| anonim_4396 a întrebat:

Buna. La recomandarea doctoritei de la planning, luna aceasta din motive legate de menstruatie o sa inlocuiesc anticonceptionalele, de la Desorelle zilnic (28 comprimate) trec la Tri-regol 21 comprimate.
Discutia cu ea a fost foarte rapida si au fost multe informatii, incat nu am inteles cum anume se face trecerea la celelalte pastile. Se face pauza obisnuita de 7 zile sau dupa terminarea pastilelor active Desorelle urmatoarea zi iau prima pastila din triregol? Protectia ramane?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tot aceleasi intrebari pui, mergi la medic si spune i că nu intelegi cum sa i ei pastilele, ea ca medic este cel mai in măsură sa te ajute, gasaste un moment al zilei cand ea nu are pacienti si roaga o sa i ti scrie cum sa le i ei ca sa stii ca fiecare om este diferit si tu daca astepti ca altcineva sa i ti spuna cum le ia aceste pastile sigur nu va functiona in cazul tau si nu vei fi protejata, pana nu intelegi clar cum sa i ei pastilele numai faci sex.

| Mariaa2201 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Unde am pus aceleasi intrebari?laughing E un site unde oricine poate intreba ce are nevoie sa stie. Pana maine cand o sa o contactez pe doamna doctor voiam pur si simplu sa aflu parerile altor persoane. Daca te deranjeaza nu esti obligat sa dai un raspuns, cu atat mai mult pe langa subiect. Voiam un simplu raspuns. Deoarece de multe ori doamnele care sunt la planning nu isi dau interesul asa cum trebuie, mi s-a vorbit in graba, multa informatie, incat toate s-au amestecat. Nu vad ce e gresit ca am pus o intrebare de genul. Nu mai fiti rai cand nu e cazul. Toate cele bune happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mariaa2201):

Eram sigur ca asta o sa spuilaughing chiar daca nu te incadrezi printre acelea care au intrebat de 2 ori acelasi lucru, este bine sa mergi la medic deoarece multe dintre fetele care au probleme menstruale sau nu stiu cum este cazul tau cînd si cum sa ia pastilele asteapta aici raspuns, ar fi bine sa fie aici un medic real care sa dea sfaturi tuturor, dar din pacate nu este, si daca o alta fată bine intentionata te va ajuta si i ti va spune ia le asa cum le i au eu ca sigur o sa fie bine, sigur in cazul tau nu va functiona, deoarece tu si fata respectiva reactio nati diferit la tratament, sunt reactii adverse care trebuie sa le i ei n considerare sa le cunosti, din acest motiv am spus fa ti timp si reprogrameaza te din nou la medicul care ti a dat pastilele, i ale cu tine si ia o agenda sau un carnetel si scrie tot ce zice doamna doctor, cum să i ei acele pastile de cîte ori pe zi trebuie sa le i ei, si cît timp, o saptamana, o luna sau 3 luni pana la urmatoarea vizita, de obicei medicii dau un tratament pe 3 sau 6 luni, iar d.na doctor te va programa la o nouă consultatie poate luna viitoare sau peste 3 luni mai sau iunie, numai dinsa stie, ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu lua asa ceva deoarece acum am cittit prospectul medicamentului, poti face cheaguri de sînge tromboze care duc la inima conducînd la deces, lasa i in colo de medici nu te nenorocii singura, vrei sa faci sex ok, fa l cu prezervativ nu baga otrava asta in corp, te rog citeste cu atentie prospectul medicamentului, uita te la reactii adverse, daca nu intelegi roaga o pe mama ta sa citeasca ea prospectul il gasesti pe google daca cauti Tri regol 21, nu te lua după ce a spus doamna doctor eu nu am stiut despre ce este vorba de aceea am spus mergi la ea inapoi sa i ti spuna cum sa le i ei, nu te mai duce la ea numai lua delo c asa ceva ca doamne fereste faci infarct si mori. Ce varsta ai?

| Mariaa2201 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

21 de ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mariaa2201):

Ai citit ce am scris nu face prostia sa i ei asemenea pastile, daca te risti si pățesti ceva nu este vina nimanui, medicii nu i si asumă nici o responsabilitate vor da vina pe tine ca nu ai stiut cum sa le i ei, nu ca aceste pastile sunt otravă bombe care duc la infundarea vaselor de sange facind cheaguri care ajungînd la inimă te va omorî imediat ca va plesnii inima, nu te juca cu focul, astea nu sunt bomboane sa le consumi de poftă.

| Mariaa2201 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La orice tip de anticonceptionale specifica posibilele reactii pe termen lung, citeste si la desorelle, ca e cam aceeasi chestie...nu stiu ce sa mai zic

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mariaa2201):

Uite poti face altceva, programeaza te la alt medic chiar si contracost daca ai posibilitate si intreaba l ce parere are el sau ea ca medic de aceste anticonceptionale tri regol pe care ti lea recomandat doamna doctor X, si vezi el sau ea ca medic ce spune le poti lua sau nu si daca acel medic te asigură ca luî nd aceste anticonceptionale esti 100% protejata si tu nu vei avea niciodata risc sa faci cheaguri si infarct atunci sa i ti scrie pas cu pas cum le i ei si orice problema vei avea daca tu i ei acele pastile exact asa cum a spus el dar ti se face rau sa i ti lase numarul de telefon si sa il suni i la 1 noaptea daca te simti rau, de unde esti din Bucuresti? Poti incerca la clinici private au cabinete ginecologice si nu sunt asa stresati medicii si acrii cum sunt ăstia de la stat dsin spitale, la privat mergi lejer fara trimitere doar ca te costa 250 sau 300 lei consultatia dar sti ca poti avea incredere in el sau ea ca medic.

| doctorandus a răspuns:

Nu asculta sfaturi medicale primite de la ne-medici pe internet.