| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Ma poate ajuta cineva sa-mi calculez zilele fertile? Pe net sunt foarte multe calculatoare si toate imi cam dau diferit.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

17 octombrie - 18 noiembrie = ciclu de 32 de zile;
19 noiembrie - 20 decembrie = ciclu de 32 de zile.

Pentru a stabili daca un ciclu este regulat, este necesara monitorizarea pe ultimele 6 luni.Asta deoarece numai in cazul unui ciclu perfect regulat se poate stabili perioada fertila. Daca 32 de zile este lungimea ciclurilor tale mereu, cu mici exceptii de maxim +/- 1 zi de 3-4 ori pe an, atunci se poate considera ca ai un ciclu regulat de 32 de zile.Dar asta se poate stabili numai si numai dupa mai multe luni in care monitorizezi datele.

In cazul in care ar fi mereu de 32 de zile, calculezi usor.
Se cunoaste ca ovulatia are loc mereu si fara exceptii cu 14 zile inaintea urmatoarei menstruatii.Astfel, scazi 14 din numarul total de zile:

32-14=18

Ziua 18 a ciclului este ziua ovulatiei.Se adauga 4 zile inaintea ovulatiei si o zi dupa.Rezulta ca perioada fertila este intre zilele 14 si 19 ale ciclului, ambele zile inclusiv.Pentru siguranta, adauga inca o zi la inceput si alta la sfarsit, in cazul in care in acea luna vor exista oscilatii ale ciclului cu +/- 1 zi.

De mentionat ca ziua 1 a ciclului este prima zi de sangerare menstruala.

4 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Daca intrebi de ai multe ori probabil primesti si mai multe raspunsuri; sa intrebi de 2 ori in doua oree putin

| Crackman a răspuns:

Pe buna dreptate îți spun că niciodată nu este cu adevărat un calcul exact.
Cel mai sigur este varianta cu 10 10 10
10 zile începând cu prima zi de menstruație ești ok
După 10 zile este fertil cu ovulație
Iar 10 post ovulație unde este safe

| Floridori a răspuns:

Ar fi util sa precizezi datele ultimelor menstruatii pentru asta.Ideal pe ultimul an, sau cel putin din ultimele 6 luni.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru Floridori):

17 octombrie, 19 noiembrie, 21 decembrie. Atat imi mai amintesc.

| Floridori a răspuns (pentru Viorelaa26):

17 octombrie - 18 noiembrie = ciclu de 32 de zile;
19 noiembrie - 20 decembrie = ciclu de 32 de zile.

Pentru a stabili daca un ciclu este regulat, este necesara monitorizarea pe ultimele 6 luni.Asta deoarece numai in cazul unui ciclu perfect regulat se poate stabili perioada fertila. Daca 32 de zile este lungimea ciclurilor tale mereu, cu mici exceptii de maxim +/- 1 zi de 3-4 ori pe an, atunci se poate considera ca ai un ciclu regulat de 32 de zile.Dar asta se poate stabili numai si numai dupa mai multe luni in care monitorizezi datele.

In cazul in care ar fi mereu de 32 de zile, calculezi usor.
Se cunoaste ca ovulatia are loc mereu si fara exceptii cu 14 zile inaintea urmatoarei menstruatii.Astfel, scazi 14 din numarul total de zile:

32-14=18

Ziua 18 a ciclului este ziua ovulatiei.Se adauga 4 zile inaintea ovulatiei si o zi dupa.Rezulta ca perioada fertila este intre zilele 14 si 19 ale ciclului, ambele zile inclusiv.Pentru siguranta, adauga inca o zi la inceput si alta la sfarsit, in cazul in care in acea luna vor exista oscilatii ale ciclului cu +/- 1 zi.

De mentionat ca ziua 1 a ciclului este prima zi de sangerare menstruala.