| Scarlettttttttt a întrebat:

Mi-a intarziat ciclul 4 zile dar nu cred ca este vorba despre o sarcina..am simptomele ciclului menstrual.dar nu vine! Aveti idee cum il pot grabii? Amanarea lui imi da o senzatie psihica de discomfort si stres.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se produce si are natura strict hormonala si din acest motiv se va porni/incepe doar in cazul in care in ciclul menstrual anterior nu s-a realizat fecundarea ovulului de catre un spermatozoid si ca atare nu a luat nastere o sarcina. Insa in cazul in care glandele endocrine nu functioneaza in mod adecvat si nu se produc cei 2 hormoni feminini estrogen si progesteron exact la timp sau intre ele nu exista echilibrul optim necesar coordonarii intregul mecanism de reproducere, acest lucru va influenta decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. Functionare incorecta a glandelor respective, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau se pare ca ar fi vorba de niste dereglari hormonale care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. Doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa 3 luni se poate considera ca dereglarea hormonala este mult prea severa si consultatia ginecologica devine obligatorie. Multa sanatate.

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

Nu ai cum sa grabesti venirea menstruatiei. Asa ca las-o sa vina la timpul ei, numai daca nu esti gravida in urma actului sexual avut cu prietenul tau.