| claudiaclaudiaclaudia a întrebat:

ma tot framanta o intrebare... daca am luat pilula de a 2-a zi si totusi am ramas insarcinata trebuie neaparat sa fac avort? i s-a intamplat cuiva sa pateasca asa ceva? multumesc.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, li s-a intamplat multora sa ramana insarcinate. Se zice ca daca iti prescrie ginecologul pilula de a doua zi, ea scade riscul de sarcina cu 75%. Daca o iei dupa ureche, poate fi complet sau partial ineficienta. In principiu, este riscant sa pastrezi o sarcina daca in cursul ei ai luat o cantitate atat de mare de hormoni. Riscul principal este sa ai un copil cu hermafroditism.

Abh
| Abh a răspuns:

Riscul sa ramai gravida chiar daca ai luat pilula de a doua zi este de 25%. In cazul in care ovulul a fost fertilizat si implantat la nivelul uterului, pilula nu mai are efect. Administrarea ei poate produce malformatii grave la nivelul fatului.

Abh
| Abh a răspuns:

S-ar putea sa fie doar o tulburare hormonala data de pilula contraceptiva. S-ar putea insa, sa fie o sarcina. Fa un test de sarcina si daca e pozitiv, cere parerea unui ginecolog.

| danielacs a răspuns:

Din cate stiu eu nu am auzit sa fii ramas vreo fata insarcinata daca a luat pastila de a doua zi!winkingDaca ai luat-o la timp si exact cum scrie pe prospect nu ai ai de ce sa iti faci grijiwinking. Dar data viitoare ai mai multa grija pentru ca aceste pastile nu trebuie sa le iei de mai mult de 2 ori pe aniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Revin cu o chestie : eu am citit si m-am informat ascupra pilulei si din tot ce am inteles eu reiesea ca pilula impiedica printre altele si fertilizarea acestuia in uter. Pastila de a doua zi face imposibila instalarea unei sarcini prin faptul ca:

* ea nu lasa ovulul sa paraseasca ovarul;
* impiedica fecundarea spermatozoizilor cu ovulul;
* impiedica embrionul sa se instaleze in uter.
acum nu mai stiu ce sa cred... eu am luat pastila pe 19 octombrie la 20 de ore dupa contactul sexual, in conditiile in care pe 5 am avut menstruatie ( 5 octombrie). Apoi pe 1 si 2 noiembrie am avut pe chilot niste pete rosii mici de sange care nu cred sa fii fost ciclu si acum pe 5 asteptam sa imi vina normal dar suntem in 9 si inca nu mi-a venit. Nu stiu ce sa mai cred. Mai astept un pic si imi fac testul crying( p. s : stiu ca pastila se ia de 2 ori pe an si am mai folosit-o acum 1 an jumatate. nu abuzez de ea pentru ca sunt constienta ca produce "un razboi de hormoni" in organism

| claudiaclaudiaclaudia explică:

Revin! fetelor nu luati pilula de a 2-a zi pentru ca eu am ramas insarcinata desi am luat-o in 20 de ore! de ce mi-era frica nu am scapat si am ajuns la avort! asta e... unde nu e cap vai de picioare...