| lemonade666 a întrebat:

imediat dupa ce faci avort iti vine ciclul? nu ma refer dupa cat timp apare menstruatia, ma refer in momentul in care termina de facut avortul, medicul, iti vine ciclul? si cate zile tine? multumesc dau funda.

Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Bună, limonado.
Chestia aia de curge după un avort nu e mmenstruația, e copilul și căsuța. Din câte știu eu, se numește lăuzie, când se curăță trupul.
Nu am trecut prin așa, dar am avut și eu curiozități de genul și am pus întrebări. Ce ți-am zis acum e din ceea ce am aflat și eu de la o femeie care a făcut multe avorturi la viața ei.

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Imediat dupa crima cu sange rece chiar nu mai conteaza ce-ti vine...
La urma urmei, acelui copil i-a venit moartea chiar din "mainile" mamei sale... sad sad

| trixiiie a răspuns (pentru milan9):

Înainte să arunci cu piatra, vrei te rog să gândești?
Hai s-o luăm în felul următor: dacă fata e mică? Dacă nu are posibilitatea să păstreze un copil acum? Dacă acel copil are o malformație și toată viața ar fi hărnit de mă-sa cu lingura? Dacă acel copil e produsul unui viol/incest și mama nu-l dorește? Dacă nu e pregătită pentru un copil și nu doar că-și ruinează viața proprie, dar o ruinează și pe-a lui?
Judeci mai repede că a făcut o crimă! Nici măcar nu s-a exprimat că a făcut ea avort și i-a venit ciclu după sau mai știu eu ce.
Dar nu, aruncă oamenii ăștia ca tine cu piatra înainte, adepții a ceea ce spune biserica despre avort, că-i crimă!
Bă, nu-ți doresc să ți se-ntâmple, dar ce faci dacă se-ntâmplă? Crești un copil când tu nu poți să te ștergi pe tine după nevoile personale?

Fără niciun atac direct la adresa ta, doar la idee.
Think twice before u open your mouth.

| milan9 a răspuns (pentru trixiiie):

Si eu tot la cazul general m-am referit si nu la domnisoara @666...
Poate sa difere contextul sau circumstantele (precum cele enumerate de tine- care, sa recunoastem, sunt foarte rare, si ar fi facut obiectul intrebarii, dar problema cea mai grava in intrebare este o jena provizorie si nu o viata care a fost curmata... sad ).
Poate sa difere contextul, DAR, o omucidere ramane o omucidere, cu tot cu acele circumstante si circumstante... sad

| trixiiie a răspuns (pentru milan9):

Nu am zis că nu este. Chiar nu am zis, doar ți-am zis să nu arunci cu piatra, pentru că nimeni nu-i perfect și avem dreptul de a alege pentru noi înșine.
Curmi o viață, da nu trebuie s-o distrugi pe-a ta. Ideal e să nu ți se întâmple, normal! Dar dacă se-ntâmplă, alegi răul cel mai mic... Și implicit, cel necesar, pentru că a doua oară nu cred să se mai facă greșeala.

Și circumstanțele nu sunt chiar așa de rare. Din păcate.

| milan9 a răspuns (pentru trixiiie):

"avem dreptul de a alege pentru noi înșine", dar oare fiului ei (nu stiu ce nume i-ar fi pus...) de ce nu i s-a respectat "dreptul de a alege"?
"Curmi o viață" ca sa-ti rezolvi o "problema"? Daca tu calci stramb si iti rupi tocul de la cizme, ce spui? Decat sa mergi doi kilometri pe jos schiopatand mai bine dau in cap unei alte cucoane sa-i iau cizmele ei, doar de... "a doua oară nu cred să se mai facă greșeala"... Crezi ca e bine? Crezi ca argumentul scuza omuciderea?
"alegi răul cel mai mic"? In situatia de mai sus care crezi ca e "raul cel mai mic? Sa-ti asumi PROPRIA GRESEALA, facand fata situatiei create de tine, sau poate, sacrificand o alta fiinta umana (care nu a avut nici o vina in toata povestea asta), crezand ca sangele ei pentru totdeauna pe mainile tale te va putea ajuta cu ceva... sad

| trixiiie a răspuns (pentru milan9):

Ești obositor. Păstrează-ți părerile, eu merg pe-ale mele.
Și nu am zis că nu e o greșeală, măi, ce naiba! Nu sunt de acord cu avortul decât în cazuri excepționale.
Și ce drept de a alege are o chestie care nici măcar n-are formă?!

| milan9 a răspuns (pentru trixiiie):

Tu inainte sa inveti sa vorbesti, chiar daca erai o "nazbatie" mica, NU erai doar "o chestie care nici măcar n-are formă". Erai o FIINTA UMANA. Si la un an (dupa nastere), si la sase luni (after birth) dar si la sase luni inainte de nastere, tot fiinta umana erai. Doar nu erai, pacatele mele, vreun monstru ceva, vreo "chestie care nici măcar n-are formă"... happy

| lemonade666 explică (pentru trixiiie):

Multumesc pentru sfat. apropos cat dureaza aceasta"lauzie" dupa ce iti face avortul? si cat timp tebuie sa stai pe tusa(fara sex)? multumesc, esti castigatoare oricum happy