| Zuzabaaa a întrebat:

Bună, la cât timp pot rămâne însărcinată după ce am întrerupt pastilele anticoncepționale?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este, oricand este posibil, chiar la prima ovulatie, daca esti norocoasa.
Desi, sunt femei care raman sterile pe viata, dupa un tratament cu anticonceptionale. sa speram ca nu esti un asemenea caz.

| Andreeush a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, eu am o mătușa care timp de vreo câțiva ani a luat anticonceptionale și după aia a trebuit să facă tratamente pentru a rămâne însărcinată. Dupa șapte ani de tratamente a reușit să aibă o fetiță.

| corbulalbrosu a răspuns:

De regula sarcina se poate forma intr-o proportie foarte ridicata in urma intretinerii de acte sexuale neprotejate finalizate cu ejacularea spremei in vagin in zilele primei perioade fertile a ciclului menstrual care incepe imediat dupa ce s-a renuntat la a mai fi folosita metoda de protectie. Practic in astfel de cazuri fertilitatea maxima apare dupa trecerea a 10-17 zile fata de data la care a fost folosita ultima pastila AC. Insa exista si cazuri in care pot sa apara si probleme privind procreerea si devine necesar sa se administreze pe o anumita perioada de mai multe luni, substante care au rolul de stimulare a a activitatii ovariene. Daca nu ai folosit pastilele AC o perioada de timp indelungat in acel caz poti spera ca sarcina sa se produca chiar... din prima incercare. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Depinde de organismul fiecarei persoana.
Daca esti norocoasa poti ramane oricand insarcinata sau poate iti va lua ceva timp.
Sunt persoane care iau anticonceptionale ani la rand iar cand vor copii trebuie sa faca tratamente.

| sofisis a răspuns:

Oricand teoretic.