| alina22alina a întrebat:

Fostul meu m-a strâns de gât aseara rau si mult si acum am in lateral pe ambele parti niste zone roșii ca atunci cand esti supt pe gât si mari, ma doare rău daca apas si cand mișc brusc gâtul. Credeti ca e grav? De ce s-au facut asa? Ne-am despartit oricum, dar vreau sa stiu daca e grav.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este sănătos la cap fostul, te a strîns de gît de nervi ca v ati despărtit, momentan te doare ca ai fost traumatizată, ai nevoie de un masaj pe gît cu o cremă diclac diclofenac care încalzeste zona si calmeaza durerile, ce varsta ai, scuza mi te rog indiscretia, multumesc. Multa sanatate i ti doresc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Echimozele vinetii apar in urma lovirii sau apasarii mult prea intense si brutale a tesutului dermatic ceea ce au ca urmare directa afectarea tesuturilor moi ca urmare a ruperii vaselor de sange capilare si scurgerea sangelui, adica a celulelor sangvine rosii numite hematii sub piele. La nivelul pielii apare si se vede ca o modificare a culorii în rosu-violet care nu se albeşte la presiune si nu dispare la frecare sau masarea zonei respective. Dupa o zi sau doua fierul existent in hemoglobina din compozitia sangelui va suferi modificari si culoarea echimozei se va schimba din rosu in albastru-violet. Din ziua a 6-a culoarea se schimba in verzuie si cam in ziua a 8-a sau a 9-a vanataia devine galben-maronie si incepe sa se estompeze tot mai mult pe zi ce trece. De obicei vanataia se vindeca in circa 2-3 saptamani dupa care pielea revine la culoarea sa naturala si normala. Multa sanatate!

| Wr3nch a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi sa scoti certificat medico-legal. In caz ca ii mai vin idei, il poti da la politie.

| ancaval a răspuns:

Cum ai putut să îți iei așa fecior?

| Patronu1 a răspuns:

Pe mana miliției cu el, dacă dai o bere ma bag eu ca martor

| adambancas a răspuns:

Nu e. Vor dispărea peste mai multe zile.