| GabiGabriella123 a întrebat:

BUna lume, am si o intrebare.Am facut luna trecuta cu prietenul meu sex neprotejat si a ejacuat in mine in timul ciclului, si a mai ejacuat o data a 2 ziua dupa terminarea ciclului.Problema e ca am facut doua texte de sarcina cu o saptamana sau chiar mai degraba dupa actul sexual si ambele negative ma gindesc ca poate le-am facut prea devreme.Si simptoma care ma pune pe ginduri e ca ma duc la wc foarte des, dar nu beau aproape nimic apa ziua, si merg la wc chiar si noaptea de 2-3 ori, dar nu am am mers noaptea de cind eram mica(4-5 ani). Oare sunt insarcinata? Fundita.)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Simptomele de sarcina nu apar la toate femeile si in cazul in care chiar isi fac prezenta acest lucru se poate petrece doar dupa minim 5-6 saptamani de la nidatie adica dupa 6-8 saptamani de la data sexului. De asemenea trebuie sa stii ca in perioada primelor 8-9 zile ale ciclului menstrual probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini teoretic sunt mai mici de 10%. iar in primele 4-6 zile sub 5% chiar si in cazul in care ejacularea in vagin se face intentionat. Testul de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat CORECT/VALID se poate face cel mai devreme dupa trecerea a minim 21 de zile de la data prezumtiva a ovulatiei sau dupa o intarziere de minim 7 zile a menstruatiei. Rezultatul oricarui test facut inainte nu poate fi luat in consideratie fiindca va fi intotdeauna un rezultat gresit/incorect. Probabilitatea sa fi ramas insarcinata este extrem de mica sau altfel spus aproape IMPOSIBILA. Simptomele amintite de tine sunt de natura medicala si din acest motiv ar fi indicat sa fii consultata de medicul de familie. Multa sanatate.

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Testul de borteala se face la 3 saptamani de la actul sexy, DE CE ATI FACUT NEPROTEJAT? ce te faci daca testul este pozitiv si vei constientiza ca ti-ai nenorocit viitorul>?

| GabiGabriella123 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Pentru mine si iubitul meu nu e o problema dara testul va fi pozitiv, ci din contra va fi o bucurie pentru ambii, el cu nerabdare asteapta sa fie tatic, si daca chiar in viata unui adolescent apare un copil nu inseamna ca se-a nenorocit viitorul.Fiecare cu parerea sa.

| RAY a răspuns:

E doar efectul placebo atat, in timpul ciclului nu esti la ovulatie

| Emilian65 a răspuns:

Nu ai cum sa fii gravida daca actele sexuale s-au petrecut la sfarsitul ciclului menstrual.

| Oana92 a răspuns:

Testele au fost facute prea devreme. Mersul mai des la toaleta e semn de infectie urinara, nu de sarcina. Femeile insarcinate urineaza mai des cand burta devine tot mai mare si le apasa pe vezica, nu la inceputul sarcinii.

In alta ordine de idei ai toate sansele sa fii insarcinatawinking Nu exista zile in care sa fii complet infertila, sanse sa ramai insarcinata exista oricand, chiar daca sunt mai mici sau mai mari.

| peperonies a răspuns:

Probabil ca da.

| Mariiiiiiiii a răspuns:

Buna. In mod normal cand ești pe ciclu exista un mic risc sa rămâi, dar totuși exista. Șansele cele mai mari sa rămâi e cand ești in perioada fertila. Dar atâta timp cat ejaculează in tine poti rămâne oricând. Cat despre simptome trebuie sa fie mai multe, precum greață, urinat des, dureri de sân, oboseala, insa nu se manifesta decât cam de la 4 saptamâni, poate si mai repede la alte femei. Iar despre teste, le-ai facut prea repede! Nu se vede nimic dupa doar doua saptamâni, poti sa il refaci dupa ce iti întârzie ciclul, chiar daca iti întârzie o zi de exemplu poti sa il faci ziua următoare. Funda?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mariiiiiiiii):

Imi poti explica cum poate fi o femeie "'PE CICLU"? Se pare ca nu cunosti semnificatia cuvantului folosit. Succesiune de fenomene, stări, operații, manifestări etc. care se realizează/repeta într-un anumit interval de timp, evoluția unui anumit proces (repetabil)

| Dede7747 a răspuns:

Nu ești gravindă draga mea laughing