| loreennn44 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala acum 2 luni.Toate contactele sexuale au fost protejate (prezervativ).Insa de o luna imi tot fac teste de sarcina,si toate imi ies negative.Ciclul mi-a venit, doar ca a fost mai putin cantitativ si de atunci am inceput sa ma ingrijorez. Sunt foarte stresata de o luna ca as putea fi insarcinata.Am facut 5 teste,toate au fost negative,dar ma simt putin rau, adica simt ca sunt balonata. Credeti ca sunt insarcinata sau e doar in mintea mea aceasta problema? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Onn3 a răspuns:

Nu te mai stresta atat daca ai facut testele de sarcina conform perioadei care trebuie nu ai de ce sa te ingrijorezi.Crede-ma eram in aceeasi situatie si imi induceam starile, adica ma gandeam prea mult acolo si asta ma facea sa ma simt rau.Si peste toate aceste lucruri pot sa intervina si dereglarile hormonale.Mie nu mi-a venit menstruatia 2 luni jum de am crezut ca am ramas insarcinata dar era doar o dereglare menstruala.Stresul este un al factor ce poate deregla intreg ciclu menstrual(ovulatie, cantitatea menstruala, culoare). Stai calma te pup.

| loreennn44 explică (pentru Onn3):

Eu nu am o mestruatie regulata, si luna trecuta mi-a venit de doua ori si era foarte stresata ..Iti multumesc mult pentru sfat ..Si eu sunt la fel, acum mi se pare ca mi-a crescut burta, si de asta sunt asa stresata ..Nici nu pot sa imi dau seama pentru ca nu am avut decat 3contacte sexuale pana acum ..doua le-am avut acum 2 luni si 1 acum o luna ..de atunci nu am mai facut nimic pentru ca sunt ingrijorata.Te pup!

| loreennn44 explică (pentru Onn3):

Si nu pot sa imi explic de ce am aceasta idee in cap, desi m-am protejat (si eu cu mana mea dupa contac le-am verificat sa vad daca sunt sparte si erau in regula ) Credeti ca se poate intampla altceva in timul actului sexual cu prezervativul?

14 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Nu esti insarcinata, esti doar speriata si de asta ai impresia ca esti insarcinata.

| Purec a răspuns:

Cum le-ai verificat sa vezi daca erau sparte? ai sufalt in ele si le-ai umflat?laughing Acum serios, chiar nu ai niciun motiv sa iti faci griji. 80% din cupluri o fac fara prezervativ si nu se mai tem atata. De curiozitate doar, cati ani ai? Daca iti faci atatea probleme cred ca ti-ai inceput putin cam prea devreme viata sexuala

| loreennn44 explică (pentru Purec):

Am 18 ani ..Si nu, nu am suflat in ele.le-am umplut cu apa sa le verific.

| Purec a răspuns (pentru loreennn44):

Multi inainte. Sincer varsta pare perfecta pentru asta. Dar teama ta excesiva vine probabil din faptul ca psihic nu erai pregatita sa faci pasul asta. Nu ai nici cea mai mica sansa sa fi insarcinata. O sarcina nu apare asa de usor, nu e ca un virus care il iei si pac gata apare un bebel. Trebuie sa se intruneasca o gramaad de conditii ca sa apara o sarcina. Candva, cand iti vei dorii sa ai un copil, o sa ai problema ca nu o sa ramai insarcinata asa de repede pe cat ti-ai dorii. Cunosc persoane care se chinuie de ani de zile sa aiba un copil, sau persoane care fac sex neprotejat de ani de zle si nu au patit nimic. Sansa de a fi insarcinata exista DOAR atunci cand iubitul tau ar ejacula in interiorul vaginului tau si tu ai fi in cea mai fertila perioada a lunii. In rest este practic imposibil. SI chestia cu lichidul preejaculator este o mare prosteala. Nu am auzit niciodata ca cineva sa fi ramas insarcinata asa. Oricum eu nu iti zic acum aici sa nu te protejezi, ci doar sa stai linistita. Ai grija la bolile cu transmitere sexuala s in rest multa bafta si distractie placuta!

| Purec a răspuns (pentru loreennn44):

Si nu mai face teste de sarcina aiurea. Dai banii aiurea pe ele. Mai bine iti cumparai ceva frumos big grin succes

| loreennn44 explică (pentru Purec):

Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi, o sa incerc sa ma linistesc si sa nu ma gandesc la asta! ( Eu sunt asa deoarece am starile astea, ma simt balonata, simt uneori greata, si din cauza asta sunt stresata).

| loreennn44 explică (pentru Purec):

Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi,o sa incerc sa ma linistesc si sa nu ma gandesc la asta! ( Eu sunt asa deoarece am starile astea,ma simt balonata, simt uneori greata, si din cauza asta sunt stresata).

| Onn3 a răspuns (pentru loreennn44):

Inca un sfat, daca ai ciclu regulat faci testul de sarcina in primele cateva zile de intarziere a menstruatiei pentru ca asa dai banii degeaba pe teste.Si sincera sa fiu pana acum ti-ar fi iesit pozitiv si mama testului daca erai insarcinata.Nu mai fi atata de obsesiva ca burta creste pa la 4 luni nu la o luna.

| Azµre a răspuns:

Mintea ta este problema, du-te la un medc posibil să fi răcit, lipsa de vitamine, calciu și multe altele. Ar fi bine un consult de specialitate! Succes!

| KittyKit a răspuns:

Linisteste-te,daca ati folosit prezervativ iar testele de sarcina au iesit negative, cu siguranta nu esti insarcinata. Poate esti, intr-adevar, balonata...dar in nici un caz insarcinata.

| bboanna a răspuns:

Eu zic sa stai linistita.

| DanLop a răspuns:

Daca ai menstruatie, SIGUR NU ESTI insarcinata.