| anonima94doll a întrebat:

Buna la toti, va rog sa ma ajutati, eu am 18 ani si sunt impreuna cu iubitul meu de doi ani si jumatate, nu am avut relatii sexuale inca. in urma cu 4 zile avea sa urmeze toata faza, dar nu a urmat pentru ca ne-am oprit eu aveam dureri extrem de mari, el zice ca mai sunt inca virgina ca inca nici nu mi-a curs macar singe. dar intrebarea ar fi din ce cauza am secretii vaginale alb-galbui si cu aspect brinzos si cu miros intepator. din ce cauza am racit, sau poate fi din cauza ca trebuie sa imi vina menstruatia zilele acestea sau poate fi alta cauza va rog frumos sa ma ajutati sunt disperata. am uitat sa precizez ca ne protejasem

Răspuns Câştigător
| Vix999 a răspuns:

Ai mai patit vreodata asta? Nu, de obicei cand isi schimba textura, culoarea si mai are si miros, in general este din cauza unei infectii/ boli. Poate ai luat candida..asta din cate stiu se ia si din atingerea vaginului tau de pielea lui, nu neaparat de penis (pentru ca se poate lua si din piscine, prosoape etc.) Oricum trebuie sa mergi la medic sa faci analize. Nu sunt scumpe si ai rezultatul repede. Daca asta e intr-adevar veti trebui sa faceti amandoi tratament pentru ca daca face doar unu din voi, faceti degeaba ca o sa tot luati unul de la altul la nesfarsit

14 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca e vorba de o infectie, mai ales ca au miros intepator secretiile

| Ea12345 a răspuns:

Daca nu te mananca, ustura etc vaginul sau orificiul uretral, e de la menstruatie sigur. Si eu am la fel in apropierea menstruatiei.

| anonima94doll explică (pentru Ea12345):

Nu nu am semne din genu, doar substanta aia de care am zis mai sus si atit

| Maaryyneelaa a răspuns:

Aparitia secretiilor vaginale se intampla deseori,la majoritatea femeilor,dar poate fi si un semn de intrebare si te sfatuiesc sa te duci la o clinica particulara si sa-ti faci analizele secretiei vaginale,sa nu cumva sa fi luat vreo boala ceva, sau e pur si simplu ceva normal, dar din descriere ar putea fi o infectie ceva, poate chiar si de la prezervativ, s-au intamplat cazuri.Nu are cum sa mai fii inca virgina,chiar daca nu ti-a curs sange,se intampla de multe ori,este posibil sa-ti curga, a doua sau a treia oara, sau deloc! Incearca sa mergi la un medic impreuna cu el, pentru ca daca tu ai ceva, ar trebui sa-si faca si el analizele! Aveti grija de voi!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

O să le luăm pe rând :

1. Din moment ce te-a penetrat, adică a introdus ( puţin ) penisul în vaginul tău, chiar dacă NU a curs sânge, NU mai eşti virgină.
Cel mai probabil, himenul s-a rupt complet sau parţial.
Cam la 20 % dintre fete NU le curge sânge la deflorare!

2. La fel şi durerile mari se pot datora faptului că s-a rupt himenul, deci NU mai eşti virgină.

3. În privinţa acelor secreţii "alb-galbui si cu aspect brinzos si cu miros intepator", aici este vorba de o INFECŢIE - cel mai probabil o candidoză!

NU are legătură cu o răceală şi nici cu faptul că ar trebui să-ţi vină menstruaţia - secreţia "normală" din acea perioadă NU este brânzoasă şi NU are miros înţepător/urât.

Chiar dacă este candidoză, care e posibil s-o fi luat de la partenerul tău ( chiar dacă aţi folosit prezervativ, după cum am observat ), NU este neapărat transmisă de la el.

E posibil s-o fi luat tu de la o toaletă publică, de pe o clanţă/robinet, ori capac de wc - sau e POSIBIL să fi făcut chiar tu acea candidoză ( în urma unui tratament medicamentos, în general cu antibiotice, etc. ).

Pentru acea candidoză TREBUIE să mergi la ginecolog să-ţi facă un test de secreţii vaginale ( "lamela" ) şi va depista dacă este o infecţie ( şi vei primi tratamentul aferent ).

| Vix999 a răspuns:

De obicei schimbari de genul asta ale secretiei vaginale (miros, aspect diferit etc) sunt un indiciu ale anumitor boli cu transmitere sexuala. V-ati protejat? El a intrat in contact direct in vreun moment cu vaginul tau fara prezervativ? Chiar si putin de tot e suficientwinking Cat despre partea cu dezvirginarea, prietenul tau e cam pe dinafara vad. Daca te-a penetrat de mai multe ori si tu ai avut dureri gata. nu mai esti virgina. Aparitia sangelui nu este obligatorie. Nici in cazul meu de exemplu nu a curswinking. Revenim la problema initiala : MERGI URGENT LA MEDIC sa iti faca analiza secretiei vaginale si sa vada de ce si-a schimbat proprietatile. Sa vada exact ce ai luat.

| anonima94doll explică (pentru Vix999):

Da da da ne-am protejat, si nu nu el nu a intrat nici un moment in contact cu vaginul meu fara prezervvativ

| anonima94doll explică (pentru Vix999):

Si aceste smne nu pot sa fie doar din cauza ca trebuie sa imi vina ciclul menstrual? zilele acestea ar trebui sa imi vina...

| Quanah a răspuns (pentru anonima94doll):

Si eu am aceleasi secretii si precizez ca nu am avut nici un contact sexual pana acum. Secretia aceea apare in perioada apropiata menstruatiei. Apare si in restul lunii, dar in cantitati mici. Este o chestie normala secretia aceea. Fiind femeie, e normal sa ai acea scurgere. happy In caz ca nu ai fost la nici un control ginecologic pana la varsta asta, te-as sfatui sa mergi. Ai grija de ''aparatul'' tau.

| anonima94doll explică (pentru Quanah):

Sper sa fie asa cum spui tu. oricum mersi la toti analize oricum ams a facwinking happy

| Vix999 a răspuns (pentru Quanah):

Sa ne intelegem : acea secretie exista mereu! Problema e cand isi schimba culoarea, textura si capata miros! Asta nu mai e normalwinking

| Vix999 a răspuns (pentru anonima94doll):

Ai mai patit vreodata asta? Nu, de obicei cand isi schimba textura, culoarea si mai are si miros, in general este din cauza unei infectii/ boli. Poate ai luat candida..asta din cate stiu se ia si din atingerea vaginului tau de pielea lui, nu neaparat de penis (pentru ca se poate lua si din piscine, prosoape etc.) Oricum trebuie sa mergi la medic sa faci analize. Nu sunt scumpe si ai rezultatul repede. Daca asta e intr-adevar veti trebui sa faceti amandoi tratament pentru ca daca face doar unu din voi, faceti degeaba ca o sa tot luati unul de la altul la nesfarsit

| anonima94doll explică:

Da da da ne-am protejat. si nu nu a intrat in contact direct in vreun moment cu vaginul meu fara prezervativ. dar astfel de semne pot sa insemne ca trebuie sa iti vina ciclul mentrual? mie de ex trebuie sa imi vina zilele ce urmeaza

| AnonimCel a răspuns:

Sunt de parere ca totul e de la o infectie sau ai racit cam tare.Incercati un preludiu cat mai lung astfel incat penetrarea sa fie usoara si sa nu ai acele dureri.Sau ai stat prea incordata, incearca sa fii cat mai degajata.O sa-ti placa dupa.Esti de apreciat ca la 18 ani si la 2 ani jumatate de relatie nu ati avut contacte sexuale.Sa aveti grija sa va protejati pana capatati experienta.Nu ai de ce sa-ti faci griji.Sunt fata si inteleg pentru ca am trecut si eu printr-un astfel de stres doar ca ne-am jucat putin si imaginatia mea laughing a luat-o razna.Multa bafta.

| anonima94doll explică (pentru AnonimCel):

Sincer de multe ori am incercat si cind sama dezbrac in jos gata eu ma dadeam batuta. ziceam ca nu nu nu si nu. el a zis ca cind o sa fiu gata atunci o sa fie ca nu e nici o problema. da si ai dreptate aici imaginatia face tot, practic poate nici nu exista nici un fel de problmeme si ne panicam degeaba, in ceia ce priveste durerea la fel mi-a zis si el ca eram prea incordata si speriata. mersi