| Andraaa14 a întrebat:

Fetelor, cele care si-au inceput viata sexuala la o varsta mai frageda (eu am aproape 17 ani), si cele care nu si-au anuntat parintii despre aceasta, si-au dat seama parintii? Si daca da, cum au descoperit? Daca nu, cum ati tinut ascuns? Mie imi este frica sa nu afle mama.Multumeeesc!

5 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Hei! Eu nu mi-am inceput-o, insa iti pot spune despre sorme`a. Ea si-a inceput viata sexuala la 14 ani si nu, mama ei nu si-a dat seama. Si verisoara mea si-a inceput viata sexuala si mama ei nu si-a dat seama, dar a fost cu ea la ginecolog si a vazut ca nu mai era. La unele fete se vede, se ingrasa, se dezvolta mai mult decat sunt, iar la unele nu se intampla nimic.

| RXN a răspuns:

Eu mi-am inceput viata sexuala la o varsta la care nu a reprezentat insa niciun pericol medical sau legal pentru mine sau partenerul meu, iar ai mei, nu, nu si-au dat seama, cel mai probabil pentru ca nu prea stau ei sa ma analizeze.In principiu, nu-si pot da seama decat daca te duc la medic.Sunt tot felul de idei preconcepute si eronate gen ti se lasa sanii, te ingrasi, te dezvolti, e opresti din crestere, ti se lasa fundul, etc, etc, pe care multe din ele le crede si mama. Din fericire, nimic nu s-a schimbat la corpul meu ca sa-i dea de banuit mamei, exceptand niste kilograme in plus, cu care m-am ales oricum din cauza faptului ca mi-am schimbat drastic programul zilnic.
De tinut ascuns, nu am tinut nimic ascuns, doar am omis pentru simplul fapt ca ai mei nu ar fi inteles nimic si m-ar fi batut la cap.In plus, de ce as fi facut-o? Am facut de una singura tot ce era de facut o data cu inceperea vietii sexuale:informatie pusa la punct, control ginecologic, analize si protectie.Sa-i spun mamei ar fi total inutil. Logic vorbind, si-ar putea pune problema ca mi-am inceput viata sexuala pentru simplul fapt ca am o relatie de un an si un pic, cu un tip cu care ma inteleg si am si o anumita varsta destul de rezonabila. Din pacate, mama inca sta in ignoranta ei si nu ma supune nici la varsta asta la o discutie pe tema aceasta, ceea ce nu e neaparat rau.Norocul meu, dar si al ei e ca am avut suficienta minte si responsabilitate sa ma informez si sa ma protejez, caci la cate mi-a spus ea, afla ca mi-am inceput viata sexuala cand veneam cu burta la gura la usa.
Cat timp o faci cu cap, te protejezi si nu te alegi cu o sarcina sau o BTS si nu-ti uiti prezervativele sau anticonceptionalele aiurea, incat sa dea ea de ele, nu are cum sa afle, asta daca nu e cu vreun fix de ala cu ramasul virgina pana la nu stiu ce varsta si te duce la ginecolog periodic[desi si in cazul acesta sunt destul variabile:te-ai nascut fara himen, l-ai rupt la masturbare, prin introducerea unui himen, de la exercitii fizice, etc].

| glamour a răspuns:

O prietena de-a mea si-a inceput viata sexuala si dupa a inceput sa se dezvolte(nu se intampla asta tuturor fetelor). Mama cica si-a dat seama pentru ca si-a schimbat mersul si a facut ditamai fundu'laughing eu una nu o cred. Daca te dezvolti dupa inceperea vietii sexuale poate fi o coincidenta, poate ca atunci incepi tu sa te dezvolti mai bine, iar faza cu schimbatul mersului mi se pare penibila. cred ca a spus toate asta sa ma sperie si sa ma determine sa ii spun cand imi voi incepe viata sexuala. oricum ideal ar fi sa ii spui cand se va intampla, te va indruma, si va trebui sa mergi la controale periodice la ginecolog sa nu intampini probleme. nu faceti prostia sa ascunde-ti asta de mama ca va fi mai rau. sincer si mie imi e putin teama de momentul cand ii voi spune insa faptul va fi consumat si nu va mai avea ce sa-mi faca. pana la urma e alegerea fiecareia cand isi incepe viata sexuala iar parintii nu ar trebui sa se amestece asa adanc in viata copiilor, in sensul ca nu ar avea niciun drept sa ne critice sau sa ne certe daca ne incepem viata sexuala. mie 17 ani mi se pare o varsta destul de rezonabila pentru inceperea vietii sexuale. daca tot ti neaparat sa o faci de preferat ar fi sa o faci dupa 17 ani nu acum cand ai aproape 17, sunt sigura ca nu mori nici tu nici prietenul daca mai asteptati cateva luni. teoretic pe la 17 ani jumate-18 esti pregatita din punct de vedere biologic pentru inceperea vietii sexuale.

| dariaelena a răspuns:

Hey parintii nu isi dau seama decat vb lu Melinda daca te duc la ginecolog.Ca sa nu afle incearca sa te porti normal, ai grija la comportament. Daca deschid parintii tai subiectu despre subiectul sex nu te agita, fi relax.

| Melinda_8816 a răspuns:

Draga mea, parintii nu pot afla decat daca te duc la ginecolog sau daca exista schimbari in comportamentul tau care sa ii faca sa iti dea seama ca ceva nu e in regula, altfel nu au cum afla, iti garantez eu. ai grija cu cine iti incepi viata sexuala, sa nu regreti mai tarziu. bafta :*