| anonim_4396 a întrebat:

In urma unui contact sexual neprotejat am luat pastila escapelle la 11 ore. Nu am avut reactii adverse, nu am avut acele sangerari pe care aproape toate femeile le au, fara greata. absolut niciun simptom. Intrebarea mea este : cand va veni urmatorul ciclu? Este normal ca nu am avut acea sangerare? Sunt protejata de o posibila sarcina?

6 răspunsuri:
| blaxy a răspuns:

Dupa pastila asta ciclul se deregleaza.ori iti vine mai inainte, ori mai tarziu, ori o luna poate sa nu iti vina.
este normal, daca nu ai avut sangerare, nu toate organismele sunt la fel.
esti protejata.

bafta.

| Violleta2022 a răspuns:

Din momentul in care ai luat escapelle, nimeni nu poate stii cand iti va veni ciclul pentru urmatoarele 2-3 luni, este aleator, pentru ca este o pastila este o bomba hormonala care da peste cap tot sistemul tau hormonal.
Eu cred totusi, ca te-ar fi costat mult mai putin daca cumparati prezervative si le foloseati la fiecare partida de sex!
Acum nu mai erai stresata, plus ca, pe urmatoarele luni, nu aincotro si ori nu mai afci sex deloc, ori folositi prezervativul, ca nu stii cand se intampla ovulatia, putand sa se intample chiar si in perioada menstrei.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu pot intelege de ce anumite fete sunt extaziate de "existenta si posibilitatea" de a folosi aceste bombe hormonale. In urma cu circa 1 luna si jumatate ai spus urmatoarele cuvinte : ""Daca ne am lua dupa barbati mereu, unde am ajunge? laughing sunt precauta de fel, si oricum fara sa ne protejam nu am facut o pana acum." Deci si atunci si acum ati practicat/intretinut acte sexuale neprotejate cu toate ca ai fost si esti constienta de posibilitatea de a se forma o sarcina. Ma intreb si te intreb, a fost in situatia in care folosirea pastilei de a 2-a zi a fost absolut necesara? deoarece in urma cu nu prea mult timp nu iti era deloc clar in ce conditii se recurge la folosirea acestei metode contraceptive. Nu cred ca cineva de pe acest site este fiul sau fiica Mamei Omida pentru a reusi sa-ti raspunda la ghicitoarea ta. Se poate da un raspuns concret si corect doar in privinta faptului ca ciclul menstrual se va deregla in mod sigur pe o perioada imposibil de precizat dar care de regula se manifesta 4-6 luni, uneori chiar si un an. In rest se pot emite, pronunta doar simple presupuneri si doar subiective. Aceasta metoda daca nu este folosita doar exact atunci in momentul adecvat, moment in care posibilitatea de a se forma o sarcina este de peste 90% (ceea ce poate fi constatat doar de medic), nu va impiedica producerea ovulatiei dupa trecerea a cateva zile si posibilitatea de a se forma o sarcina si nici in cazul in care sarcina era deja formata in momentul administrarii pastilei. Multa sanatate!

| marianmich a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De atunci nu am mai intretinut relatii sexuale neprotejate si atunci am administrat si pastila, deoarece eram in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru marianmich):

Pai unde iti era ""Precautia ta, de care amintesti si faci atata caz " daca cu buna stiinta ai acceptat sa intretii sex neprotejat stiind foarte bine ca in momentul respectiv erai in perioada fertila si intro asemenea situatie in unele cazuri se impune folosirea pastilei de a 2-a zi? Ceva nu se leaga, o astfel de situatie devine ilogica de-a dreptul aberanta. Teoretic nu se mai poate forma o sarcina in cazul in care pastila contraceptiva este administrata cu putin timp inainte de a se produce ovulatia. Sangerarea poate apare dupa administrarea pastilei, deci fiind posibila insa nicidecum obligatorie, deci nu apare in cazul tuturor femeilor. In astfel de cazuri in ciclul menstrual curent, menstruatia de regula se produce la data preconizata insa se poate produce si mai devreme, dar de obicei intarzie cateva zile, dar este imposibil sa se precizeze numarul zilelor de intarziere. Sanatate.

| marianmich a răspuns (pentru corbulalbrosu):

La momentul respectiv nu stiam ca sunt in perioada fertila, dupa am facut un calcul si mi am dat seama. Tocmai de aceea am luat pastila, de frica sa nu se intample ceva.