| nadia12 a întrebat:

Buna in luna septembrie am avut o scurgere maronie timp de 4 zile si astazi mi-a curs sange foarte putin si mai deschis.Ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca in luna septembrie ai avut menarha care reprezinta primul ciclu menstrual al unei adolescente. Uneori prima menstruatie survine, de obicei, dupa cativa ani de pregatire in care se produce cresterea parului pubian, dezvoltarea sanilor si inceperea scurgerilor de secretie vaginala. Acest proces de crestere rapida poarta numele de „saltul de creştere". Menarha isi face aparitia de obicei intre 11 şi 14 ani, iar primele cicluri menstruale sunt de regula usoare, slabe cantitativ si impredictibile.In timpul primilor doi ani de la aparitia primei menstruatii, durata tipica a unui ciclu menstrual la adolescente poate varia intre 21 si 42 de zile, (adica cam ca si situatia ta din septembrie pana in noiembrie). In anii adolescentei, statistic, la doua din trei adolescente, ciclurile menstruale se normalizeaza si devin regulate in primii doi ani de la aparitia primei menstruatii.Acest lucru se intampla deoarece sistemul tau hormonal (endocrin) este inca imatur si se afla inca la inceputul procesului de dezvoltare.Cantitatea mai mare sau mai mica de menstra eliminata precum si culoarea acesteia se datorate in general de echilibrul dintre hormonii care conlucreaza la producerea ciclului menstrual. Nu trebuie sa-ti faci nicio grija deoarece nu exista nici un motiv de a te panica.Chiar la inceput nimic nu este previzibil si asta se va intampla inca poate chiar 1-2 ani. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| MrLucas a răspuns:

In situatia ta trebuie tinut cont de multi factori, spre exemplu daca scurgerea a fost inainte/dupa/in locul menstruatiei si alte cele.Pot fi datorate multor lucruri, de la un simplu dezechilibru hormonal pana la o infectie relativ severa, cel mai bine consulta un medic, mai bine faci acum un pas decat sa regreti mai tarziu!

| David2196 a răspuns:

In situatia ta trebuie tinut cont de multi factori, spre exemplu daca scurgerea a fost inainte/dupa/in locul menstruatiei si alte cele.Pot fi datorate multor lucruri, de la un simplu dezechilibru hormonal pana la o infectie relativ severa, cel mai bine consulta un medic, mai bine faci acum un pas decat sa regreti mai tarziu!