| anonim_4396 a întrebat:

Bună! M-ar ajuta mult un răspuns de la cineva care a experimentat asta. E legat de relațiile la distanță. Știu că într-un final vine pasul cu mutarea și vreau să întreb cum v-ați simțit. Știu că vei fi lângă persoana iubită și dacă va funcționa veți putea rămâne împreună,dar vei părăsi cunoștințele,locurile și ce mai rămâne în urmă. În cazul meu am mai mult cunoștințe, nu am pe cineva căruia să-i spun prieten.
Peste 1 an/2 ani plănuiesc să mă mut în alt județ pentru a fi împreună cu ea, vorbim de 2 ani și ceva online și nu ne-am certat nici măcar odată,mereu ne descărcăm unul altuia de ce simțim și tot așa. Și chiar scriem mult în mesaje,nu e genul de conversație "ce faci?", bine,tu?", " bine și eu",sau ceva de genul.
Recunosc că aici mă simt singur foarte des,nu am mai ieșit la joacă de când eram copil, acum am 19 ani și lucrez și nu am avut niciodată o relație. Știu că nostalgia poate ascunde amintirile neplăcute și să spun că îmi va fi dor de lucruri chiar dacă nu au fost așa plăcute. De asta m-ar ajuta măcar o experiență a cuiva,dacă a fost pasul cel bun.
Știu că mulți pleacă în alte țări la muncă și sunt persoane care nu se mai întorc pentru că le e mai bine acolo,dar poate fi așa și în alt județ? E o distanță destul de mare dintre județele noastre.
Ne-am făcut amândoi planuri,că vom munci împreună și că vom sta undeva în chirie la început,am vorbit mult și despre viitor. E prima relație pentru amândoi și da,suntem de aceeași vârstă.
Știu că am scris cam mult, scuze. :/

1 răspuns:
| Cinic a răspuns:

Pai online nu are nici o legatura cu viata reala. Abia cand o sa va mutati impreuna o sa va cunoasteti cu adevarat. Si in plus oamenii se schimba radical odata cu trecerea anilor. Ce acum tu consideri ca este dragoste, peste ani de zile s-ar putea sa consideri ca a fost cea mai mare greseala din viata ta. Sau ea sa considerea asta despre tine. Plus ca dupa o perioada dispar acei fluturasi din burtica ei care o fac sa creada ca " te iubeste". Viata este imprebizibila, relatiile romantice sunt imprevizibile, ce tu acum crezi ca este dragostea vietii tale, maine s-ar putea sa fie doar o necunoscuta sau vice versa. Viata nu este ca in filmele pentru adolescenti sau telenovelele turcesti. Da, este bine sa ai o atitudine pozitiva, dar sa fii si pregatit cand o sa se sparga norul roz si pufos.