| Beatrice9999999 a întrebat:

Buna la toti :X :X Am o problema mai delicata, eu am stat cu un baiat un an jumate dar de curand ne-am despartit din cauza orgoliului lui. El a ales asta iar apoi mi-a adresat cuvinte jignitoare,, zdreanta"..etc. In acest timp am inceput sa vorbesc cu un baiat, el ma intelege, e langa mine in orice clipa..incet-incet am inceput sa ma atasez de el. Marea problema incepe acum, baiatul cu care am stat un an jumate ma cauta incontinuu acum, vrea sa se omoare, ii este rau, toata lumea imi spune sa ma impac cu el ca ii fac rau dar eu nu pot trece peste cuvintele acelea si nu este prima data cand ma jigneste. Nu stiu ce sa fac..sa ma impac cu el pentru a nu pati el ceva ( mentionez ca eu nu-l mai iubesc dupa ce mi-a facut ) sau sa incerc sa vorbesc cu celalalt? Ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| stark47 a răspuns:

Nu tu ii faci rau,el si-a facut singur rau cand a ales sa te jignesca.
o persoana,oricat de mult te-ar rani daca la un moment din trecut ai avut o relatie cu ea nu merita astfel de cuvinte.
in ceea ce priveste atitudinea pe care ar trebui sa o ai in privinta lui eu cred ca ar trebui sa iti analizezi sentimentele cat mai bine.
vreau sa spun ca daca te ganesti sa te impaci cu el, sa nu o faci din cauza insistentelor celorlalti sau a cuvintelor lui ca se omoara sau alte chestii.
daca o faci trebuie sa o faci pentru sentimentele tale, iar daca acestea nu mai exista cum ai spus, atunci nu vad de ceai avea o relatie cu cineva care nu iti mai inspira nimic.
iar despre celalalt, e normal sa te atasezi de o persoana care te ajut aintr-un momen de cumpana.insa se mai intampla ca unuele persoane sa profite de faptul ca esti usor debusolata si ca esti vulnerabil in acel moment spre a te atrge spre ei. sper ca nu e cazul.
in stiuatii de genul,pentru mine nu conta niciodat ce cuvinte scotea pe gura respectiva, gen ca ma iubeste pana la cer si inapoi si ca se arunca de pe bloc daca nu ma intorc la ea.
intodeauna imi ascultam instinctul, daca eu simteam ceva pentru respectiva, da ma apropiam, daca nu...o relatie nu merge doar pe sentimentele unui singur participant.

7 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Nu are nimic... face asa sa primeasca atentie.am o gramada de prieteni care fac la fel.

| sofisis a răspuns:

Tu nu ai treaba cu ce vrea el sa faca. Daca el vrea sa se omoare se va omori. Tu nu iti poti trai viata cu grija lui.
Vorbeste cu familia lui si spune-le exact ce se intampla. Ei sunt singurii care pot face ceva. E clar ca are nevoie de ajutor specializat.
Dar sa stii ca de obicei, cei care sunt in stare sa isi ia viata o fac si punct. Nu trambiteaza in stanga si dreapta ca vor sa se omoare. Cel mai probabil e doar gura de el si vrea sa te manipuleze.
Deci nu, nu trebuie sa te impaci cu el daca nu il mai iubesti. Cu ce ar ajuta asta?
Daca inima ta se duce spre celalalt, nu-l lasa sa scape. Dar ai grija, spune-i despre problema asta cu fostul. Pentru ca va afla si va fi mai naspa daca nu afla de la tine.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Nu cred ca fostul ar mai merita atentie din partea ta, probabil ca acum cand te vede cu altul ii pare rau, totusi te'a avut un an, dar daca nu a stiut sa te pretuiasca aste este....nu trebuie sa te simti vinovata pentru nimic, vinovatul este el pentru ca te'a jignit si nu odata ci de mai multe ori. Gandeste-te... daca acum te jigneste, mai tarziu la ce se ajunge? nu cred ca vrei sa cazi victima lui

| Solitude15 a răspuns:

Se vede ca ai fost doar amorezata si nu nu trebuie sa te impaci cu el el a ales sa se desparta de tine si sufera tot el consecintele eu spun ca nu trebuie sa te impaci tu nu il mai iubesti iar iubire cu te rog frumos si cu deasila nu se poate asa ca ignora-l fetele inteligente ignora "proshtii" nu pretuiesc ceea ce au insa duc dorul la ceia ce nu au si vor sa aiba asa ca IGNORAL fundita happy

| DulceLup a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu el. Ca de la om la om. Nu cred ca ti-a adresat cuvinte urate asa ca sa se simta el bine... Poate sufara omul. Poate inca mai tine la tine. Rezolva intr-un fel!

| teo77 a răspuns:

Poate o fi gasit pe una care i place mai mult si aia so fi despartit de el si acum sa vrea sa se intorca la tine

| Dianaoprescu a răspuns:

Nu te impaca, e viata ta la mijloc. Sunt doar amenintari si nimeni nu poate sa te oblige sa faci ceva ce nu vrei. In primul rand tu trebuie sa fii fericita, viata ta e pe primul loc. Asigura-ti tu fericirea apoi a celorlalti. Pup.