| DenisaStoico a întrebat:

Ma numesc Denisa, am 30 ani si sunt căsătorită de 10 ani.Sincera sa fiu nici nu stiu de unde sa incep povestea mea.Va rog sa ma scuzati pentru limbajul pe care o sa il folosesc dar asa se manifesta el.L-am cunoscut pe el un bărbat vesel, afectuos, atent care mai fusese căsătorit înainte si are 2 copii(copiii locuiesc cu mama lor si el plătește pensie alimentara), Provine dintr-o familie dezorganizată, a avut o copilărie grea si care imi promitea la acel timp iubire veșnică. Totul o decurs bine o scurtă perioadă de timp apoi lucrurile s-au schimbat complet.Pentru el toate femeile sunt curve,a devenit agresiv,ma jigneste mereu(chiar si de fata cu prietenii),uneori ma si lovește,vorbeste urat cu toată lumea,el mereu are dreptate(are ultimul cuvant),nu am voie să glumesc cu nimeni(mentionez ca sunt o fire foarte deschisă,sociabilă,imi place sa am prieteni de varsta mea), spune că imi plac diferiți bărbați, ca ma uit dupa altii etc...dar nu este asa.Relatia noastra sexuală este aproape de 0 dar tot datorită lui, de fiecare dată când mă atinge imi amintesc vorbele lui si devin o stana de piatra.Chiar si acum imi răsuna în urechi(du-te in aia mea,iti faci bagajul si pleci la părinți, persoanele ca tine ar trebui omorate, sa nu existe pe fata pamantului).Ma gandesc ca poate si eu sunt vinovata ca nu accept mereu atingerile lui dar nu mai pot(nu este vorba ca nu vreau) vorbele lui prea grele m-au făcut să mă blochez din punct de vedere sexual.Am incercat sa discut cu el, sa ii explic ca nu mai suport comportamentul lui fata de mine dar fără nici un rost.A zis ca el nu se poate schimba si daca nu imi convine sa plec.Am descoperit de curând ca sunt bolnava(piatra la fiere care necesită operatie) dar nu am avut nici un sprijin din partea lui.A zis ca nu a văzut pe nimeni mort din asta.Nu stiu cum sa mai procedez? Va rog din suflet sa ma sfătuiți ce sa fac? Eu inca tin la el si nu as vrea sa dau cu piciorul la 10 ani de relație.Dar uneori simt ca m-am saturat.Vad in jurul meu cupluri care se iubesc,care se respecta, imi doresc sa fiu ca ei, nu visez la o dragoste ca in filme dar nu mai vreau sa fiu jignită pentru ca nu merit.Va multumesc tuturor celor care v-ati facut timp sa cititi rândurile mele si astept opinia voastră.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Trebuia sa iti pui problema atunci cand o femeie si-a luat cei doi copii si a divortat iar el nu a facut nimic nici macar sa ia copii.
Orice om are dreptul la a doua sansa dar sigur daca nu i-a iesit atunci un bai tot are. Uite ma dau pe mine ca si exemplu, si eu am avut o relatie de 8 ani pe care am terminat-o de ceva vreme dar mi-am stiut defectul si actualului i l-am spus de la bun inceput si s-a rezolvat.Dar se pare ca sotul tau e misogin cu acte in regula si asa a fost de la bun inceput, sau poate chiar psihopat.Astea de la bun inceput stiu sa te fraiereasca pentru ca nu sunt prosti, iar cand ai pus botul si deja ti-ai creat o stabilitate si siguranta in relatia cu el si iti e greu sa pleci isi arata adevarata fata.
Nu stiu ce mai poti iubi la un asemenea om si de ce mai stai cu el.Eu de as fi in locul tau mi-as face bagajul si i-as lasa scris pe frigider sa isi gaseasca un barbat daca femeile nu ii mai plac.Nu esti tu proasta si carpa lui,iar daca in capul tau deja a reusit sa bage faptul ca va gasi el oricum una mai buna ca tine si tu vei ramane un rahat in ploaie imi pare rau pentru tine.
Esti femeie, esti puternica, ai reusit sa rezisti langa animalul ala nu cred ca mai are ce sa te sperie.El sigur una mai buna la comportamentul lui nu va gasi si moare singur, dar tu ai dreptul la fericire, iubire, respect.

32 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Vrei un adevar dureros? sau o minciuna frumoasa sa poti continuua?
Eu cam tai in carne vie,ai de ales. Daca iti place bataia de joc,si umilinta, ramai cu el.
Daca esti o femeie care te respecti stii ca o sa faci si tu copii cu el, si ce educatie le oferi la copii?
Pe bune acu, stiu e usor de zis il parasesti.Dar daca nu ai copii cu el, chiar e usor.Nu te poata omori ca te desparti de el. Exista politie,banuiesc ca ai si tu tata,versiori, ceva care sa ii rupa gatu daca se ia de tine. Pune picioru in prag puisor, esti o femeie, nu un sac de box, si o gonflabila cu care sa se simta el bine.Ai tu coloana vertebrala, daca el nu are.

| RAY a răspuns:

Sunt mizantrop,sunt misogin precum sunt si feminist,nici eu nu as sta cu un barbat daca as fi femeie,pentru ca nu cred in oamenii indiferent de sex,eu m-am referit la acel citat, si da multe fete sunt ipocrite,mam regasit in povestea asta si ma regasesc in acel barbat, si eu eram gelos si stii pana la urma aveam dreptate,chiar era o tarfa o curva penala care a jucat teatru cu mine,femeile sunt reginele manipulari si ale minciuni,nu toate da multe da,de asta se si urasc intre ele ca se cunosc prea bine,desigur vrajeala voastra cu sufletul conteaza o urasc cel mai mult, va plac bad boys care va vad ca obiecte sexuale iar nice guy =zona prieteniei,voi va alegeti barbati nu noi, nu noi facem selectia sexuala, voi ne alegeti, va plac porci ca asta si arata si studiile in usa femeile ti au inselat barbati care erau exact cum spuneau femeile ca vor sa fie, ghici cu ce fel de barbati, da cu porci care va vad ca obiecte sexuale de consum

| Justme1997 a răspuns (pentru RAY):

Mă bucur că recunoști laughing poate știu eu doar fete tocilare dar nu știu nici una care caută bad boys. Ori cunosc prea puține. Nu are rost să îți pierzi încrederea în oameni oricum, singurătatea nu-i prea faină.

| RAY a răspuns (pentru Justme1997):

Daca tu crezi orbeste in oamenii e treaba ta eu nu cred, e ceva genetic sa le atraga badboys si nu fetite in corp de baiat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme1997):

"nu știu nici una care caută bad boys"

Alt reply de Stan si Bran.
Tocmai am spus ca femeile nu vorbesc despre asta, pentru ca nu s-ar mai promova ideea de provider si s-ar schimba foaia in defavoarea voastra.
Ziceai de tocilare adica fete aparent cuminti? Fix astea sunt cele mai kurvistine si ipocrite. Abia asteapta sa dea de un handralau sa scoata t4rfa din ele.

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alt lucru care nu se întâmplă de fapt doar 5%, dar vrei sa crezi ca să-ți justifici atitudinea față de fete. Sper că ești gay, have a good day

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme1997):

Sunt femeie. Dar asa va consolati toate, ca suntem niste tristi gay frustrati.

Anunta-ma cand te arunci in gol, atunci o sa am o zi buna.

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iau parașută. 1 Întrebare: cand zici că toate suntem etc te incluzi sau excluzi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme1997):

Ma includ si exclud in si din tine.
Sunt Jokerița si tu esti my Harley Queef.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca faci greseala vietii tale sa ramai intr-o relatie nefericita, chiar daca au trecut 10 ani, ca el nu se va schimba niciodata in bine, dar categoric o va face in mai rau.
Barbatul asta a fost asa toata viata.
Si primei neveste i-a jurat dragoste vesnica si a mintit, ceea ce era evident inca de atunci, ca iti va face si tie.
A inselat-o pe ea cu tine, iar pe tine...probabil te inseala cu alta.
Nu poti sa-ti spun decat, viitor alatuir de asemenea om, nu exista si nu te sfatuiesc sa mai stai vreo secunda cu el.
Cat despre fiere, are dreptate omul, poate acum 40-50 de nais e murea din asta, dar acum, operatia se face in jumatate de ora si a doua zi esti acasa. Eu personal am facut-o si am optat pentru cea clasica, unde recuperarea a durat 3 luni, dar a doua zi, tot am fost acasa.
Deci, ia-ti lucurle si muta-te, ca omul asta nu te iubeste si nu se va schimba niciodata de dragul tau.
Daca deja se comporta urat cu tine, inseamna ca deja are pe alta, urmand sa-ti faca vant, ca sa te inlocuiasca cu cealata.
Imi pare rau pentru tine, dar decizia proasta ai luat-o acum 10 ani, cand l-ai crezut pe mincinos, ca se va schimba.
Daca nu l-a durut sufletul macar de copilasii pe care i-a abandonat, te asigur ca nu da vreo ceapa degerata pe tine, care te poate schimba oricand, cu una de 18-20 de ani, la fel de credula, ca tine, acum 10 ani.
Vezi tu, roata se intaorce si viata iti plateste cu varf si indesat.
Ti-ai cladirea fericirea pe necazul si disperarea unei femei cu 2 copii si acum, soarta iti plateste cu aceeasi moneda.

| mihai69 a răspuns:

Degeaba îl mai iubești tu (chiar - oare ce mai poți iubi la un om care se poartă astfel cu tine DE ANI BUNI?!? în fine...), dacă lui i se rupe-n paișpe de sentimentele tale și de tine în general.
Dacă vrei să mai ai o șansă la fericire în viața asta, nu în cea de apoi, lasă-l într-ale lui și vezi-ți tu de sănătate apoi încet-încet o să-ți revii și mai ai timp să găsești pe cineva cu care să ai ceea ce acum doar visezi.
Baftă!

| Drimmero a răspuns:

Dar in 10 ani de zile, comunicarea de ce nu exista? ca doi oameni maturi trebuie sa discutati asa ceva, fara comunicare,, nu rezolvi nimic.

| Drimmero a răspuns:

Bravo, Cocina! Ai dreptate aici...multe vor 'love story' cu trandafiri, dragoste nemuritoare, dar cand colo, ce le atrage pe multe e drama aia, nu ceva serios si cursiv, nabadaiul daca e mare, e si incitarea mai mare, din partea lor!

| LoveSleep a răspuns:

Și întrebarea de 1milion de dolari este: Ai un loc de muncă?

| Emma30555 a răspuns:

Nu mai sta cu el. Meriți ceva mai bun. Fa ți curaj și ieși din relația asta, nu pierzi nimic doar de câștigat ai, e bine ca ai prieteni, ieși în oraș ocupa ți timpul cu altceva și vei găsi pe altcineva, nu mai pierde vremea, oricum nu îl mai iubești, nici nu îl suporți din moment ce nu vrei sa te atingă, ce te retine sa pleci?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Tu nu traiesti realitatea adevarata. Tu traiesti niste minciuni pe care ti le-ai repetat de mii de ori si care acum ti-au devenit o parte din realitate.
Desparte-te de el. E singurul just pe care il poti face. Eventual, da si o fuga pana la politie.

| Justme1997 a răspuns:

Divorțați, asta trebuia facut de mult, de ce ai stat să te chinui atâția ani? Te-a pacalit că erai naivă la 20 de ani. Nu cred că vrei toată să ți-o distrugi cu ăsta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme1997):

Deci tu i-ai zis ca e naivva si practic si eu i-am zis cam aceeasi chestie dar mi-ai dat eronat.
Reply-ul meu de mai sus te include si pe tine.

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Lol. Ce sa respecte la o tipa care crede astfel de vorbe? Meriti sa fii tratata cum te trateaza."
Da, fata a fost naivă dar nu înseamnă că merită o viață de pentru asta. La ce o ajută să spui că merită așa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme1997):

Sugarcoat-uiala mai rau ii face.
Am vorbit cu foarte multi fatalai si oameni slabi care erau tratati ca dracu si am fost dura cu ei in exprimare si mi-au multumit toti pentru asta.
Chiar si pe site, multi au fost recunoscatori.

E femeie, nu ma astept sa recunoasca "ai dreptate, sunt o naivva prostanaca si am meritat tratamentul ala".
Pentru ca
1. E femeie si femeile se cred in general niste pretioase care se supraestimeaza si nu-si vad greselile
2. Ii place tratamentul ala. Femeile sunt atrase de cei care nu dau un scuipat pe ele. Si in contradictie cu punctul 1, in sinea lor cred ca merita acel tratament dar nu vor recunoaste lucrul asta niciodata. Pentru ca sunt fiinte contradictorii.
Ce spun femeile ca vor de la barbati nu se pupa cu ce le excita, de fapt.

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeile sunt masochiste deci? Posibil să fiu băiat atunci, stai să mai verific odată. Cand generalizezi toate femeile raspunsul tau e din start eronat, nefolositor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"imi promitea la acel timp iubire veșnică"

Lol. Ce sa respecte la o tipa care crede astfel de vorbe? Meriti sa fii tratata cum te trateaza.

"Vad in jurul meu cupluri care se iubesc, care se respecta, imi doresc sa fiu ca ei"

Nu, nu vrei. Minte-ne in alta parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai întrebat vreodată de ce încă mai ești cu un gunoi ca el? Nu dai cu piciorul la nimic, aia nu mai e relație. Pentru el ești o cârpă, vrei să trăiești tot restul vieții așa? Ai 30 de ani totuși, gândește puțin. Încă ceva, balta are mulți pești care nu-ți dau pumni în ochi ocazional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui introdusa o optiune aditionala votului eronat, o casuta ca cea pentru raspunsuri. Sa nu poti da vot eronat sau nefolositor fara argumente. In acest fel, femeile nu ar mai putea sa ofere voturi negative, pentru ca ele nu au argumente logice si relevante.
In felul asta dispare o mare parte din feminismul stupid si abuzul de astfel de voturi fara nicio baza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu te salut, @Necunoscut112, fosta denysse care si-a schimbat numele de rusine din cauza lui HanHao.

| DenisaStoico explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc tuturor celor care v-ati facut timp sa imi raspundeti.In primul rand doresc sa lamuresc persoanele care cred ca eu mi-am cladit fericirea pe necazul fostei lui sotii..nu este adevarat(ei erau divortati de 2 ani cand noi ne-am cunoscut) motivul fiind diferenta de varsta intre cei doi(el 25 si ea 40)la accea vreme.Am fost intrebata daca am un loc de munca.Profesia mea este asistent medical generalist dar nu lucrez din cauza lui(considera ca toate femeile care obtin un post de munca au ceva cu seful). Familia mea nu l-a acceptat ca ginere la inceput(cu timpul lucrurile s-au schimbat pentru ca am avut grija sa nu afle cum este el in realitate) eu sunt singura la parinti, am o situatie materiala foarte buna.Cum sa ma duc acum la ei sa le zic-ati avut dreptate candva? Nu vreau sa ii dezamagesc.ma iubesc extraordinar de mult.Stiu ca nu fac bine pentru ca continui aceasta relatie care ma imbolnaveste dar totusi sper la o schimbare? In discutiile noastre el a zis ca nu se schimba niciodata si daca nu imi convine usa este a mea. Jignirile continua.Prin postarea mea aici nu am vrut sa deranjez pe nimeni.am cerut un sfat/o parere.va multumesc inca o data tuturor.

Răspuns utilizator avertizat
| Jonas94 a răspuns:

Problema cu bărbații cu copilării dificile este că la un moment dat în relațiile lor ca adulți, vor copia modelul de comportament al tatălui. Felul în care vorbesc și se comportă părinții lui unul cu altul, arată cum va fi și relația voastră.
Oricât de mult ar durea să renunți la relație, este pasul rezonabil și firesc cu un astfel de comportament.
Soțul tău ar trebui să conștientizeze că are o problemă și să meargă la psiholog.
Și să știi că de aia te și îmbolnăvești, de la nervi, de la ciudă, de la vorbele lui proaste.

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Ma da' TOATE aveti probleme cu iubitii/sotii pe-aici!
Ca de ceva luni asta se posteaza incontinuu la categoriile D&S/Fam. si Relatii...
"Am x ani de relatie/casnicie impreuna cu cutarica si ma trateaza mizerabil, ce sa fac?" - pai mai fiinta lui Dumnezeu, tu la inceput, cand se presupune ca ai iesit primele dati impreuna cu respectivul animal, nu ai fost macar putin atenta la cum se comporta fata de tine si la cum ii este lui firea la modul general?
Nu de alta dar fix asa iti faci o idee despre cineva in urma careia tragi o concluzie decisiva cel putin pe moment (daca merita sau ba).
Corect ce scriu, nu?
Totodata, corect si ce ti-a scris userul natalia. Trebuia trasa o linie dupa ce ai aflat ca a fost parasit de catre fosta sotie impreuna cu care are copii.
COPII domne, copii!
Nicio femeie nu pleaca de la prea mult bine (sau poate daca are retard mintal sau ceva), in special nu una care s-a mai legat la cap si cu copii. Ca nu ii usor din nici un punct de vedere sa ti-i cresti singura, asta e clar.

Iar daca consideri ca ce am spus eu pana acum nu este valid si ca merge placa cu "s-a schimbat la 180° in utmatorii ani de relatie (in mai rau)" atunci te inseli.
Oamenii nu se schimba atat de mult decat in urma unor traume generatoare de mult stres si depresii dar chiar si intr-un astfel de caz nu s-ar fi ajuns la situatia prezentata de tine. Pentru ca un adult ar incerca sa isi gestioneze emotiile negative astfel incat comportamentul si atitudinea sa sa nu ii afecteze relatia intr-atat de mult pana in punctul ruperii acesteia. Asta presupune maturitate si sa tii la partener/a, altfel sunteti compromisi din start... oricat ai incerca tu sa "tragi" de asa zisa voastra relatie.
Si ce semnifica "o scurta perioada de timp"? Cateva luni/1 an/2 ani, ce anume? Atat zici ca i-a luat sa te duca cu vorba dulce pana sa iti arate adev. lui atitudine de animal prost crescut? Pai nu te supata dar si tu esti extrem de naiba si inca frumos spus. Ai stat ani de zile sub abuzurile lui ca sa te trezesti dupa 10 ani din viata ta irositi pe acel mod toxic de gandire "las', poate maine va fi mai bine".
Aduna-te de pe jos si lasa in urma mentalitatea de tip "ce vor spune apropiatii" ca nu ei traiesc suferintele tale.

| AnonImOO000 a răspuns:

Draga mea, ce te-a facut acum 10 ani sa il iei de barbat? Din ce mi-ai descris el a spus ca nu se poate schimba si daca nu iti convine sa pleci, nu ti-ai pus problema de ce a plecat si cealalta sotie a lui? Piatra la fiere este foarte foarte foarte grava daca nu o tratezi, du-te si opereaza-te si gata, rezolva-ti problema, este mai grava decat crezi tu, daca pietrele acelea raman acolo se poate produce o infectie in organism si este posibil sa ai complicatii grave nedorite. Legat de casnicia ta, un barbat care iti spune ca o persoana ca tine trebuie impuscata, crezi cu adevarat ca tine la tine? crezi ca insemni ceva pentru el? crezi ca te va ajuta si sprijini pe viitor? nu ma crezi? uite o dovada pe care tu ai specificat-o si nu ai fost constienta de ea ''nu moare nimeni de la pietre la fiere'' daca tinea la tine cat de putin se ingrijora si facea tot ce ii statea in putere ca sa te ajute, ce ai tu nu este o relatie, este o prostie. Esti o femeie foarte inteligenta si puternica, imi dau seama din randurile scris de tine, poti oricand sa iti gassti un barbat bun, esti tanara si sunt sigur ca esti foarte frumoasa. Nu mai sta cu el draga mea, nu vei face decat sa iti distrugi viata, dar ai grija cum pleci, sa nu devina violent, apropie-te de familie, de prieteni. Eu imi dau doar cu parerea si nu este treaba mea sa distrug casnicii, nu trebuie sa iei o decizie pe baza a ceea ce am spus eu, doar gandeste-te bine si alege, daca tu crezi ca aceasta casnicie mai poate fi salvata, incearca. Dar daca aceasta casnicie te distruge pe interior si te face sa cazi in depresie si deznadejde, mai bine pui capat. Pe prim plan este problema ta de sanatate, mergi la medic si rezolva-ti problema cu pietrele la fiere te rog. Vino la Hristos si spuneti problema inaintea lui, El te va asculta, Hristos este singurul care tine cu adevarat la tine si ii pasa de tine, El te astepta cu bratele deschise si te va primi mereu, https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE. iti spun asta pentru ca si pe mine Hristos m-a scos din prea multe prostii facute tot de mine, daca iti pui increderea in El si ii ceri sa te ierte si ii spui ca ai nevoie de El, El va actiona daca Il vei lasa sa o faca, pentru ca te iubeste nespus.

| DenisaStoico explică:

Va multumesc tuturor celor care v-ati facut timp sa imi raspundeti.In primul rand doresc sa lamuresc persoanele care cred ca eu mi-am cladit fericirea pe necazul fostei lui sotii..nu este adevarat(ei erau divortati de 2 ani cand noi ne-am cunoscut) motivul fiind diferenta de varsta intre cei doi(el 25 si ea 40)la accea vreme.Am fost intrebata daca am un loc de munca.Profesia mea este asistent medical generalist dar nu lucrez din cauza lui(considera ca toate femeile care obtin un post de munca au ceva cu seful). Familia mea nu l-a acceptat ca ginere la inceput(cu timpul lucrurile s-au schimbat pentru ca am avut grija sa nu afle cum este el in realitate) eu sunt singura la parinti, am o situatie materiala foarte buna.Cum sa ma duc acum la ei sa le zic-ati avut dreptate candva? Nu vreau sa ii dezamagesc.ma iubesc extraordinar de mult.Stiu ca nu fac bine pentru ca continui aceasta relatie care ma imbolnaveste dar totusi sper la o schimbare? In discutiile noastre el a zis ca nu se schimba niciodata si daca nu imi convine usa este a mea. Jignirile continua.Nu pot discuta cu el pentru ca de fiecare data el este singurul care are dreptate si trebuie sa aiba ultimul cuvant de spus.Prin postarea mea aici nu am vrut sa deranjez pe nimeni.am cerut un sfat/o parere.va multumesc inca o data tuturor.

| Freya1 a răspuns (pentru DenisaStoico):

De ce trebuie să te întorci să le dai dreptate?
Mergi la muncă pentru ca la profesia ta într-o lună îţi iei ceva cu chirie şi ai plecat. Nu te lăsa? Dă cine e el să îţi impună unde să mergi, dacă munceşti, cum să respiri? Te va lovi? Foarte bine cheamă poliţia.
Nu te mai complace în situaţia asta şi nu mai da satisfacţie tuturor care te învinovăţesc.Ai şi tu curaj măcar o dată în viaţa să îţi iei viaţa în mâini şi să fi fericită, să trăieşti bine.
Am o mătuşă ce era bătută şi tratată ca şi ultimul gunoi de bărbatul ei. Era mereu vânătă, jignită, înjurata, acuzată că e c, urvă şi când intervenea cineva să o ajute ea sărea tot în apărarea lui şi tot aşa până când nu i-au mai călcat pragul nici măcar copii. Ăla a murit de o boală pe care ia dato şi ei şi e vai de capul ei pe ducă ţintuita la pat. Mai merge mama să vadă de ea din când în când când are şi ea posibilitate şi timp chiar dacă a jignit-o şi înjurat-o dar în rest nimeni nici nu scuipa către ea