| Chachi913 a întrebat:

Iau anticonceptionale și sunt acum in ziua a 16. Ideea este ca weekendul acesta care a trecut (săptămâna trecută) am luat ultima pastila de amoxicilina, ori sâmbătă, ori duminica, nu-mi mai aduc aminte exact. Apoi săptămâna asta, in a 14 zi de ac, am avut contact sexual neprotejat, însă nu a ejaculat înăuntru. Singurul lucru de care ma tem este faptul ca protecția nu a avut timp sa-și revina sa zic, in mai puțin de 7 zile. Mai am pastile pana termin folia, însă sunt puțin cam stresata. Sa-mi fac griji? Pastilele oricum le iau in continuare

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia contraceptiva oferita de pastila AC revine si ajunge la valoarea maxima de 100% EFICIENTA in termen de 24 de ore, adica chiar din ziua imediat urmatoare fata de ultima zi in care s-a administrat ultima pastila antibiotica de amoxicilina. In cazul prezentat, formarea unei sarcini devine IMPOSIBILA din moment ce actul sexual s-a terminat fara ca sperma sa fi fost ejaculata in vagin. Sanatate!