| Ioana2112 a întrebat:

Bună! Lămuriți-mă și pe mine, cum se calculeaza sarcina adică se pune prima zi de când a început sângerarea sau ultima când s-a oprit? Dacă menstruatia a fost 14-18 se ia prima zi 14 sau 18?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Detaliile acestea le afli la medic deoarece nu poti calcula tu acasa data exacta cand s-a fertilizat ovulul.

| Violleta2022 a răspuns:

Intotdeauna se incepe numaratoarea cu prima zi a menstruatiei (in cazul tau data de 14).

Sarcina se numara de la ovulatie, fiindca atunci se presupune ca ai ramas gravida.