| Andrei96gggh a întrebat:

Buna

Mereu am avut o anumita dilema legata de femei și naștere.

Vreau sa știu și eu ceva.

Dece se nasc copii bolnavi?

De exemplu vreau sa spunem ca ambii părinți duc o viata foarte sănătoasă. sport(sala) etc și mănâncă sănătos.
Acei părinți au o șansă mai mare ca fiul/fica lor sa fie sănătos la naștere?

Și sa luam un alt exemplu. când doi părinți sunt sedentari, mănâncă rău..beau alcool și fumează.

Acel copil are șanse sa se nască cu probleme?

Aa da.și încă o întrebare.

Dacă faci toate lucrurile alea având 40 de ani+..este un risc mai mare sa se nască un copil bolnav?

Când mătușa mea avea 41 de ani.voia sa facă un copil.dar toată lumea din sat ii spunea ca e foarte riscant. unchiul avea 43.

Aveau o alimentație regulata. pitin din toate.

Nu au mai făcut din cauza acestei frici.

Acum au 48 și 50.

(Nu știam la ce categorie sa o pun. știu ca aici se răspunde și foarte mult.)

Va dau funda.o zi buna.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Categoria unde trebuia sa pui intrebarea asta este: SANATATE

Iar pe viitor, cand nu stii unde sa o incadrezi o intrebare, pune-o la categoria CONVERSATII, nu la categorii care nu fac sens!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din parinti perfect sanatosi se nasc copii sanatosi, asa este clar.

Din parinti cu probleme de sanatate sau mosteniri ereditare, pe care le ignora sau nu le cunsoc, se pot naste copii cu probleme de sanatate.

| mihai69 a răspuns:

1. Din cauze diverse: genetice, radiații, noxe, substanțe chimice:"E"-uri, medicamente, droguri etc.
2. Teoretic, da. Dar numai dacă nu e niciun factor de la #1.
3. Tot teoretic, cam da.
4. Da, copiii concepuți după o anumită vârstă pot avea ceva probleme, dar se pot evita dacă sarcina este monitorizată atent.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, inca nu stim in totalitate cum functioneaza genetica. Vorbim de sanse si procente, nu de date exacte pe care le afli in urma unor analize care de fapt sunt numai asa, de indrumare, orientative, nu batute in cuie.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai poți să ai mama alimentației sănătoase,daca tu ești bolnav și ai o boala poate de care nu știai,evident că se cam transmit și la copii,doar copiii sunt din același ADN ca și al părinților.
Și deși nu toate bolile se transmit la copii, sunt unele care totuși se trimit.
Adică părinții care au probleme cu vederea, automat că și copilul va avea probleme cu vederea, ADN-ul fiind compromis.
Indiferent de alimentație, copilul tot va avea probleme
Legat de vârstă, cunosc persoane care au născut la 45 de ani fara probleme.

| VoidEternal a răspuns:

Unii sunt câștigătorii la loteria genelor. Alții exact invers.

| Miruna333 a răspuns:

Un stil de viata sanatos poate reduce riscurile, dar nu le elimina complet. Este vorba de genetica, care joaca un rol major. Pot exista afecțiuni ereditare care sa apara, chiar si fara sa fie evidente in viata parintilor. Si da, cu cat o femeie are varsta mai inaintata, cu atat exista o probabilitate mai mare de aparitie a unor complicatii in timpul sarcinii si de nastere. Sunt multe riscuri la varste inaintate, risc genetic crescut, complicatii ale sarcinii, risc de nastere prematura, risc de anomalii congenitale, etc.