| zElley a întrebat:

Buna,in urma cu o luna si ceva aproximativ am avut un contact sexual, s-a rupt protectia exact in acea zi am luat pastila de a 2 a zi nici la o ora dupa contact, dupa 5 zile am avut sangerari vaginale care au tinut 4 zile si era asemanator ciclului. Acum menstruatia mi-a intarziat o saptamana si cateva zile, imediat se fac 2 saptamani si am facut un test de sarcina a iesit negativ. Totusi inca sunt riscuri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea inceperii menstruatiei se datoreaza hormonilor sintetici ajunsi in organism in urma folosirii inutile a acelei pastile care neavand asupra a ce sa actioneze au dereglat sistemul tau hormonal. Daca nu ai mai intretinut raporturi sexuale ulterioare momentului administrarii respectivului contraceptiv, se poate aprecia cu o destul de mare convingere ca in cazul tau producerea unei sarcini poate fi exclusa intro proportie foarte mare. De regula hormonii existenti in acele pastile contraceptive mai ales in Escapelle in care continutul este foarte mare (dublu fata de alte produse) poate provoaca dereglari importante ale ciclului menstrual care se poate manifesta pe parcursul a mai multe (4-6) c.m. ulterioare. Testul de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat corect/valid este doar cel efectuat dupa data de 10-11 decembrie. Deoarece probabilitatea unei sarcini este extrem de mica ar fi intelept sa astepti linistita inceperea menstruatiei. Multa sanatate.

1 răspuns:
| CreaţaWsz a răspuns:

Nu, nu sunt riscuri. Probabil ai racit si d-aia iti intarzie. Mai asteapta putin si daca tot nu-ti vine du-te la medic. Oricum trebuie sa-ti vina cat de curand (4-5 zile).