| anonim_4396 a întrebat:

Buna ma numesc Iulia.Am si eu o intreabre de cateva zile imi intarzie menstruatia.Sunt foarte stresata sa nu fi ramas gravida.Pe 3 Decembrie am avut menstruatie pana pe 7 dar pe 5 am avut un contac sexual neprotejat dar a scos cand trebuia. Am simptome,ma doar abdomenul mai jos, sunt foarte balonata si am pofta de mancare. Oare ce e? Daca ma puteti ajuta mersi.O zi buna tuturor!(la multi ani)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic in urma intretinerii unui contact sexual fara finalizare in vagin, care se produce in ziua a (2)3-a a ciclului menstrual, formarea unei sarcini este considerata ca fiind aproape IMPOSIBILA. Acest lucru se datoreaza faptului ca si in cazul unui ciclu extrem de NEREGULAT sau in cazul celui mai scurt ciclu posibil, cel de 21 de zile, OVULUL este produs incepand cu a 7-a zi (niciodata mai devreme). In conditiile existente in uter in zilele de menstruatie, nici un spermatozoid nu ar putea supravietui 4-5 zile in asteptarea ovulului si sa-l si fecundeze. Reiese ca si practic formarea unei sarcini in astfel de conditii devine IMPOSIBIL sa se produca/realizeze. Probabil ca ciclul tau menstrual este unul NEREGULAT si din acest motiv actualul ciclu menstruale este putin mai lung. Fiindca simptomele premenstruale exista si se manifesta in acest moment, prevestesc iminenta producerii menstruatiei in urmatoarele zile. Multa sanatate!

| Iuliacraciun a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspuns. Sper sa vina cat de curand.Multa sanatate!

1 răspuns: