| anna_8465 a întrebat:

Buna! Mi-a intarziat ciclul vreo 15 zile si nici nu prea am semne ca ar veni doar ca mi s-a cam umflat burtica si ma cam dor ovarele dar am stari de greata, mi-am facut un test de sarcina si iesit negativ (de la contactul sexual pana cand am facut testul au trecut cam 2 saptamani jumatate)... Credeti ca ar exista posibilitatea sa fiu insarcinata desi testul a iesit negativ? mentionez ca nu am menstruatie regulata dar niciodata nu a fost o diferenta mai mare de 10 zile de la o luna la alta... Va multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista posibilitatea ca testul sa nu fi fost corect, fiindca l-ai facut cam devreme. El trebuie facut la minim 21 de zile de la contact, din prima urina de dimineata sau la minim 24 de zile din urina de peste zi. Si, daca iese negativ, trebuie obligatoriu repetat dupa inca 3 zile.
Totusi, cred ca este cazul sa ajungi la ginecolog. Daca esti insarcinata, atunci toate bune si frumoase. Daca nu, atunci situatia este serioasa. O intarziere atat de mare, in absenta sarcinii, este de obicei semnul unei afectiuni potential severe. Maine dimineata (luni), repeta testul de sarcina si apoi neaparat du-te la ginecolog. Ai amanat destul, trebuia sa ajungi macar saptamana trecuta la medic.

10 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

In primul rand, chiar daca era sa fii insarcinata nu ti se umfla burtica asa repede.Tocmai dupa 3-5 luni se umfla burtica. Starile de greata le ai pentru ca te gandesti ca ai putea fi insarcinata. Nu pot sa zic ca este imposibil sa fii, dar in orice caz sunt sanse foarte mici. Repeta testul peste 7 zile. Intarzierea menstruatiei poate fi din cauza unei anexite, mai ales daca spui ca te dor si ovarele. Control ginecologic daca dupa 7 zile testul iese tot negativ, si pana atunci nu iti vine. Nu e de gluma cu asa ceva!

pa, pa.

| Lora a răspuns:

Eu zic sa repeti testul in caz ca nu vine si nu vine ciclul iar daca iese tot negativ mergi la un medic ginecolog ca sa afli adevarul

| ramona_4785 a răspuns:

Nu stiu daca sa-ti spun sa stai linistita ca vine dar iti pot spune ca am patit si eu asa ceva si pana la urma a venit poate ca esti racita daca spui ca te dor ovarele sau daca ai fost stresata in ultima perioadasau ai muncit mai mult se mai intampla sa mai intarzie; ca sa fii mai sigura mai fa un test cu prima urina de dimineata si daca tot nu vine du-te la un specialist-poate sa fie raciala, dereglare hormonala sau altceva bafta multa.

| Bella_2124 a răspuns:

Poate sa fie o simpla intarziere de menstruatie, i se poate intampla oricuithinking iar greturile pot fi din cauza alimentatiei neadecvate straight face mi s`a intamplat si miestraight face. cat despre sarcina, nu ne-am putea da seama de vreme ce nu ai precizat mai detaliat ce s`a intamplat. eu zic sa-ti mai faci un test de sarcina peste cateva zile, sau sa mergi la un ginecolog, ar fi cel mai indicat.happy bafta!:*

| lil_2808 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat si 2 luni sa nu am menstruatie!

| Raluca_4380 a răspuns:

Nu trebuie sa te sperii. Poate fi o racealahappy. Iar despre testul de sarcina pot sa spun ca nu intotdeauna e sigur.Repeta`l peste o saptamana si vezi cum este. Oricum, parerea mea este ca nu trebuie sa-ti faci grijihappy

| Lavinia_6306 a răspuns:

Pai sti. mai fa. ti un test peste ceva vreme. dar oricum de curand. sa nu fie prea tarziu atunci:d nu poti sti cu adevarat.
Greturile nu pot fi neaparat de la sarcina...adica na... cel mai bine repeta testulhappy

| mAdDy_7611 a răspuns:

Buna!
Esti racita de asta te dor ovarele si de intarziat intarzie al orice fata deci nu te ingrijora! si cum au mai spus mai fa testul odata poate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de data probabila a ciclului, singurul simptom care poate aparea este marirea sanilor si schimbarea formei mamelonului, care creste in dimensiuni. Cat despre greturi, ameteli, ele apar cam dupa saptamana. a 6-a de sarcina, sau pot sa nu apara deloc. Cel mai sigur e un test de sarcina, care poate fi facut in ziua cand trebuia sa-ti vina menstruatia. Inainte de aceasta zi nu e prea sigur.