| andrei1992 a întrebat:

Ma numesc Andrei si am 20 de ani si am o problema cu care ma macina de ceva vreme.Sunt un tip mai retras timid, dar nu exagerat.Problema este ca nu am reusit pana la acesta varsta sa imi fac vreodata o iubita, din cauza ca sunt un complexat si mereu imi este teama de un refuz.Sunt complexat de tot felul de lucruri marunte, dar nu are rost sa intru in detalii.Am impresia ca toate sunt pe interes iar eu nu imi doresc asa ceva.Sunt un tip cu o situatie materiala destul de proasta as putea zice.Momentan imi place o fata da nu am curajul sa o abordez nici macar pe facebook,nu stiu ce ma retine.E adevarat ca ea v-a pleca curand la facultate si nu va mai fi in acelasi oras cu mine, deci nu vad rostul unei astfel de relatii.Simt ca nu voi avea niciodata parte de dragoste, nu am nici o speranta ca mai pot schimba ceva.Mi-ar prinde bine niste sfaturi.Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''Simt ca nu voi avea niciodata parte de dragoste, nu am nici o speranta ca mai pot schimba ceva''
Vezi? Asta e problema. Poate o să îţi sune penibil sau fără sens, dar pesimismul tău te împiedică să îţi realizezi visele, să îţi găseşti o parteneră. Ştiu ce spun, pentru că şi eu am trecut prin aşa ceva şi încă lucrez la asta.
Nu mai spune ''Nu pot.Am o stare financiară modestă, iar fetele sunt interesate doar de bani'', înlocuieşte cu: ''POT.Chiar dacă am o stare financiară modestă, am să găsesc pe cineva care să mă iubească pentru ceea ce sunt.Am să lupt pentru a-mi îndeplini visul''. Caută-ţi scopul în viaţă.Ai spus că eşti complexat. Bănuiesc că aici în mare parte este vorba despre aspectul fizic.Trebuie să lucrezi la încrederea în tine însuţi, să te accepţi exact aşa cum eşti...
Pe mine m-a ajutat foarte mult să trec peste tot coşmarul ăsta Louise Hay.Are o carte excepţională intitulată ''Îţi poţi vindeca viaţa''.Ţi-o recomand din toată inima şi de asemenea, pentru început, vizionează acest filmuleţ.Nu vei regreta, garantez!
http://documentare.digitalarena.ro/......iata-2007/

O seară plăcută.

11 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

PSG are dreptate, trebuie sa ai mai multa incredere in tine si nu te mai gandi la situatia materiala.Un barbat trebuie sa conduca o fata, asta e parerea mea, nu sa fie un papa lapte.Dar sunt si fete carora le plac baietii ca tine, trebuie sa fie o fata care te place asa cum esti.Nu trebuie sa te schimbi esti special pentru cineva.Trebuie doar sa ai rabdare si sa ai mai multa incredere in tine, sa te accepti.
Cat despre fata respectiva, nu prea vad rostul, doar daca iti faci curaj si vorbesti cu ea, doar asa o sa vezi si parerea ei.Stii melodia aia"poate o scoate altcineva in oras la o cafea si o sa-i spuna despre tine"asa ceva nu o sa se intample...deci tu trebuie sa o faci! Multa bafta si curaj!

| mona a răspuns:

Daca inca nu ai gasit pe cineva nu inseamna ca trebuie sa fi disperat, toate se intampla la timpul lor si cei a tau e pus deoparte, sa fi sigur de asta

| onasis1961 a răspuns:

Î-mi pare nespus de rău! Poate te ajută:
http://sfaturi.dring.ro/cum-sa-cuceresti-o-fata-433.html

| ღBrunette a răspuns:

Ar trebui să ai mai multă încredere în tine şi în forţele tale. Nu e bine să te stresezi din lucruri mărunte şi să le pui pe toate la suflet. Cu siguranţă vei întâlni fata potrivită, la momentul potrivit. Acea fată există, dar probabil încă nu ai observat-o. Nu grăbi lucrurile. Fii mai sigur pe tine, nu îţi mai face gânduri care te frământă şi nu îţi pierde răbdarea...

| ursachy a răspuns:

E doar o chestiune de timp, nu dispera stai linistit, sfatul meu e sa te apuci te sala, baga-te la sala incearca sa te descarci la sala de toate gandurile si toate necazurile, iti spun eu ca sala e un loc de refugiu si relaxare si plus de asta bun la sanatate si iti faci un corp frumos, iar dupa vreo 4 luni de sala vei prinde mai multa incredere in tine in pielea ta, ai sa ai mult mai mult ''tupeu'' ai sa poti aborda orice fata care iti place. incearca sa te faci simpatitic tuturor sa nu superi nici o fata, si plus de asta iesi in cluburi in weekend cu prietenii, lasa-ti o frizura frumoasa iar dupa ceva timp ar fi imposibil sa nu gasesti o fata sa ai o relatie.si tine-te de sala. succes

| Liviucu a răspuns:

Nu dispera. Fata pentru tine va apărea în viaţa ta când nici nu te aştepţi. Ohh, şi cât o s-o adori... happy

| neutrino a răspuns:

Daca fata pleaca la facultate, ia-ti gandul de la ea. O prietena, de obicei, se face din cercul in care te invarti. Aici are si gasca rolul ei bun. Daca stai in casa si cauti, vei gasi numai ce nu cauti.

| Alishia a răspuns:

Parintii mei vitregi s-au intalnit la 40 de ani dupa ce amandoi au avut cate o casnicie esuatahappynu te grabi, vei gasi si fata care sa te iubeasca si pe care sa o iubesti la randul tau.

| tubica a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.Eu am 19 ani si inca n-am avut iubit niciodata. Uneori mi-e chiar rusine sa recunosc asta.Dar asta e.Eu mi-am dat seama ca nu pot trai asa.Nu cred ca exista vreun leac pentru aceasta "boala" a timiditatii.Glumele si rasul te relaxeaza si te ajuta sa uitica de fapt vrei s-o cuceresti.Nu te gandi la aia ca vrei neaparat o iubita.Lasa-le sa vina ele la tine.Si eu asa am facut si am ajuns sa am 3-4 curtezani si nici numai stiam pe care sa-l aleglaughing daca esti timid ai nevoie de o fata vorbareata ca sa echilibreze balantawinking. Nu te ingrijora.Va veni cu timpul insa incearca sa te relaxezi.Nu-ti fie frica de refuz. Oricum nu-i propui dintr-o data.Va imprieteniti si apoi cu timpul vei simti daca simte si ea ceva pentru tine.Si atunci va fi momentul! Nu fi pesimist ca aia strica mult.Stiu si eu.Fi zambaret, prietenos si glumet.Cu asta dai pe spate orice fata.winking important e sa gasesti ceva subiect de discutat cand incepi sa vorbesti cu ea si apoi dezvoltati.Nu te gandi, doar fa ce simti! Succes.

| andrei1992 explică (pentru tubica):

Spre deosebire de tine eu sunt baiat...nu prea vad eu posibila situatia in care ar veni o fata la mine sa imi faca curte.Eu sunt baiatul si cred ca eu ar trebui sa fac primul pas

| InGeRaSsDeCaTyFeAa a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa stii ca de refuzuri nu te poti feri ele vin intotdeauna chiar daca este vorba de o relatie sau altceva. Totusi ai 20 de ani esti un barbat nu mai ai 14 15 ani ca sa fi adolescent si sa ai emotii. Daca nu ai avut nici o relatie sa inteleg ca esti virgin? Sa sti ca nu toate sunt pe interes si plus daca gasesti una ca este te desparti de ea si gata nu te poti feri mereu de astfel de oameni. Nu vreau sa fiu rautacioasa dar hai sa fim seriosi ia-ti inima in dinti si fa ceva cu situatia asta pentru ca altfel timpul va trece si odata cu el frica ta se va accentua si nu vei mai avrea puterea si curajul sa o infrangi. Ar trebui sa iei masuri. Bafta Multa!