| bombonica22 a întrebat:

Buna, ma tot macină ceva... eu iau anticonceptionale Artizia cam de 4-5 luni, recent m-a luat o răceala foarte puternica și am fost nevoită sa iau antibiotice și multe alte pastile. știu ca teebuie sa ma protejez in plus o săptămâna cât iau antibiotic și o săptămâna după, ceea ce ma nelinisteste este ca parca am o urinare mai deasa. adică nu fac puțin și des, poate sa fie o urinare normala dar la scurt timp. Credeți ca pot fi însărcinată? Ciclul mi-a venit pe 28dec, dar m-a ținut 3 zile ai nu a curs așa mult, in fine știu ca așa trebuie sa curgă normal de la AC. Și am sesizat ca ma mai jenează așa. uneori ovarele, dar nu rău; doar ca sunt eu panicata. Deci? Pastilele au fost luate mereu la aceeași ora, fără grefa, fără ceai de sunătoare... ma gândesc ca poate fi ori de la prea multe pastile, ori am o răceala jos. Dar iau Zinat ca și antibiotic. Mulțumesc pentru răspuns!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Urinarea frecventa apare in sarcina numai in trimestrul al treilea, cand copilul e suficient de mare incat sa apese pe vezica. Deci daca nu banuiesti ca esti insarcinata in minim 6 luni, nu o poti considera simptom de sarcina.
Poti avea o infectie urinara sau doar o iritatie de la excesul de medicamente. Ia niste Urinal, te poate ajuta.
Cat despre fructul de grepfruit si ceaiul de sunatoare, acestea sunt permise cu masura cand iei contraceptive. Ceaiul de sunatoare incepe sa interfereze cu anticonceptionalele la cantitati mai mari de 1 litru pe zi, iar grepfruitul la peste 4 kilograme de fruct pe zi (sau suc stors din peste 4 kg de fructe)