte mult. Multa bafta!happy

| Felys a răspuns:

Toti avem fobii diverse, eu de pilda am o groaza de neinchipuit de inaltime, daca urc pe o scara 2 trepte, pe a 3-a sub nici o forma nu mai am curaj sa pun piciorul,tremur de innebunesc,dar trebuie sa ne adaptam,nu putem sa traim vesnic in umbra fricii ca nu ajungem nicaieri, ma gandesc ca nu ti-ar prinde rau sa mergi sa discuti cu un psiholog, poate va reusii sa iti canalizeze cumva frica si sa te faca sa treci cumva peste aceste stari care sunt convinsa ca nu sunt deloc placute, uneori nu este suficienta voiinta, asa ca cel mai bine pentru tine este dialogul cu o persoana competenta si cred ca vei reusii intr-un final sa te adaptezi multor situatii

| e1xtz a răspuns:

Apeleaza cu incredere la un psiholog..mentalitatea generala este ca trebuie sa fi tacanit sa mergi, dar nu este asa..iti spun sigur ca te-ar ajuta sa treci peste aceste fobii

| Vektor a răspuns:

Apai...nu, nu, nu si iar nu...nu ajungi nicaieri asa.

ca sa inveti sa inoti nu trebuie sa te bagi in bazine de mare adancime..si in apa de 1m poti incerca.

si iar daca o tii in nu, nu, nu si iar nu o sa ajungi la 60 ani si o sa-ti dai seama ca nu ai facut nimic toata viata.

Folositi prezervative in timpul actului.
relaxeaza-te, fii chill, bea 100 de vodka daca chiar crezi ca ai sa mori...

Te asteptam sa ne povestesti daca macar ai incercat sa inoti intr-un bazin de 1m, ca la partea cu sexul nu ma astept la detalii happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nebunatyca69 a răspuns:

O dată și o dată tot o să o faci laughing Fă-ți curajul ăsta, ah. laughing Prinde tupeu.

| rikkimady16 explică:

L-am vazut video-ul anul trecut, s-a prezentat in scoala de catre un domn, catorva elevi din clasele de a 9big grin

| Đεмоη a răspuns:

Trebuie sa faci toate lucrurile astea si doar asa vei scapa de frica :* Iar cu sexul..Mhh..Trebuie sa fi 1000000% Sigura ca el merita trupul tau.Pt ca in ziua de azi toti sunt perversi si toti sunt niste prefacuti happy Take care.