| anonim_4396 a întrebat:

in urma cu cateva zile prietenul meu m-a cerut in casatorie si eu am acceptat, iar astazi trebuie sa le dam vestea parintilor mei si nu stim cu sa facem asta.Eu am 21 de ani iar prietenul meu 22.Ma tem de faptul ca ei nu o sa fie de acord zicand ca mai am un an de facultate si ca sunt prea mica.Deci cum credeti ca ar trebui sa le zicem?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Casa de piatra!
Asta in primul rand!
In al doilea rand,ar trebui sa realizati amandoi ca voi tocmai ati hotarat sa formati o familie,sa faceti o casa,sa intampinati o viata si niste greutati impreuna...
Si prima greutate (macar de-ar fi asa toate greutatile voastre!) este sa comunicati parintilor hotararea voastra!
Asa ca,impreuna,mana in mana si zambitori,treceti peste momentul oficial de instiintare a parintilor si vedeti-va de viata voastra,nu e cazul sa va inecati intr-un pahar cu apa, furtunile abia incep!happy
Nu stiu daca e nevoie de invitat parintii undeva, poate sa-i invitati pe toti patru ca sa scapati dintr-un foc si sa le spuneti frumos ca voi doi ati luat hotararea cea mare si sa se bucure si ei pentru voi!
Mult succes si, inca o data, casa de piatra!

13 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Wowww.felicitari! daca te-a cerut de cateva zile asta nu inseamna k nunta sa fie peste o saptamana! se poate face si peste 10 ani! ma marit..candva..intr-o zi, nu-i asa cu "ma marit maine", asa ca stai linistita! poti sa le zici ca te-a cerut ai acceptat si cand o fi nunta.o fii! esti mare, ii viata ta, o administrezi cum vrei, tata si mama n-or fi mereu langa tine sa-ti zica ce sa faci, asa ca. felicitari!

| Ofiintă a răspuns:

Buna

Pai, de ce te grabesti asa? In primul rand mai ai de invatat chiar si dupa ce termini facultatea obligatiile tale nu vor lua pauza pentru ca abia atunci vei incepe sa cunosti viata, crezi ca mai are rost sa te complici cu casatoria?
Eu zic ca ar mai trebui sa astepti.
Nici la 30 de ani nu va fi tarziu pentru ca macar vei cunoaste viata si nu vei fi tradata!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Adevărul este că la 21 de ani nu m ai ești mică, dar pentr u părinții tăi vei fi un copil și la 50 de ani, adică copilul lor, e normal ca ei să se îngrijoreze, o căsătorie în ziua de azi este o responsabilitate, dar poate fi si o sursă de bucurie și fericire, depinde ce fel de om este viitorul soț, cît de bine vă cunoaște-ți? Vestea ar trebui să le o dați amîndoi părinților vostrii, și ai tăi și ai lui, și ei trebuie să se convingă că vă potriviți și că vă întelege ți bine, ia lucrurile o să decurgă de la sine. Succes și nu te teme de reacția părinților, chiar dacă la început vor fi îngrijorați, este normal sînt părinții tăi și ei au trecut prin ceea ce trece-ți voi, și vă vor doar binele să fiți convinși de asta.

| Madyupsik a răspuns:

Buna. desigur casatoria e ceva frumos si daca va iubiti cred ca parintii te vor intelege. Problema este in alta iti va permite prietenul tau sa termini facultatea si daca nu vor aparea certuri din cauza la aceasta. Daca stii ca vei putea termina facultatea explica chestia asta parintilor si la sigur te vor intelege. Multa bafta draga

| Rebecca009 a răspuns:

Pentru ce sa le dai vestea? Si-asa dupa cateva luni va despartiti...

| MiculAlex a răspuns (pentru Rebecca009):

Da... probabil ca tu stii pentru ca esti o nesimtita si nu m-as mira daca ai trecut prin asa ceva si sotul tau te-a lasat cand si-a dat seama ce fel de persoana esti...

| Roz20 a răspuns (pentru Rebecca009):

Multumesc Rebecca! chiar esti o draguta.dar stii ce? nu toti barbatii/baietii sunt la fel. Uite ca eu nu ti-as dori asta, chiar sper sa fi fericita.

| iKronstadt a răspuns:

Totul pe fata! Candva, la o cina in familie happy
In felul asta, scapi de ganduriwinking Cine nu te intelege, a uitat ce inseamna sa fi tanar si nelinistit! Bafta-n viata!

| anonima3389 a răspuns:

Pai nu esti prea mica, pe vremeuri parintii nostri la 21 de ani ne aveau pe noi asa ca... spune-le pur si simplu:* sa fiti fericiti

| sniper2998 a răspuns:

Casa de piatra! Spuneti la toti 4 deodata sa scapati si sa se consulte intre ei daca sunt problemehappy

| crazy14 a răspuns:

Pai daca ti-a dat inel, suceti-va la parinti si intinde-le mana sa vada inelul! Eu asa asi face! Iar daca nu spuneti-le pur si simplu nu cred ca ar avea vreo problema in privinta asta atata timp cat va iubiti! Bafta si sper sa fie de acord cu pasul pe care l-ati facut!>big grin

| 1112345 a răspuns:

Sa-i invitati in oras... undeva mai frumos un loc mai liber. si sa le da-ti apropouri...despre nunta.dar eu cred ca or sa fie de acord! doar cu promisiunea de a te tine de facultate.