| Chachi913 a întrebat:

Iau ac de 14 zile. Weekendul trecut, sâmbătă sau duminica a fost ultima zi in care am luat antibiotic pentru ca am fost răcita și am luat amoxicilina, dar doar 4 zile am luat in total. Astăzi am făcut-o neprotejat, însă nu a ejaculat înăuntru. Sa-mi fac griji?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti sa-ti faci griji, pentru ca, antibioticul inhiba antconceptionalul, iar daca ovulatia s-a produs, inseamna ca ovulul era in asteptare.

Inca ceva: la raceala NU se ia antibiotic!
Raceala se trateaza cu ceai cald si aspirina sau paracetamol.
Nu va mai bagati antibiotice de infectii dentare in corp, ca va distrugeti flora microbian din stomac si candida ia amploare. Oricum, antibioticul ala nu ti-a facut nimic, pentru ca "raceala" nu raspudne la antibiotice!

| Chachi913 explică (pentru Violleta2022):

Nu a ejaculat înăutru!

| Chachi913 explică (pentru Violleta2022):

Încă ceva : poți fii răcita și la ovare și trebuie sa iei antibiotic. Trece cumva cu aspirina sau paracetamol? "Răceala" aceea a răspuns la antibiotic, domnișoara!

| Chachi913 explică (pentru Violleta2022):

Aaa, iar amoxicilina este un antibiotic cu spectrul larg, nu doar pentru Infecții dentare. Vorbiți fără sa știți.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Chachi913):

Nu exista "raceala la ovare"!
Exista infectie la ovare, provocata de anumiti virusi sau bacterii sau transformari hormonale (chisturi).
Mergi la ginecolog si fa-ti investigatii, ca amoxicilina, aspirina si paracetamolul, nu trateaza infectiile.
Pentru momen iti suprima durerea, dar boala evolueaza.

PS Nu ma mai domnisorii atat, ca sunt maritata de vreo treizeci si ceva de ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca administrarea antibioticului s-a termina in urma cu 4 zile, in acest caz/situatie, NU exista niciun motiv de ingrijorare. Fiindca protectia contraceptiva oferita de pastilele AC in acest moment este din nou la nivelul maxim, formarea sarcini este cu totul imposibila chiar si daca sperma ar fi fost ejaculata in vagin. Multa sanatate!

| Chachi913 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos de răspuns! Chiar m-am mai liniștit!