| papusikk a întrebat:

Buna mi-am inceput viata sexuala acum 4 ani.in prezent am 19 sunt cu acelasi baiat de la inceput si vreau sa precizez ca nu simt placere cand fac sex.fac doar din obisnuinta si pentru el dar de la un timp nu prea mai vreau deloc pentru ca este naspa pentru mine si ma simt frustrata dupa si nu stiu ce sa fac m-am gandit ca daca tot il refuz mereu o sa caute pe alta si sincer las intelege dar pe mine cine ma intelege? as vrea sa stiu daca visa intamplat la cineva si care sa fie cauza sunt eu frigida sau nu suntem compatibili.eu nu am mai fost cu nimeni in afara de el? funda pentru cel mai folositor raspuns mersi

Răspuns Câştigător
| Onn3 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti deschis cu el. Spune-i ce te deranjaza, spune-i cum sa faca ca sa iti fie bine.O sa te inteleaga, dar probabil nu e destula comunicare in plan sexual.Mai intai relaxeaza-te si incearca sa te detasezi de tot.Fa ce iti place si tie nu numai lui.Incercati cat mai multe pozitii ca de exemplu nici eu nu am orgasm din totate pozitiile.Folositi-va de maini si incercati un preludiu cat mai lung.Nu te feri de el si spune-i orice inconvenient ca si el sa poata sa se redreseze.Cumparati si un lubrefiant poate nu te lubrefiezi cum trebuie.Ia si tu initiativa si sari pe el, fa-i un dans incitant.Placerea nu vine asteptand!

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cea mai probabil cauza este inceperea mult prea devreme a vietii sexuale, cand fizic si psihic nu erai pregatita, asa ca mintea si cospul tau au receptat totul ca pe un viol. Din punct de vedere medical, varsta minima la care iti poti incepe viata sexuala este 17 ani si jumatate, dar majoritatea fetelor aleg sa mai astepte o vreme dupa aceasta varsta minima, pentru a fi pregatite si psihic, nu numai fizic. E normal ca daca tu ai fost activa sexual din copilarie sa nu poti sa te raportezi ca femeie la actul sexual si sa nu poti simti placere din ceva ce a fost initial un viol. Ginecologul tau si un psiholog te pot ajuta, cu rabdare si intelepciune sa recuperezi tot ce ai pierdut si sa ai o viata normala

| IMC90 a răspuns:

Eu stiu ce poti sa faci, sa pui mana pe o carte de gramatica!
Insista asupra semnelor de punctuatie.

| NebOonaТьKa a răspuns:

Luati totusi o pauza in viata sexuala... apoi cind iar veti face sex va fi mai interesant si placut pentru tine...Mentionez pauza doar pe plan sexual. FunDa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate trebuie sa schimbati ceva in relatiile sexuale, ca dupa 4 ani mai intervine si rutina si plictiseala mai ales daca el face sex numai pentru ca simte nevoia. Posibil ca la inceput a fost bine dar intre timp ai alta varsta si alte pretentiisi nu este neaparat sa fie din cauza ta. Pana la urma si sexul este o arta si nu toti se descurca. Daca nu reusesti sa simti placerea nu trebuie sa cotinui si poti incerca o schimbare. Oricum alegera este a ta. Bafta wave

| richarddawkins a răspuns:

Nu esti singura multe nu simt nimic cauzele
1 nu simnti iubire pentru el
2 nu te satisface indeajuns
3 obisnuinta nu creaza placere din contra lipsa ei
4 despresie, gandire negativa, gandurii negre fac ca placarerea sa dispara
5 viata i scurta nu o fa monotona

| roxyflory a răspuns:

Incearca sa discuti si cu el despre asta si fii mai relaxatahappybafta

| expandator a răspuns:

Sall, incearca sa faci dragoste nu sex. Daca te masturbezi simti vreo placere? Incearca sa faci si oral daca nu ai facut sa vezi poate asa te uzi mai bine, sau ca sa vezi intr-adevar daca esti frigida schimba partenerul cauta pe cineva care te atrage simti fiori cand il vezi, etc.

| underword a răspuns:

Eu cred ca te tine doar pentru placere sa se culce cu tine cand vrea ca daca il refuzi numia vrea sa nu ii place de tine ii place doar ca te culci cu el daca nu ai mai face asta el ar cauta pe alta ca vrea doar sa se culce cu tine iti zic caut un baiat care te place pe tine si nu cum te culci cu elbig grin

| girly18 a răspuns:

Buna. eu cred ca ar trebui sa inveti mai intai sa te relaxezi, sau incearca sa iti dai seama de ce nu te simti bine, ce nu iti place la el, ce face gresit, si cel mai bine vei putea discuta cu el, deschis pentru ca amandoi faceti parte din actul sexual. Poate e de vina el ca nu te aduce in punctul maxim de placere sau poate e din cauza ca ti'ai pierdut interesul pentru el sau poate este mult prea des. Daca este des, incearca sa mai raresti partidele si astfel placerea va fi mai mare. Daca el are vreo problema, incercati sa va duceti la un medic specialist si se poate rezolva. Si nu ar trebui sa iti fie frica sa vorbesti cu el deoarece la urma urmei trebuie sa va simtiti amandoi bine si el trebuie sa inteleaga. Incearca sa comunici pentru ca daca dupa 4 ani de zile nu stiti ce va place si ce nu, inseamna ca va lipseste comunicarea. Mult noroc! Pupici.