| anonim_4396 a întrebat:

in ce consta o ecogarafie la ginecolog? adica stiu ca te unge cu un gel si apoi plimba o chestie pe abdomenul tau... dar iti pune ceva intrebari sau cum e?thinking

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai himenul intact, si nu esti insarcinata, se face ecografie cu sonda intravaginala (e ca o carioca, invelita intr-un prezervativ, dat cu mult lubrefiant). daca himenul este intact (va fi examinat ed medic inaintea ecografiei) se face numai cum ai zis tu. Inaintea ecografiei, vei fi intrebata despre data si aspectul ultimelor menstruatii, varsta la care ai avut prima menstruatie, cand a fost ultimul contact sexual, ce metoda de contraceptie folosesti.

lolita
| lolita a răspuns:

Daca nu este vorba de o sarcina in trimestrul doi sau trei cand totul se vede prin abdomen, atunci iti introduce in vagin un "aparat" sa vada ce fel de probleme ai. asa vede peretii uterului, trompele etc. te intreaba cand ai avut primul ciclu menstrual, cate zile te tine, daca ai dureri, daca ti-ai inceput viata sexuala etc.

| VodkaCoca a răspuns:

Daca esti gravida te unge cu gel pe abdomen, daca nu iti introduce in vagin un aparat il unge cu gel si il invarte in vagin peste tot, si iti spune ce e ok ce probleme ai, si e normal sa te intrebe daca ti'ai inceput viata sexuala, cat te ztine ciclul, varsta cand ti'a venit mai multe intrebari, prima data e jenant mie asa imi era de rusine straight face

| Frogie a răspuns:

Normal ca iti pune intrebari! Legate de viata ta sexuala, te intreaba daca ai probleme, daca ai ciclul regulat, samd.
Depinde ce fel de ecografie, mie mi-a facut la ovare, dar a trebuit sa plimbe "chestia aia" in mine, nu pe mine laughing

| Frogie a răspuns:

E jenant sa stii; mie mi-a fost foarte rusine, mai ales prima data! Dar m`a incurajat prietenul meu ( care e tot timpul langa mine cand am nevoie de el ). Nu ratez nici o ocazie sa-l laud! laughing