| VoidTerror a întrebat:

Buna,

La scurt timp dupa ce am iesit dintr-o relatie de 7 ani am intalnit un tip extrem de inteligent si "cute". Am simtit ceva din prima secunda in care am vorbit. Suntem intr-o relatie deja, insa am senzatia ca totul este mecanic din partea lui. M-am indragostit extrem de rapid de el si i-am spus "te iubesc" la mai putin de o saptamana de cand ne-am cunoscut. Asta nu l-a speriat insa el nu a spus nimic inapoi, ceea ce a dus la o mica tensiune din cauza unei glume proaste facute de el. In momentul in care a realizat ca m-ar putea pierde mi-a spus ca vrea sa fim intr-o relatie si am primit si acele cuvinte inapoi. Acum este plecat din tara pentru o perioada, vorbim aproape toata ziua, insa am senzatia ca exagereaza cu dulcegariile de tip "cute nicknames". Are momente in care face gesturi extrem de dragute, insa in general este un tip rigid, cand spune ca are treaba se opreste complet din a-mi trimite mesaje, sau cand iese cu prietenii e cu prietenii, nu are timp de mine. Eu sunt obisnuita ca un barbat indragostit sa faca fel de fel de gesturi marunte care sa ma faca sa ma simt speciala, precum un mesaj dragut trimis tarziu noaptea, ca sa ma trezesc cu un zambet pe buze, sa ma includa in grupul lui de prieteni, etc. Astfel, intrebarea mea e, credeti ca asta se numeste iubire?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Tu ai iesit dintr-o relatie de 7 ani in care e clar ca te-ai obisnuit intr-un fel, si acum le vrei cumva pe repede inainte.Cu actualul esti de putin timp ceia ce inseamna ca nu poti sa ii ceri ce ii cereai celui dupa 7 ani de relatie.
El crede ca tu asa vrei si asa iti place sa te dragaleasca si bibileasca si poate exagereaza putin si atunci pare un pic cam fortat.Iar cu restul intamplarilor cred ca nu prea stie cum sa reactioneaze sau sa faca.Te-ai gandit ca poate nu a mai avut o relatie serioasa pana, acum sau cel putin de mult timp?
Ce-a mai simpla rezolvare e sa vorbesti cu el sa ii spui ce si cum si aia e.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa descrierea facuta de tine, este evident ca el nu este indragostit de tine. Ti-a spus acel "te iubesc" rigid, ca sa nu te piarda, pentru ca te-a vazut pe tine ca ai ceva sentimente pentru el, ori la sex pe gratis, nu va renunta nici un baiat!
Intr-adevar, un barbat indragostit nu va pierde timpul cu prietenii lui ci va sta in bratele iubitei fara sa-i pese prea mult de prieteni sau alte activitati.
Nu, asta nu este iubire, poate din partea ta, dar din partea lui... pare mai mult a interes.

| mihai69 a răspuns:

Ascultă Taxi - "Cele două cuvinte"... http://youtu.be/J0BkdKGPTxw
Unii cam aşa sunt.
Cum noi nu avem de unde să-l cunaştem pe amicul tău, nu putem da răspunsuri utile, doar presupuneri.
Ascultă-ți inima, instinctul; de obicei nu te înşeală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"I-am spus te iubesc la mai putin de o saptamana"
De ce va place sa folositi cuvinte pe care nu le intelegeti?
Nu, normal ca nu e iubire, nici n-ar putea sa fie.