| adryadryadryana a întrebat:

ma numesc Adriana si mi-a venit ciclul in data de 18.03. 2016, iar azi suntem in 20.03. 2016 si s-a oprit. Am 12 ani, am avut ciclu doar 2 zile, ieri m-am masturbat, azi nu mi-a mai venit. Poate avea legatura cu masturbarea? Sunt virgina

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In perioada imediat urmatoare de 2-3 ani de dupa incepere a menstruatiei, s-a constatat ca atat ciclurile menstruale cat si perioada de sangerare/menstruatie pot sa difere foarte mult de la un ciclu menstrual la altul. De asemenea este stabilit foarte precis, atat stiintific cat si medical ca ciclul menstrual precum si menstruatia sunt strict de natura hormonala. In consecinta masturbarea nu poate influenta in nici un caz inceperea, sau durata menstruatiei. Durata ca numar de zile, precum si cantitatea de menstra eliminata este reglementata strict de marimea/grosimea/volumul ENDOMETRULUI ce se elimina din organism. Deci te poti linisti deoarece este un fenomen normal. De asemenea trebuie sa stii ca o fata isi pierde virginitatea numai in momentul in care in vaginul ei este introdus un penis real/adevarat barbatesc, adica doar in momentul intretinerii sexului de dezvirginare. Deci te poti masturba in continuare fara vreo retinere sau teama. Multa sanatate.

| Medinini a răspuns:

Nu,nu are nicio legatura masturbarea cu menstruatia happy in mod normal perioada asta difera de la persoana la persoana, deci nu e nimic in neregula happy