| daniela18 a întrebat:

Buna ma numesc Daniela.Am 18 ani si in urma cu 3 zile mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu, cu care sunt impreuna de 2 ani.Am folosit prezervativ, iar el m-a asigurat ca nu s-a terminat si asta am vazut si eu.Am sangerat cum cred ca este si normal, insa aceste sangerari mai continua si dupa 3 zile.Intradevar cate putin cand urinez si ma cam ustura putin, in rest nu am probleme.Intrebarea mea pentru care cer ajutor este:cat timp e normal sa sangerez dupa si de ce am usturime cand urinez? Ajutati-ma va rog! Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista o durata normala de sangerare. Sunt fete care nu sangereaza deloc, unele care sangereaza doar picaturi, altele care sangereaza 3-5 zile. Nu e normal sa te usture, poate ai facut o iritatie de la prezervativ sau poate nu v-ati spalat bine pe organele genitale inainte de sex si ai antrenat microbi de pe vulva in uretra.
Mai asteapta vreo saptamana si apoi, indiferent daca mai ai usturimi sau daca mai sangerezi, du-te la ginecolog. E timpul pentru prima consultatie si primul test Papanicolau. Nu uita sa-i spui medicului toate simptomele pe care le ai.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu atat de mult dar nu-ti face probleme se rezolva de la sine.

| vykkusor a răspuns:

Daniela nu-ti fa griji pentru faptul ca singerezi, pur si simplu depinde foarte mult de organismul tau.Acele sangerari si acea usturime o sa treaca curind.pup.pa

| sweetygirl a răspuns:

Du-te la ginecolog iti poate spune mai multe.