| Angelll98w a întrebat:

imi place de un baiat de la mine din Colegiu, dar noi doar prietenim, nu pot intelege daca si el ma place, aseara vorbim cu el, imi punea niste intrebari ciudate gen:
Iti place de cineva din colegiu?
Cu cine ai vrea sa te intilnesti?
Cum e baiatul de care iti place? De ce nu-i dai un semn ca iti place de el?
Eu ia-m zis ca da, dar nu i-am zis ca de el...el insista sa zic de cine dar nu am zis.Mi-au parut ciudate intrebarile lui, posibil ca a vrut sa zic ca de el imi place ...nush ce sa cred. Ajutor?

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Of saracul baiat de ar sti cate are de pierdut cu asa comportament, cineva trebuie sa il invete sa fie bad boys

| RAY a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Nu uita man ca un alfa la fel acționează, incepe prin a elimina concurenta dar prima oara trebuie sa o cunosca, poate un baiat cuminte va sfarsi in friendzone din pacate, aceasta placere e doar de moment si la el la fel scopul lui find unul sexual

| RAY a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ce spune stiinta vezi mai jos, ce spun eu e ca ori vrea doar sex e un baiat rau si sa nu fi asa credula ori e un baiat cuminte dar va vi plictisitor cu el
semne ale stării îndrăgostire profundă

1. Gândirea obsesivă (te gândeşti fără încetare la persoana iubită)
2. Dorinţa acută de reciprocitate (te aştepţi ca persoana iubită să îţi întoarcă sentimentele)
3. Starea de spirit devine dependentă de acţiunile sau de interpretarea acţiunilor persoanei iubite (de exemplu, interpretarea acţiunilor lui ca indicând o dragoste reciprocă)
4. Incapacitatea de a te îndrăgosti în acest fel de mai mult de o persoană la un moment dat
5. Alinare uşoară printr-o imaginaţie bogată (de exemplu, să ai senzaţia pe moment de mai bine prin imaginarea unui scenariu fantasmagoric în care persoana iubită devine accesibil)
6. Sentimente de timiditate şi frica de respingere atunci când eşti în jurul persoanei iubite
7. Intensificarea sentimentului de iubire prin adversitate (iubirea „imposibilă")
8. O „abilitate extraordinară" în a interpreta comportamente neutre ca semne de pasiune ascunsă ale persoanei iubite
9. O durere de „inimă" (regiunea centrală a pieptului) atunci când incertitudinea este puternică
10. Starea de plutire (un sentiment de plutire prin aer) atunci când speranţele sunt mari
11. O intensificare generală a sentimentelor pentru persoana iubită care lasă alte motive de îngrijorare în urmă
12. O tendinţă de a accentua caracteristicile pozitive ale lui persoanei iubite şi de a i le minimaliza pe cele negative (Adaptat din Tennov, 1979, pp. 23-24)

Nu toate aceste caracteristici se regăsesc în fiecare caz de iubire iniţială intensă. De exemplu, unii oameni nu experimentează „durerea de inimă." Dar, în totalitate, sindromul este distinct şi uşor de recunoscut. Autorii anteriori au denumit simptomele similare, simptomele bolii iubirii. Tennov dă vina pe un sistem limbic hiperactiv.

| neutrino a răspuns:

Intrebarile acestea le pune de obicei un baiat caruia ii place fata, dar nu prea este capabil de mai mult. "Prieteneste" cu el pana cand va creste mai mare.

| sofisis a răspuns:

Asa de curiozitate...intr-o intrebare anterioara sufereai dupa fostul, nu?
Ma rog.
Da, voia sa te traga de limba ca sa afle probabil daca are vreo sansa. Sau poate cunoaste pe cineva care te place si incearca sa afle pentru acel cineva.
Parerea mea a fost si este : sinceritatea este intotdeauna cea mai buna.
Spune-i ce simti. Iti va parea rau daca nu. In cel mai rau caz te refuza. Macar stii si tu o treaba.

| Angelll98w explică (pentru sofisis):

Pai si acum sufar dupa fostul...dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma inchid in mine si sa nu am ochi pentru altii... happy logic nu? Si probabil acest baiat ma va face mult mai usor sa uit de fostul prieten mai ales ca de demult il simpatizam dar nu aveam nici o sansa cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angelll98w):

Si acum de unde stii ca ai o sansa cu el si nu vrea doar sa ti-o traga, de exemplu?

| Angelll98w explică (pentru anonim_4396):

Pai asta a si fost intrebarea mea la care cer ajutor si concluzii diferite.

| sofisis a răspuns (pentru Angelll98w):

Ma, nu prea e logic sincera sa fiu. Eu automat daca pot avea ochi pentru altii suficient incat sa ma gandesc la ceva mai mult cu ei, clar nu mai am nici o legatura cu fostul, din nici un punct de vedere.
Bine, au mai fost cazuri cand m-au atras altii dupa o relatie strict pentru sex si distractie...aia e alta chestie.

| Akira88 a răspuns:

Sigur te place si nu are curaj sa-ti spuna. are nevoie sa se asigure ca si tu il placi si apoi o sa ia initiativa. da-i un semn care sa il ajute sa faca primul pas.

| anonimm96 a răspuns:

Faptul ca ti-a pus aceste intrebari capcana sunt semne clare ca se intereseaza ca nimeni sa nu fie in viata ta si sa poata actiona mai mult in ceea ce priveste persoana ta. sunt semne clare ca il interesezi. incearca sa ii arati ca ii place pentru ca altfel va crede ca incercarile lui sunt zadarnice si cand va vedea ca nu ajunge la niciun rezultat va renunta. arata-i cate putin ca il placi.